leki-orange

Co warto stosować na ból zatok?

Ból zatok – jak leczyć? Jakie ma przyczyny?

Ból zatok jest odczuwany jako bardzo uciążliwa dolegliwość. Opisuje się go jako mocny ból głowy od zatok, który nasila się przy poruszaniu głową. Najczęściej jest spowodowany toczącym się zapaleniem. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: co na ból zatok?

Skąd się bierze zapalenie zatok?

Zatoki są jamami w czaszce, które pełnią rolę ochronną dla oczodołów oraz mózgu, ponadto biorą udział w modulowaniu głosu, oczyszczają i nawilżają wdychane powietrze oraz wzmacniają kości twarzoczaszki. Są pokryte od środka błoną śluzową, gdzie warunki temperatury i wilgoci są idealne dla rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Zapalenie zatok ma podłoże bakteryjne lub wirusowe. W wyniku rozwoju zapalenia dochodzi do obrzęku błon śluzowych, wytwarzania wydzieliny, która może całkowicie zatkać światło zatok. W niektórych przypadkach mogą powstać nawet polipy nosa [1,2].

Ból zatok i inne objawy

Zapalenie zatok wiąże się z występowaniem bólu. Jest on najczęściej zlokalizowany w okolicach zatoki czołowej i nasila się przy zmianie pozycji głowy. Oprócz mocnego bólu głowy podczas zapalenia zatok możemy zaobserwować:

  • katar
  • gorączkę
  • kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny spływającej do gardła z zatok
  • drapanie w gardle
  • złe samopoczucie
  • zaburzenia smaku i węchu
  • ból przy dotykaniu okolic zatok [1,2]

Ból zatok: jak leczyć?

Ból głowy przy zatokach bierze się właśnie z ucisku na zatoki wywołanego przez obrzęk i zbierającą się wydzielinę. W związku z tym w celu złagodzenia bólu stosujemy:

Leki obkurczające śluzówkę

Mogą to być preparaty w aerozolu zawierające ksylo- lub oksymetazolinę. Są to substancje, które obkurczają miejscowo śluzówkę nosa i zatok przynosowych. Dzięki temu błona śluzowa nie wytwarza wydzieliny i zmniejsza swoją objętość. Po zastosowaniu aerozolu czujemy natychmiastowe udrożnienie. Preparaty te jednak mają swoją ciemną stronę. Mianowicie są silnie uzależniające, dlatego można je stosować jedynie przez 5 dni. Substancje te znajdziemy w postaci kropel, lub aerozoli pod nazwami: Otrivin, Nasic, Nasivin, Xylorin [3].

Oprócz preparatów do nosa można stosować tabletki zawierające pseudoefedrynę, która jest substancją zmniejszającą przekrwienie błon śluzowych nosa i zatok. Taki mechanizm działania powoduje redukcję obrzęku i tym samym ilości wydzieliny. Jest lekiem, który również może spowodować uzależnienie u osób podatnych. Warto pamiętać, że osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze nie powinny stosować preparatów z pseudoefedryną. W aptece znajdziesz ją w preparatach wieloskładnikowych takich jak Gripex, Ibuprom zatoki [4].

Leki przeciwbólowe

Ból w przypadku zapalenia zatok wpływa negatywnie na jakość codziennego życia, w związku z tym stosujemy łagodne preparaty przeciwbólowe. Najlepiej sprawdzają się leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) na przykład ibuprofen. Oprócz działania przeciwbólowego będą działać przeciwzapalnie, co przyspieszy leczenie zapalenia zatok.

Połączenie leków przeciwbólowych i udrażniających

W leczeniu bólu zatok dobrze sprawdzają się gotowe preparaty zawierające połączenie leków przeciwbólowych i udrażniających zatoki. W aptece znajdziemy takie połączenia z ibuprofenem i pseudoefedryną pod nazwami Ibuprom Zatoki, Apselan Plus, Infex Zatoki. Przyjmując preparat, za sprawą jednej tabletki pozbywamy się uciążliwego bólu, zmniejszamy obrzęk błony śluzowej zatok i redukujemy ilość wydzieliny. Daje to uczucie natychmiastowej ulgi i przyspiesza gojenie stanu zapalnego.

Preparaty do irygacji

W przypadku występowania bólu zatok z obecną wydzieliną warto przepłukać zatoki, aby całkowicie je oczyścić. W tym celu stosujemy irygatory dostępne bez recepty w aptece pod nazwami Irigasin, Clinsin, Zatoxin. W zestawie znajdziemy butelkę, w której należy rozpuścić saszetkę soli i wykonać irygację zatok. Takie przemywanie zatok wydaje się nieprzyjemnym uczuciem, jednak w rzeczywistości takie nie jest. Nadaje się zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zapewnia prawidłową higienę zatok.

Ziołowe leki upłynniające wydzielinę w zatokach

Dodatkowo w leczeniu bólu zatok można zastosować leki ziołowe, które spowodują upłynnienie wydzieliny gromadzonej w zatokach. Zestaw takich ziół znajdziemy na przykład w preparacie Sinupret. Jest on dostępny w tabletkach i kroplach. Dzięki niemu zalegająca w zatokach wydzielina będzie spływać do gardła, a same zatoki zostaną odetkane i ból powinien zostać złagodzony.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Zapalenie zatok to choroba błony śluzowej w zatokach przynosowych i nosie. W zależności od czasu trwania, wyróżnia się: •ostre zapalenie zatok – objawy utrzymują się zwykle nie dłużej niż 4 tygodnie; …
Omawiane substancje
Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NSAID). Ibuprofen jest stosowany w celu obniżenia gorączki i leczenia bólu lub stanu zapalnego spowodowanego wieloma schorzeniami, takimi jak ból…
Podsumowanie
SubstancjeIbuprofen
SchorzeniaZapalenie zatok
KategoriaPrzeziębienie i grypa,
Zatoki
TematyBól głowy,
Infekcje dróg oddechowych
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja8 miesięcy temu
Data publikacji04.08.2022
Bibliografia2 źródła