, ,

Co warto stosować na hemoroidy w ciąży?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Czy wiesz, jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Podczas ciąży kobiety spotykają się z różnego rodzaju dolegliwościami. Często dotyczą one układu pokarmowego. Obok zgagi i zaparć mogą pojawić się hemoroidy. Klasyczne leczenie dolegliwości nie wchodzi w grę w okresie ciąży. W związku z tym poniższy artykuł odpowie na pytanie, które preparaty wybrać w leczeniu hemoroidów.
Czy wiesz, jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to guzki występujące w jelicie grubym oraz na błonie śluzowej odbytu. Występują naturalnie w organizmie człowieka, a jako stan chorobowy są uznawane, dopiero kiedy ulegną znacznemu powiększeniu, zaczynają krwawić i wypadać. Możemy spotkać się z hemoroidami wewnętrznymi, kiedy znajdują się w obszarze jelita grubego, oraz zewnętrznymi, kiedy znajdują się w okolicy odbytu. Może objawiać się swędzeniem, bólem i krwawieniem. W przypadku hemoroidów wewnętrznych krew najczęściej pojawia się w kale [1].

Jakie mogą być powikłania powiększonych hemoroidów?

Hemoroidy prowadzą do zwiększonego wydzielania śluzu, który ze względu na zaburzenia błony śluzowej wypada przed odbyt. Doprowadza to do podrażnienia odbytu, co objawia się swędzeniem i bólem w tej okolicy. Zaniedbanie leczenia hemoroidów doprowadza do zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Może dojść do zmniejszenia szczelności zwieracza odbytu, co skutkuje wydostawaniem się kału po defekacji. To, co jednak najbardziej doskwiera pacjentom to narastający ból, który może pojawić się początkowo przy wypróżnianiu, ale później w czasie siedzenia czy poruszania się [1,2,3].

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

U kobiet w ciąży standardowe leczenie nie wchodzi w grę. Większość preparatów nie była badana pod kątem szkodliwego działania na kobiety w ciąży i dzieci. W związku z tym w leczeniu hemoroidów posługujemy się łagodnymi metodami. Najczęściej zalecane są nasiadówki z kory dębu. Surowiec ten ma wysoką zawartość garbników, które dzięki działaniu silnie ściągającemu, redukują krwiaki i łagodzą przebieg choroby. Spośród preparatów dostępnych na polskim rynku aptecznym jedynie Procto-Glyvenol dopuszcza stosowanie od 4. miesiąca ciąży. Zawsze jednak decyzję o włączeniu leczenia jakikolwiek preparatem należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutom [3,4,5,6].

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Jak zapobiec hemoroidom w ciąży?

U kobiet w ciąży przyczyny w tak częstym występowaniu hemoroidów należy doszukiwać się w zmianach hormonalnych, metabolicznych oraz oczywiście zmianach postawy, rozłożenia ciężaru ciała. W czasie ciąży zmienia się ciśnienie w jamie brzusznej oraz nacisk na poszczególne narządy. Może to przyczyniać się do rozwoju hemoroidów [2,3].

Aby zapobiec ich występowaniu, należy zastosować się do poniższych wskazówek:

 • Unikamy długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. W trakcie odpoczynku najlepiej się położyć.
 • Urozmaicona dieta w produkty, które będą eliminowały zaparcia, pomoże spowolnić proces powstawania hemoroidów. Mowa tu przede wszystkim o odpowiednim nawodnieniu oraz o produktach zawierających błonnik, takie jak świeże warzywa czy owoce.
 • Warto zadbać o higienę po defekacji. Podcierać okolice odbytu jedynie miękkim papierem lub nawet przemywać ją wodą.
 • Jedną z przyczyn powstawania hemoroidów są zaparcia. W związku z tym w ramach profilaktyki przeciwko ich powstawaniu należy przyjmować lekkie leki takie jak laktuloza w ramach zapobiegania występowania zaparć [1,2,3].

Bibliografia

 1. Patofizjologia guzków krwawniczych odbytu. N. Margetis. Annals of Gastroenterology, 2019; 32: 264–272
 2. Beksac, Kemal & Aydın, Emine & üzelpasacı, Esra & Akbayrak, Turkan & Ozyuncu, Ozgur. (2018). Hemorrhoids and related complications in primigravid pregnancy. Journal of Coloproctology. 38. 10.1016/j.jcol.2018.03.002.
 3. Vazquez JC. Constipation, haemorrhoids, and heartburn in pregnancy. BMJ Clin Evid. 2008 Feb 20;2008:1411. PMID: 19450328; PMCID: PMC2907947.
 4. Charakterystyka produktu leczniczego, Procto-Glyvenol czopki.
 5. Charakterystyka produktu leczniczego, Procto-Glyvenol maść.
 6. Quercus cortex, FPX.

Powiązane produkty

 • Procto-Glyvenol, czopki, 400 mg+40 mg
  Lek bez recepty
  czopki400 mg+40 mg
 • Procto-Glyvenol, krem doodbytniczy, 50 mg+20 mg/1 g
  Lek bez recepty
  krem doodbytniczy50 mg+20 mg/1 g

Omawiane substancje

 • Kora dębu

  Kora dębu zawiera garbniki. Kora dębu stosowana jest w produkcji skór i barwników.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ciąża

  Ciąża to stan, w którym kobieta nosi dziecko w swoim łonie przez okres około 9 miesięcy. Jest to naturalny proces, który wymaga odpowiedniej opieki i dbałości o zdrowie matki i dziecka.
 • Hemoroidy

  Hemoroidy to schorzenie dotyczące żył odbytu, które może powodować ból, swędzenie i krwawienie. Występują u osób w różnym wieku i mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym siedzący tryb życia i dieta uboga w błonnik.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .