Skąd się bierze zapalenie zatok?

Zatoki są jamami w czaszce, które pełnią rolę ochronną dla oczodołów oraz mózgu, ponadto biorą udział w modulowaniu głosu, oczyszczają i nawilżają wdychane powietrze oraz wzmacniają kości twarzoczaszki. Są pokryte od środka błoną śluzową, gdzie warunki temperatury i wilgoci są idealne dla rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Zapalenie zatok ma podłoże bakteryjne lub wirusowe. W wyniku rozwoju zapalenia dochodzi do obrzęku błon śluzowych, wytwarzania wydzieliny, która może całkowicie zatkać światło zatok. W niektórych przypadkach mogą powstać nawet polipy nosa [1,2].

Ból zatok i inne objawy

Zapalenie zatok wiąże się z występowaniem bólu. Jest on najczęściej zlokalizowany w okolicach zatoki czołowej i nasila się przy zmianie pozycji głowy. Oprócz mocnego bólu głowy podczas zapalenia zatok możemy zaobserwować:

  • katar
  • gorączkę
  • kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny spływającej do gardła z zatok
  • drapanie w gardle
  • złe samopoczucie
  • zaburzenia smaku i węchu
  • ból przy dotykaniu okolic zatok [1,2]

Ból zatok: jak leczyć?

Ból głowy przy zatokach bierze się właśnie z ucisku na zatoki wywołanego przez obrzęk i zbierającą się wydzielinę. W związku z tym w celu złagodzenia bólu stosujemy:

REKLAMA
REKLAMA

Leki obkurczające śluzówkę

Mogą to być preparaty w aerozolu zawierające ksylo- lub oksymetazolinę. Są to substancje, które obkurczają miejscowo śluzówkę nosa i zatok przynosowych. Dzięki temu błona śluzowa nie wytwarza wydzieliny i zmniejsza swoją objętość. Po zastosowaniu aerozolu czujemy natychmiastowe udrożnienie. Preparaty te jednak mają swoją ciemną stronę. Mianowicie są silnie uzależniające, dlatego można je stosować jedynie przez 5 dni. Substancje te znajdziemy w postaci kropel, lub aerozoli pod nazwami: Otrivin, Nasic, Nasivin, Xylorin [3].

Oprócz preparatów do nosa można stosować tabletki zawierające pseudoefedrynę, która jest substancją zmniejszającą przekrwienie błon śluzowych nosa i zatok. Taki mechanizm działania powoduje redukcję obrzęku i tym samym ilości wydzieliny. Jest lekiem, który również może spowodować uzależnienie u osób podatnych. Warto pamiętać, że osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze nie powinny stosować preparatów z pseudoefedryną. W aptece znajdziesz ją w preparatach wieloskładnikowych takich jak Gripex, Ibuprom zatoki [4].

Leki przeciwbólowe

Ból w przypadku zapalenia zatok wpływa negatywnie na jakość codziennego życia, w związku z tym stosujemy łagodne preparaty przeciwbólowe. Najlepiej sprawdzają się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) na przykład ibuprofen. Oprócz działania przeciwbólowego będą działać przeciwzapalnie, co przyspieszy leczenie zapalenia zatok.

Połączenie leków przeciwbólowych i udrażniających

W leczeniu bólu zatok dobrze sprawdzają się gotowe preparaty zawierające połączenie leków przeciwbólowych i udrażniających zatoki. W aptece znajdziemy takie połączenia z ibuprofenem i pseudoefedryną pod nazwami Ibuprom Zatoki, Apselan Plus, Infex Zatoki. Przyjmując preparat, za sprawą jednej tabletki pozbywamy się uciążliwego bólu, zmniejszamy obrzęk błony śluzowej zatok i redukujemy ilość wydzieliny. Daje to uczucie natychmiastowej ulgi i przyspiesza gojenie stanu zapalnego.

Preparaty do irygacji

W przypadku występowania bólu zatok z obecną wydzieliną warto przepłukać zatoki, aby całkowicie je oczyścić. W tym celu stosujemy irygatory dostępne bez recepty w aptece pod nazwami Irigasin, Clinsin, Zatoxin. W zestawie znajdziemy butelkę, w której należy rozpuścić saszetkę soli i wykonać irygację zatok. Takie przemywanie zatok wydaje się nieprzyjemnym uczuciem, jednak w rzeczywistości takie nie jest. Nadaje się zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zapewnia prawidłową higienę zatok.

Ziołowe leki upłynniające wydzielinę w zatokach

Dodatkowo w leczeniu bólu zatok można zastosować leki ziołowe, które spowodują upłynnienie wydzieliny gromadzonej w zatokach. Zestaw takich ziół znajdziemy na przykład w preparacie Sinupret. Jest on dostępny w tabletkach i kroplach. Dzięki niemu zalegająca w zatokach wydzielina będzie spływać do gardła, a same zatoki zostaną odetkane i ból powinien zostać złagodzony.