, ,

Co zastosować na zespół suchego oka? Jak zregenerować oko po  zabiegach okulistycznych?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Artykuł sponsorowany

Co zastosować na zespół suchego oka?

Cierpisz na zaczerwienione, piekące i suche oczy? Doświadczasz nadmiernego łzawienia? Być może jesteś po zabiegu okulistycznym i potrzebujesz regeneracji powierzchni oka? Zapoznaj się z artykułem i preparatami polecanymi przy tych problemach.
Co zastosować na zespół suchego oka?

Co to jest zespół suchego oka?

Film łzowy, który pokrywa powierzchnię oczu, zbudowany jest z kilku warstw. Ich prawidłowa struktura jest niezbędna do utrzymania prawidłowego nawilżenia oka. Zaburzenia w produkcji filmu łzowego lub strukturze jego warstw prowadzą do rozwoju zespołu suchego oka. Przy tej chorobie pacjent może cierpieć na piekące i swędzące oczy. Gałki oczne są przekrwione i zaczerwienione. Chory może tez odczuwać ciało obce pod powiekami. Często także pojawia się nadmiar wydzieliny i łzawienie. Wszystkie te objawy zmniejszają komfort życia pacjenta i mogą prowadzić do zaburzeń widzenia. Do leczenia tego schorzenia wykorzystuje się głównie krople na suche oko [1].

Kto powinien stosować krople na suche oko?

Na powyższy problem szczególnie narażone są kobiety powyżej 45. roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby stosujące antykoncepcję hormonalną, z chorobami tarczycy lub cukrzycą. Dodatkowo problem narasta w wyniku długotrwałego patrzenia w ekran i przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz ekspozycji na zanieczyszczenia, pyłki i alergeny.

Regeneracja oczu po zabiegach

Zabiegi chirurgiczne oczu, np. związane z leczeniem zaćmy mogą zaburzyć strukturę filmu łzowego. Problem może być jeszcze poważniejszy, jeśli pacjent wcześniej cierpiał na zespół suchego oka. Dodatkowo sam zabieg powoduje przejściowe uszkodzenia powierzchni oka, która wymaga regeneracji. Podobnie sprawa wygląda po zabiegach mikrochirurgicznych (laserowych) przy leczeniu jaskry. W takich przypadkach bardzo ważne będzie stosowanie nawilżających i regenerujących kropli do oczu [2].

Jakie są krople na suche oko bez konserwantów?

Jeśli cierpisz na którąś z powyższych dolegliwości, to warto rozważyć stosowanie kropli na suche oko. W aptece znajdziesz wiele produktów, jednak nie wszystkie preparaty są warte polecenia. Jeśli cierpisz na zespół suchego oka lub jesteś po zabiegu, np. zaćmy, to dobrze wybrać krople bez konserwantów o działaniu nawilżającym i regenerującym. Takie produkty posiada w swoim portfolio firma Fidia Pharma, która specjalizuje się w produkcji preparatów do oczu.

Przykładem mogą być sterylne krople do oczu Tearfid. Jeśli borykasz się z dolegliwościami związanymi z zespołem suchego oka, takimi jak uczucie obecności ciała obcego, piasek pod powiekami, zaczerwienienie oczu, swędzenie czy łzawienie, które wynikają z nadmiernego parowania łez i niewystarczającej jakości warstwy lipidowej filmu łzowego, co bywa efektem dysfunkcji gruczołów Meiboma, to może być to preparat, który ci pomoże. Jak działają krople Tearfid?

Działanie kropli Tearfid polega na stabilizowaniu warstwy lipidowej filmu łzowego i poprawie nawilżenia powierzchni oka. To jedyne na rynku krople z liposomami, które dostarczają odżywcze aminokwasy i witaminę A oraz E, a także odbudowują warstwę lipidową filmu łzowego. Wit. A i E działają przeciwzapalnie, sprzyjają regeneracji nabłonka rogówki. Aminokwasy, identyczne z tymi, które zawiera film łzowy, działają odżywczo na komórki powierzchni oka, sprzyjają ich regeneracji. Poprawiają nawilżenie i chronią nabłonek oka, a uwodornione fosfolipidy wspierają działanie lipidowego składnika filmu łzowego. Tearfid wspomaga również wydzielanie lipidów przez gruczoły oka, stabilizując lipidowy składnik filmu łzowego i kontrolując jego parowanie.

