aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Czy drgawki gorączkowe u dziecka są niebezpieczne?

Czym są drgawki gorączkowe u dzieci?

Drgawki gorączkowe to napady drgawek związane z gorączką. Są bardzo częstym zjawiskiem, szczególnie u dzieci pomiędzy 6 miesiącem życia, a 5 rokiem życia. Zazwyczaj ustępują samoczynnie po chwili, ale jeśli napad drgawek trwa ponad 5 minut, pojawia się senność, sztywność karku, problemy z oddychaniem i zasinienie oraz brak kontaktu z dzieckiem, trzeba natychmiast wezwać pogotowie. 
Drgawki gorączkowe u dziecka (fot. Canva).

Co to są drgawki gorączkowe?

Drgawki gorączkowe to napady drgawek związane z gorączką. Występują u dzieci między 6. miesiącem a 5 rokiem życia przy temperaturze powyżej 38ºC. Są zjawiskiem dość częstym w populacji pediatrycznej, gdyż występują u 5% dzieci. To forma łagodnego napadu padaczkowego, ale u dzieci zdrowych, prawidłowo rozwijających się, u których nie wystąpiły wcześniej stany padaczkowe ani inne objawy neurologiczne. Pojawiające się drgawki to wynik nieprawidłowej reakcji układu nerwowego (który nie jest jeszcze odpowiednio ukształtowany) na wysoką temperaturę [1]. 

Jak wyglądają drgawki gorączkowe u dziecka?

Zwykle drgawki gorączkowe przypominają napad padaczki. Dziecko jest wtedy nieprzytomne, to znaczy nie ma z nim kontaktu, występują uogólnione drgawki całego ciała (tułów, kończyny). Niekiedy jednak, nazwa drgawki bywa myląca, ponieważ nie obserwuje się charakterystycznych ruchów (wyrzutów kończyn, tułowia), a jedynie zesztywnienie, prężenie, zasinienie, ślinotok. Warto o tym pamiętać, ponieważ tak również mogą wyglądać drgawki gorączkowe [1].

Jakie są rodzaje drgawek gorączkowych?

Można wyróżnić drgawki proste i złożone.  Drgawki gorączkowe proste są od początku uogólnione, trwają krócej niż 10 minut (najczęściej 2-3 minuty) i nie powtarzają się w ciągu 24 godzin. Jeśli powtórzą się więcej niż 1 raz w ciągu doby, nazywane są wtedy drgawkami prostymi “plus”. Innym rodzajem drgawek gorączkowych są drgawki złożone, które nie obejmują całego ciała (tylko na przykład jedną kończynę). Ich czas trwania jest dłuższy niż 10 min i pojawiają się częściej niż 1 raz w ciągu całego stanu gorączkowego. 

Drgawki gorączkowe u dziecka – co robić?

Przede wszystkim zachować spokój – nie panikować. Następnie należy ułożyć dziecko na boku, najlepiej na miękkim podłożu i koniecznie zadbać o to, by w pobliżu nie było przedmiotów, o które dziecko mogłoby się uderzyć. Ważne, aby podczas napadu nie podawać dziecku nic doustnie (żadnych płynów ani leków), a po ustąpieniu napadu podać dziecku lek przeciwgorączkowy (ibuprofen lub paracetamol) najlepiej w postaci czopka doodbytniczego. Należy pamiętać, że dziecko, u którego wystąpiły drgawki gorączkowe po raz pierwszy w życiu, musi być zbadane przez lekarza, który zdecyduje o ewentualnej hospitalizacji i/lub diagnostyce w celu wykluczenia innych przyczyn drgawek.

Czy trzeba wezwać pogotowie kiedy dziecko dostanie drgawek?

Jeśli napad drgawek trwa ponad 5 minut, pojawia się senność, sztywność karku, problemy z oddychaniem i zasinienie oraz brak kontaktu z dzieckiem, trzeba natychmiast wezwać pogotowie. 

Czy drgawki gorączkowe mogą nawracać?

Tak, ale to ryzyko jest największe w ciągu 2 lat od wystąpienie pierwszego takiego zdarzenia. Najbardziej narażone na ponowne drgawki gorączkowe są dzieci, u których:

 • pierwsze wystąpienie drgawek miało miejsce przed 15. miesiącem życia;
 • drgawki gorączkowe pojawiły się przy niskiej gorączce;
 • pierwsze drgawki były drgawkami złożonymi;
 • drgawki gorączkowe pojawiły się bardzo szybko od początku gorączki;

Ciekawym aspektem jest również to, że w tak zwanej grupie ryzyka znajdują się dzieci, których mamy miały w rodzinie przypadki drgawek gorączkowych lub gdy ktoś w rodzinie mamy dziecka chorował na padaczkę [2]. 

Czy można jakoś zapobiec drgawkom gorączkowym u dziecka?

Absolutnie nie. Nie ma potwierdzonych naukowo metod, które mogłyby być uznane jako prewencja nawrotu drgawek gorączkowych. UWAGA! Pod żadnym pozorem NIE WOLNO podawać profilaktycznie leków przeciwgorączkowych. Takie postępowanie może spowodować wiele działań niepożądanych, w tym doprowadzić do działania toksycznego leków [2].

Czy drgawki gorączkowe występują u dorosłych?

Jak wynika z samej definicji drgawki gorączkowe dotyczą dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. U nastolatków i osób dorosłych mogą wystąpić napady towarzyszące gorączce (nie mowa w tym przypadku o dreszczach, które są zjawiskiem naturalnym). Pojawienie się napadu drgawkowego w przebiegu gorączki w późniejszym wieku wymaga wykonania dodatkowych badań diagnostycznych i może sugerować padaczkę [3].

Bibliografia

 1. Bibi S, Sajid A, Ahmad M.: Febrile convulsions in children. Professional Medicine Journal. 2009. 16 (4): 526 – 531.
 2. Dubiel B.: Ocena skuteczności leków przeciwgorączkowych w zapobieganiu nawrotom drgawek gorączkowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria. 2010. 2: 90 – 93.
 3. Waruiru C, Appleton R.: Febrile seizures: an update. Arch. Dis. Child., 2004. 89: 751–756.

Omawiane substancje

 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Gorączka

  Gorączka jest objawem wielu różnych schorzeń, charakteryzującym się podwyższoną temperaturą ciała powyżej 37 stopni Celsjusza. W przypadku gorączki ważne jest ustalenie przyczyny, ponieważ może ona być spowodowana zarówno infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, jak i innymi chorobami.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .