, , ,

Inulina na odchudzanie – czy jest skuteczna?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Inulina – co to jest za związek?

Inulina jest naturalnie występującym cukrem, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, można ją spotkać w wielu preparatach na odchudzanie czy obniżających poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Czy warto zainteresować się inulina? Czy jest bezpieczna? Jak ją stosować i które preparaty wybrać?
Inulina - naturalny sojusznik zdrowia

Inulina — co to jest?

Inulina jest naturalnie występującym polisacharydem (a dokładniej fruktanem) zbudowanym z około 30-35 cząsteczek monocukrów o łącznej masie cząsteczkowej ok. 5000 Da. Ma postać białego proszku o słodkim smaku, wyglądem przypominającym skrobię. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego, jest odporna na działanie enzymów trawiennych w układzie pokarmowym. Rozpuszcza się w wodzie na gorąco. W roślinach (występuje przede wszystkim w rodzinie astrowatych, Asteraceae) jej największe ilości można znaleźć w kłączach, bulwach i dolnych częściach łodyg. Inulina można znaleźć m.in. w bulwach karczocha, mniszka lekarskiego, cykorii, topinamburu, cebuli, czosnku czy szparagach [1].

Jak inulina wpływa na nasze zdrowie?

Inulina ma szerokie spektrum działania na ludzki organizm. Warto wspomnieć o poniższych aspektach:

 • jest głównie wykorzystywana jako prebiotyk, który pobudza wzrost dobrej mikroflory przewodu pokarmowego, głównie bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus i Bifidobacterium;
 • obniża poziom cholesterolu i lipidów we krwi (działanie przeciwmiażdżycowe);
 • zmniejsza poziom glukozy we krwi i działa przeciwcukrzycowo (reguluje gospodarkę węglowodanową i jest polecany dla diabetyków);
 • redukuje zaparcia (kontroluje ilość wypróżnień);
 • usprawnia pracę układu pokarmowego;
 • wspomaga odchudzanie (blokuje łaknienie i powoduje uczucie sytości);
 • obniża ryzyko nowotworu jelita grubego;
 • poprawia wchłanianie wielu makroelementów np. wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku czy fosforu oraz witamin, w szczególności z grupy B, (B1, B2 czy B6) [1,2].

Inulina — czy jest szkodliwa?

Przyjmowanie inuliny zdecydowanie jest korzystne dla zdrowia i rzadko powoduje poważne skutki uboczne. Czasami jej spożycie, w szczególności w nadmiernej ilości, może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych. Mogą wystąpić również, najczęściej na początku stosowania, skurcze brzucha, biegunki czy wzdęcia. Nie ma danych na temat stosowania inuliny u kobiet w ciąży i karmiących piersią [2].

Inulina z cykorii — potencjalne działanie niepożądane

Badania przeprowadzone na myszach potwierdziły skuteczność inuliny w leczeniu otyłości, ale u części gryzoni zaobserwowano żółtaczkę, a w ciągu sześciu miesięcy rozwinął się u nich nowotwór wątroby.  Inulina użyta w tym badaniu pochodziła z korzenia cykorii, a nie z żywności, która jest normalnie spożywana. Według autorów badania wzbogacanie przetworzonej żywności inuliną może mieć poważne konsekwencje u osób z zaburzeniami flory jelitowej, z rakiem włącznie [2].

Inulina — jak stosować?

Preparaty zawierające inulinę należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Bornet i wsp. wskazują, że spożywanie od 5 do 10 g inuliny na dobę wpływa korzystnie na wzrost ilości mikroflory w okrężnicy. Dla przykładu, w cykorii znajduje się ok. 35-47 g inuliny w 100 g produktu, w słoneczniku ok. 16 do 20 g, a w czosnku 9 do 16 g [3].

Przegląd preparatów z inuliną. Co kupisz w aptece?

Inulina jako prebiotyk — przykładowe preparaty

Biotyk 30 kapsułek, suplement diety

 • 1 kapsułka zawiera 4×10^8 jtk (jednostka tworząca kolonię) Lactobacillus rhamnosus GG i 360 mg inuliny;
 • należy stosować 1 kapsułkę dziennie;
 • preparat uzupełnia dietę w bakterie kwasu mlekowego i inulinę [4].

Coloflor max 24 kapsułki, suplement diety

 • 1 kapsułka zawiera 6 miliardów żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG oraz 179 mg inuliny;
 • dzieci powyżej 6 roku życia i osoby dorosłe stosują 1 kapsułkę na dobę;
 • suplement diety uzupełnia dietę w bakterie kwasu mlekowego i inulinę [5].

Immuferyna 20 kapsułek, suplement diety

 • 1 kapsułka zawiera 100 mg laktoferyny i 200 mg inuliny;
 • niemowlęta powyżej 1. miesiąca życia i dzieci do 3. roku życia stosują 1 kapsułkę dziennie, poprzez wysypanie zawartości kapsułki i wymieszanie z niewielką ilością letniego płynu lub pokarmu, powyżej 3 lat 1 kapsułkę dziennie, a dorośli 2 kapsułki na dobę;
 • preparat ma właściwości prebiotyczne [6].