Tearfid, krople do oczu

Warto podkreślić, że krople nie zaburzają widzenia po aplikacji, bo nie zawierają gliceryny, substancji olejowych i innych składników drażniących. Krople Tearfid nie zawierają konserwantów, dlatego mogą ich używać osoby noszące soczewki kontaktowe. Jako jedyne krople na rynku ważne są do końca daty ważności produktu, jednak nie dłużej niż 2 lata.

Jakie krople do oczu wybrać po operacji zaćmy?

Zespół suchego oka to jedno, ale regeneracja po operacji zaćmy i zabiegach laserowych przeciwjaskrowych to drugie. W tym przypadku należy wybrać krople, które zapewnią optymalną regenerację podrażnionej powierzchni oka i wspomagają gojenie uszkodzeń. Firma Fidia Pharma ma w swojej ofercie również produkt dedykowany do takich dolegliwości, tj. krople Trium free.

Trium free to sterylne, izotoniczne krople do oczu, wspomagające regenerację oka w przypadkach przerwania ciągłości tkanek, takich jak operacja zaćmy, iniekcje do ciała szklistego lub obecność ciała obcego.

Krople zawierają FHA 1.0, czyli opatentowany kwas hialuronowy klasy farmaceutycznej o strukturze linearnej, wysokiej masie cząsteczkowej 1,24 MDa i wysokim indeksie mukoadhezyjnym. Dzięki temu proces nawilżania powierzchni oczu przebiega bardzo efektywnie. W skład preparatu wchodzi wyciąg z miłorzębu japońskiego, który działa przeciwutleniająco i wspomaga odbudowę filmu łzowego. Dzięki obu składnikom krople do oczu Trium free skutecznie przylegają do powierzchni oka, chroniąc ją i nawilżając, a dodatkowo wspomagają reepitalizację rogówki, czyli odbudowę nabłonka rogówki oraz redukują stan zapalny. 

Wskazania do stosowania preparatu Trium free obejmują regenerację powierzchni oka po operacjach, iniekcjach, urazach oraz obecności ciał obcych, a także przygotowanie do zabiegów operacyjnych.

Podsumowanie

Krople o działaniu nawilżającym i regenerującym stanowią niezbędny element wspomagającej terapii leczenia wielu schorzeń. Jeśli cierpisz na zespół suchego oka, to dobrym rozwiązaniem mogą być krople Tearfid. Jeśli twoje oko wymaga regeneracji po zabiegach okulistycznych, to warto rozważyć krople Trium free. Utrzymywanie prawidłowego nawilżenia powierzchni oka i dostarczanie substancji regenerujących jest niezbędne. Krople należy stosować kilka razy dziennie, aplikując 1 lub 2 krople. Oba produkty są przyjazne osobom noszącym soczewki, gdyż nie zawierają konserwantów. Dzięki dobremu składowi szybko przynoszą ulgę zaczerwienionym i zmęczonym oczom, a po aplikacji nie dochodzi do zaburzeń widzenia.

Bibliografia

 1. M. I. Golden, J. J. Meyer, M. Zeppieri, i B. C. Patel, „Dry Eye Syndrome”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 27 czerwiec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470411/
 2. Znaczenie kliniczne prawidłowej regeneracji powierzchni oka po operacji zaćmy. Justyna Izdebska, Katarzyna Samelska. OphtaTherapy, Vol. 11/Nr 1(41)/2024.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Witamina A

  Witamina A jest niezbędna dla dobrego widzenia i zdrowia skóry. Niedobór witaminy A może prowadzić do problemów z oczami i osłabienia układu odpornościowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina E

  Witamina E jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy E może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Zespół suchego oka

  Zespół suchego oka to choroba, która powoduje suchość, pieczenie i uczucie piasku w oczach. Może być spowodowana wiekiem, chorobami autoimmunologicznymi lub nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łzowych.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .