leki-orange

Co warto stosować na hemoroidy w ciąży?

Czy wiesz, jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Podczas ciąży kobiety spotykają się z różnego rodzaju dolegliwościami. Często dotyczą one układu pokarmowego. Obok zgagi i zaparć mogą pojawić się hemoroidy. Klasyczne leczenie dolegliwości nie wchodzi w grę w okresie ciąży. W związku z tym poniższy artykuł odpowie na pytanie, które preparaty wybrać w leczeniu hemoroidów.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to guzki występujące w jelicie grubym oraz na błonie śluzowej odbytu. Występują naturalnie w organizmie człowieka, a jako stan chorobowy są uznawane, dopiero kiedy ulegną znacznemu powiększeniu, zaczynają krwawić i wypadać. Możemy spotkać się z hemoroidami wewnętrznymi, kiedy znajdują się w obszarze jelita grubego, oraz zewnętrznymi, kiedy znajdują się w okolicy odbytu. Może objawiać się swędzeniem, bólem i krwawieniem. W przypadku hemoroidów wewnętrznych krew najczęściej pojawia się w kale [1].

Jakie mogą być powikłania powiększonych hemoroidów?

Hemoroidy prowadzą do zwiększonego wydzielania śluzu, który ze względu na zaburzenia błony śluzowej wypada przed odbyt. Doprowadza to do podrażnienia odbytu, co objawia się swędzeniem i bólem w tej okolicy. Zaniedbanie leczenia hemoroidów doprowadza do zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Może dojść do zmniejszenia szczelności zwieracza odbytu, co skutkuje wydostawaniem się kału po defekacji. To, co jednak najbardziej doskwiera pacjentom to narastający ból, który może pojawić się początkowo przy wypróżnianiu, ale później w czasie siedzenia czy poruszania się [1,2,3].

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

U kobiet w ciąży standardowe leczenie nie wchodzi w grę. Większość preparatów nie była badana pod kątem szkodliwego działania na kobiety w ciąży i dzieci. W związku z tym w leczeniu hemoroidów posługujemy się łagodnymi metodami. Najczęściej zalecane są nasiadówki z kory dębu. Surowiec ten ma wysoką zawartość garbników, które dzięki działaniu silnie ściągającemu, redukują krwiaki i łagodzą przebieg choroby. Spośród preparatów dostępnych na polskim rynku aptecznym jedynie Procto-Glyvenol dopuszcza stosowanie od 4. miesiąca ciąży. Zawsze jednak decyzję o włączeniu leczenia jakikolwiek preparatem należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutom [3,4,5,6].

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Jak zapobiec hemoroidom w ciąży?

U kobiet w ciąży przyczyny w tak częstym występowaniu hemoroidów należy doszukiwać się w zmianach hormonalnych, metabolicznych oraz oczywiście zmianach postawy, rozłożenia ciężaru ciała. W czasie ciąży zmienia się ciśnienie w jamie brzusznej oraz nacisk na poszczególne narządy. Może to przyczyniać się do rozwoju hemoroidów [2,3].

Aby zapobiec ich występowaniu, należy zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Unikamy długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. W trakcie odpoczynku najlepiej się położyć.
  • Urozmaicona dieta w produkty, które będą eliminowały zaparcia, pomoże spowolnić proces powstawania hemoroidów. Mowa tu przede wszystkim o odpowiednim nawodnieniu oraz o produktach zawierających błonnik, takie jak świeże warzywa czy owoce.
  • Warto zadbać o higienę po defekacji. Podcierać okolice odbytu jedynie miękkim papierem lub nawet przemywać ją wodą.
  • Jedną z przyczyn powstawania hemoroidów są zaparcia. W związku z tym w ramach profilaktyki przeciwko ich powstawaniu należy przyjmować lekkie leki takie jak laktuloza w ramach zapobiegania występowania zaparć [1,2,3].
Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
SubstancjeKora dębu
KategoriaCiąża i karmienie piersią,
Hemoroidy,
Serce i krążenie
TematyHemoroidy,
Leki w ciąży
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja8 miesięcy temu
Data publikacji28.11.2022
Bibliografia6 źródeł