Osłonik Max Extra  20 kapsułek, suplement diety

 • 1 kapsułka zawiera 2 x 109 jtk Saccharomyces bouldarii DBVPG 6763, 2 x 10^9 jtk Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103 i 200 mg inuliny;
 • dzieci powyżej 3 roku życia i osoby dorosłe mogą stosować od 1 do 2 kapsułek dziennie podczas posiłku lub po jego zakończeniu;
 • suplement diety stosuje się, aby wspomóc prawidłową mikroflorę przewodu pokarmowego oraz w przypadku zmian w składzie mikroflory przewodu pokarmowego [7].

Inulina na odchudzanie i prawidłowy metabolizm — przykładowe preparaty

BioDrain 120 tabletek, suplement diety

 • 1 tabletka zawiera 300 mg inuliny z korzenia cykorii, 85 wyciągu ze szparaga lekarskiego, 80 mg wyciągu z pokrzywy zwyczajnej, 80 mg wyciągu z owoców gorzkiej pomarańczy standaryzowany na 35% flawonoidów, 55 mg wyciągu z selera zwyczajnego, 50 mg błonnika psyllium z nasion babki płesznika, 50 mg wyciągu z mniszka lekarskiego, 21 mg wyciągu z tymianku pospolitego standaryzowanego na 5% cynaryny i 14,8 mg wyciągu z karczocha zwyczajnego;
 • dorośli powinni stosować 2 tabletki preparatu 3 razy na dobę w trakcie posiłku, popijając dużą szklanką wody, przez okres co najmniej dwóch tygodni;
 • suplement wspomaga oczyszczanie organizmu, usuwanie nagromadzonych toksyn i proces odchudzania [8].

Chrom organiczny z inuliną 96 kapsułek, suplement diety

 • 1 kapsułka zawiera 340 mg inuliny, 16 mg ekwiwalentu niacyny, 10 mg cynku, 1,4 mg witaminy B6 i 40 μg chromu;
 • osoby dorosłe powinny przyjmować 1 kapsułkę dziennie;
 • suplement pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu [9].

Rodzina Zdrowia Fibrella 200 g, suplement diety

 • 1 g proszku zawiera 618 mg łuski babki jajowatej, 342 mg inuliny z cykorii i 1,5 x 10^8 jtk mikrokapsułkowanych żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG;
 • preparat należy stosować 2 razy dziennie po 1 czubatej łyżeczce (ok. 5 g), którą należy rozmieszać w 100 ml letniej wody i dokładnie wymieszać, po czym wypić przed posiłkiem;
 • suplement diety wspiera pracę jelit poprzez uzupełnienie diety w błonnik [10].

Gdzie naturalnie występuje inulina?

Inulina występuje w wielu roślinach, ale największe ilości znajdują się w korzeniach cykorii. Inulina jest również obecna w dużych ilościach w korzeniach mniszka lekarskiego. Inne rośliny, w których naturalnie występuje inulina, to między innymi: topinambur, szparagi, cebula, czosnek, karczoch włoski, jarmuż, rokitnik.

Czy warto stosować inulinę?

Inulina jest bardzo ciekawym cukrem, który nie wchłania się przewodu pokarmowego. Z tego powodu może być wykorzystywany wspomagająco w przypadku problemów gastrycznych czy podczas odchudzania. Dodatkowo ma korzystny wpływ na poziom cukru czy lipidów we krwi. Pomimo że nie obserwuje się zbyt wielu działań niepożądanych związanych  z jej stosowaniem, to są pewne doniesienia, że je zbyt duża ilość może być rakotwórcza. Z tego względu należy stosować je z umiarem i nie przekraczać ilości zalecanych przez producentów.

Bibliografia

 1. Williams, Christine M., and Kim G. Jackson. „Inulin and oligofructose: effects on lipid metabolism from human studies.” British Journal of Nutrition 87.S2 (2002): S261-S264.
 2. Singh, Vishal, et al. „Dysregulated microbial fermentation of soluble fiber induces cholestatic liver cancer.” Cell 175.3 (2018): 679-694.
 3. Bornet F., Short-chain fructooligosaccharides administration increase faecal bifidobacteria in healthy humans with a dose-response relation, Proceedings International Symposium „Non-digestible oligosaccharides: food for the colon?, „Wageningen” 1997, 160.
 4. https://www.doz.pl/apteka/p78958-Biotyk_kapsulki_30_szt. (17.08.2022 16:32)
 5. https://oleofarm.pl/produkt/coloflor-max/ (17.08.2022 16:43)
 6. https://www.aflofarm.com.pl/pl/produkty/suplementy-diety/immuferyna/ (17.08.2022 16:52)
 7. https://www.polfa-tarchomin.com.pl/produkty/oslonik-max-extra-probiotyk/ (17.08.2022 17:01)
 8. https://newnordic.pl/pl/biodrainr.html (17.08.2022 17:25)
 9. https://www.oleofarm24.pl/product-pol-27-Chrom-organiczny-z-inulina-96-kapsulek.html (17.08.2022 17:40)
 10. https://medmesklep.pl/produkt/rodzina-zdrowia-fibrella-proszek-200g,p78268 (17.08.2022 17:54)

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Inulina

  Inulina to polisacharyd występujący w roślinach. Jest stosowana jako składnik suplementów diety i kosmetyków.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Otyłość

  Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego.
 • Zaburzenia mikroflory jelitowej

  Zaburzenia mikroflory jelitowej to choroba, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Objawy tego schorzenia mogą być bardzo różnorodne i obejmować problemy trawienne, bóle brzucha, wzdęcia oraz problemy z układem odpornościowym.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .