Nimesulid to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i oczywiście, przeciwzapalnym. W przypadku leczenia bólu i stanów zapalnych tkanek miękkich i stawów, jest on tak samo skuteczny, jak inne miejscowe NLPZ  (np. ibuprofen, diklofenak, ketoprofen). Niemniej, po aplikacji na skórę działa on zdecydowanie szybciej od pozostałych. Do tej pory nimesulid występował jedynie w formie doustnej. Pojawienie się żelu AulinDol stanowi nowatorski sposób leczenia bólu mięśni i stawów [1,2].

Miejscowe działanie nimesulidu

Nimesulid jest inhibitorem cyklooksygenazy — enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn, czyli związków prozapalnych. W przypadku miejscowego stosowania nimesulidu jego stężenie w osoczu jest bardzo małe, w porównaniu z uzyskiwanymi wartościami po przyjęciu doustnym. Badania na temat bezpieczeństwa stosowania tego leku wyraźnie wskazały, że jest on dobrze tolerowany. Wszystkie NLPZ stosowane doustnie posiadają dość spore ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, głównie ze strony układu pokarmowego. Miejscowa aplikacja znacznie je jednak ogranicza. Jednocześnie, osiągnięty efekt przeciwbólowy jest podobny, niezależnie od drogi podania. Co więcej, ze wszystkich preparatów do miejscowej aplikacji, to właśnie forma żelu najlepiej sprawdza się do uśmierzania bólu [3,4].

Dla kogo przeznaczony jest AulinDol?

AulinDol, czyli 3% nimesulid w żelu, jest skuteczny w przypadku łagodzenia bólu w przebiegu skręceń stawów i ostrego urazowego zapalenia ścięgien. Są to dolegliwości dotyczące nie tylko sportowców, ale również osób o zwiększonej aktywności fizycznej. Poza jego przeciwzapalnym i przeciwbólowym działaniem warto wspomnieć także o jego właściwościach redukujących obrzęk i zaczerwienienie tkanek zmienionych chorobowo. Przeznaczony jest dla pacjentów powyżej 12. roku życia i dorosłych [4].

REKLAMA
REKLAMA

AulinDol a inne leki

Wszystkie leki do stosowania miejscowego, zawierające NLPZ mają podobny mechanizm działania — zmniejszają dolegliwości bólowe, redukują obrzęk i zaczerwienienie. Czym zatem wyróżnia się AulinDol?

  • Skórę posmarowaną tym żelem można wystawiać na działanie promieni słonecznych — jest to wyjątkowa właściwość, gdyż żele np. z ketoprofenem nierzadko powodują silne fotouczulenia.
  • Nie posiada alkoholu w składzie. To ważna cecha, zwłaszcza dla osób z wrażliwą skórą. Żel nie powoduje podrażnień i nie wysusza skóry.
  • Może być stosowany nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci już od 12. roku życia [6].

AulinDol to najnowsza propozycja na rynku farmaceutycznym przeznaczona do leczenia bólu mięśni i stawów, wywołanego urazami bądź stanami zapalnymi. Unikatowy skład i formuła mogą okazać się pomocne w leczeniu bólu, utrudniającego codzienne funkcjonowanie.