aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Co stosować na katar w ciąży?

SPIS TREŚCI

Jak odetkać zatkany nos w ciąży?

Katar w ciąży, choć niegroźny, może być bardzo uciążliwy dla przyszłej mamy. Uczucie zatkanego nosa lub spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny, utrudnia swobodne oddychanie i uprzykrza codzienność.
Katar w ciąży: Prenalen Katar spray,. Nisita spray (fot. leki.pl).

Warto wiedzieć, że nie każdy katar w ciąży, to symptom przeziębienia. W wyniku zmian hormonalnych, od około 2. miesiąca, może pojawić się przewlekłe uczucie zatkanego nosa i lekki katar. Odpowiada za to podwyższony poziom estrogenów. Na katar ciężarnych, skarży się nawet co trzecia kobieta. Ilość leków zmniejszających obrzęk śluzówki nosa, jakie ciężarna może bezpiecznie stosować, jest mocno ograniczona. Na szczęście jest szereg domowych sposobów na walkę z katarem.

Jakie są domowe sposoby na katar w ciąży?

Do bezpiecznych i godnych polecenia domowych metod łagodzenia kataru w ciąży, należą te opisane poniżej:

 • płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej;
 • płukanie nosa roztworem soli hipertonicznej, która upłynnia wydzielinę i działa przeciwobrzękowo;
 • inhalacje z soli fizjologicznej lub hipertonicznej – najlepiej 3x dziennie (rano i w południe z użyciem soli hipertonicznej, a na noc z użyciem soli fizjologicznej)
 • aerozol do nosa z mannitolem, o działaniu przeciwobrzękowym i udrażniającym nos (np. Narivent).

Co na katar w ciąży?

Wybór produktów aptecznych na katar w ciąży jest niestety dość ograniczony. Do bezpiecznych produktów, dostępnych w aptekach należą:

 • aerozol do nosa z solą izotoniczną z Morza Martwego, z dodatkiem olejków eterycznych – Prenalen katar spray;
 • spray z chlorkiem sodu i wodorowęglanem sodu – Nisita.
 • spraye z izotonicznym roztworem chlorku sodu (Marimer Izotoniczny, Sterimar).

Ważna uwaga: sól hipertoniczna, może delikatnie wysuszać śluzówkę. Nie powinno się jej używać bezpośrednio przed snem, ze względu na fakt, że poprzez upłynnianie wydzieliny z nosa i oskrzeli, może nasilać kaszel i katar.

Zakazane tabletki i krople do nosa w ciąży

Popularne preparaty w aerozolu z ksylometazoliną (Otrivin, Xylorin, Sudafed Xylospray) lub oksymetazoliną (Nasivin), o działaniu zmniejszającym przekrwienie, obrzęk oraz wysięk błony śluzowej nosa, nie są zalecane do podawania w ciąży. Pomimo tego, że są stosowanie miejscowo, więc wydawać by się mogło, będą bezpieczne. Okazuje się jednak, że ich zastosowanie może upośledzić zaopatrzenie płodu w krew.

Badania wykazują, iż jednorazowe podanie oksymetazoliny po I trymestrze ciąży, nie powoduje znaczących zmian w układzie krążenia płodu oraz matki. Sugeruje to, że oksymetazolina, mogłaby być stosowana przez krótki czas, w jednej lub kilku dawkach, po I trymestrze ciąży, jednak na razie nie znajdujemy takich informacji w oficjalnych rekomendacjach. Dlatego zawsze, przed użyciem takiego leku w ciąży, koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Leki w tabletkach, o działaniu zmniejszającym obrzęk błony śluzowej, z pseudoefedryną – takie jak Cirrus, Acatar Acti Tabs czy Sudafed, również są przeciwskazane do stosowania w trakcie ciąży. Preparaty naturalne, takie jak Sinupret w tabletkach czy kroplach, dopuszczone są warunkowo dla kobiet ciężarnych. Oznacza to, że lekarz opiekujący się przyszłą mamą, musi wyrazić zgodę na ich zastosowanie. Zrobi to, kiedy uzna, że ryzyko ze stosowania tych tabletek jest mniejsze, niż korzyści wynikające z ich użycia.

Podsumowanie

Katar w ciąży jest częstym zjawiskiem, spowodowanym zmianami hormonalnymi, które mogą wpływać na błony śluzowe nosa, powodując ich obrzęk i zwiększoną produkcję wydzieliny. Choć może być uciążliwy, zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki ani dziecka. Ważne jest jednak, aby kobiety w ciąży konsultowały się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków, by uniknąć potencjalnych skutków ubocznych.

Bibliografia

Omawiane substancje

 • Chlorek sodu

  Chlorek sodu to związek chemiczny, który składa się z atomów sodu i chloru.Jest to powszechnie znany jako sól kuchenna i jest stosowany w kuchni do poprawienia smaku potraw.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wodorowęglan sodu

  Wodorowęglan sodu to biały proszek rozpuszczalny w wodzie. Jest stosowany jako składnik wypieków oraz jako środek zmiękczający wody.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ciąża

  Ciąża to stan, w którym kobieta nosi dziecko w swoim łonie przez okres około 9 miesięcy. Jest to naturalny proces, który wymaga odpowiedniej opieki i dbałości o zdrowie matki i dziecka.
 • Nieżyt nosa (katar)

  Nieżyt nosa to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Objawia się m.in. katarem, kichaniem, swędzeniem nosa oraz utrudnionym oddychaniem.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .