leki-orange

Jak i gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę używając termometru bezdotykowego?

Prawidłowy pomiar temperatury wydaje się sprawą banalną, szczególnie jeśli do dyspozycji mamy nowoczesny termometr bezdotykowy. Już nie musimy martwić się, że potłuczemy szklany termometr z rtęcią albo źle wykonamy pomiar w odbytnicy u dziecka. Po prostu przykładamy termometr do czoła i znamy wynik. Ale czy na pewno jest to takie proste? Koniecznie zobacz, na co należy zwrócić uwagę, podczas korzystania z termometrów na podczerwień.

Zacznij od instrukcji obsługi termometru

Po pierwsze i najważniejsze – należy przeczytać instrukcję obsługi.

Dzięki temu dowiemy się:

  • z jakiej odległości wykonać pomiar – czasem producent zaleca 5 cm, czasem tylko 2 cm – to bardzo istotna informacja,
  • w którym miejscu na skórze dokonać pomiaru – czy na środku czoła, czy skroni, czy pomiaru dokonywać w jednym punkcie, czy trzeba poruszać termometrem itp.

Popularne błędy popełniane podczas pomiarów

Pamiętaj, że termometr na podczerwień jest bardzo wrażliwy na zmieniające się warunki otoczenia. Zamiast denerwować się na niedokładny termometr i reklamować sprzęt, spróbuj zastosować poniższe rady.

Nie mierz temperatury, gdy:

  • dziecko płacze lub niedawno przestało płakać,
  • dziecko biegało, było bardzo żywiołowe – pozwólmy mu chwilę ochłonąć,
  • zaraz po kąpieli – skóra jest rozgrzana i wynik na pewno będzie błędny,
  • dopiero wróciliście do domu – musimy odczekać minimum 15 minut,
  • skóra na czole jest spocona (przy gorączce często się pocimy, aby wynik pomiaru był miarodajny, należy wytrzeć skórę do sucha),
  • skóra niedawno została posmarowana kremem – tłusta warstwa kosmetyku zniekształci wynik.

I najważniejsze – nie wykonujemy pomiarów jeden po drugim! Nigdy! Nawet jeśli pierwszy wynik nam się nie spodoba i chcemy zweryfikować drugim. Musimy poczekać. Każdy producent zaleca inny czas, myślę, że najbezpieczniej będzie poczekać minutę.

Jak dbać o termometr bezdotykowy, aby długo nam służył?

Chcesz mieć dobrze działający termometr bezdotykowy? Nie przechowuj go w łazience. Z reguły jest tam najcieplej i najbardziej wilgotno, a to nie służy sprzętom elektronicznym.

Zawsze przed zmierzeniem temperatury upewnij się, że szkiełko nad soczewką jest czyste, nie może być tłuste, nie mogą być na nim widoczne ślady palców. To najdelikatniejszy fragment urządzenia. Jeśli będziemy o nie dbać, termometr będzie nam służył długo.

 

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Gorączka to podwyższenie temperatury ciała powyżej górnej granicy normy, zwykle przyjmowanej jako 37,7 stopni Celsjusza. Jest ona obronną odpowiedzią organizmu na atak bakterii, wirusów lub grzybów, a…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaGorączka
KategoriaBól i gorączka,
Dziecko,
Gorączka,
Przeziębienie i grypa
AutorAnna Janaszkiewicz
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji29.04.2022