W aptekach można znaleźć dziesiątki preparatów, które sporządzone są z roślin. Wiele z nich, jak mięta czy rumianek, jest powszechnie znana i szeroko stosowana. Inne, takie jak wrotycz, są mniej znane i dopiero odkrywane przez pacjentów. Jakie ma działanie? W jakich przypadkach można go stosować? Czy jest bezpieczny?
Poradniki
Choć narząd wzroku ma dosyć skomplikowaną budowę, jest jednocześnie na tyle delikatny, że nawet najdrobniejsze naruszenie jego struktury wywołuje pieczenie, łzawienie lub ból. Ten ostatni objaw jest mało charakterystyczny, ponieważ może być wywołany przez szereg różnorodnych czynników, m.in. uszkodzenie mechaniczne, ale również zapalenie spojówek czy jaskrę.
B-Blokery są znanymi i często stosowanymi lekami w kardiologii. Należą do grup leków, obok diuretyków i dihydropirydynowych pochodnych antagonistów wapnia, o udowodnionym działaniu zmniejszającym zdarzenia sercowo-naczyniowe, powstałe na skutek rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Ziele nawłoci pospolitej jest cenionym surowcem, wykorzystywanym już w medycynie ludowej. Sporządzano z niego herbatki czy napary i wykorzystywano w leczeniu m.in. stanów zapalnych i infekcji układu moczowego i płciowego, problemach układu krążenia, nieżytach przewodu pokarmowego czy trądziku oraz łuszczycy. Jakie jeszcze zastosowania znajduje ziele nawłoci? Czy jest bezpieczne? Jakie preparaty je zawierające można spotkać w aptece?
Miażdżyca to choroba, która dotyka znaczną część populacji i prowadzi w niej do przedwczesnych zgonów. W przebiegu tej choroby dochodzi do powstawania tzw. blaszki miażdżycowej, a także miejscowych stanów zapalnych w tętnicach. Początkowo może nie dawać żadnych objawów, stąd jest chorobą podstępną. Jakie są przyczyny miażdżycy oraz jak można ją leczyć?
Cukrzyca jest chorobą, która dotyczy coraz większej ilości osób. W jej przebiegu w organizmie poziom cukru jest podwyższony, a nasze naturalne mechanizmy regulacji nie radzą sobie z jego obniżeniem. W celu zapobiegnięcia rozwojowi choroby można znaleźć dobry lek na cukrzycę bez recepty.
US News & World Report jest światowym liderem w rankingach jakości, które umożliwiają konsumentom podejmowanie lepszych, bardziej świadomych decyzji dotyczących ważnych kwestii mających wpływ na ich życie. Jeśli Twoim postanowieniem noworocznym jest zmiana nawyków żywieniowych, ale w gąszczu informacji nie wiesz, jaki model odżywania będzie dla Ciebie najlepszy, niniejszy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Łuszczyca jest chorobą mającą znaczny wpływ na codzienne funkcjonowanie człowieka. Jest to spowodowane zmianami pojawiającymi się na skórze. Choroba ta jest nieuleczalna, szczególnie w związku z tym warto wiedzieć, która to najlepsza maść na łuszczycę.
Ból zatok jest odczuwany jako bardzo uciążliwa dolegliwość. Opisuje się go jako mocny ból głowy od zatok, który nasila się przy poruszaniu głową. Najczęściej jest spowodowany toczącym się zapaleniem. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: co na ból zatok?
Cytykolina bierze udział w syntezie fosfatydylocholiny, czyli substancji będącej składnikiem błon neuronalnych. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem antyapoptycznym, czyli hamującym obumieranie komórek. W związku z tym znalazła szerokie zastosowanie w terapii chorób neurodegeneracyjnych [1].
Möller’s, to seria produktów zawierających tran. Szczególnie ważny składnik nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Tran to ciekły tłuszcz pozyskiwany ze świeżej wątroby dorsza atlantyckiego lub innych ryb z rodziny dorszowatych. Jego skład jest zróżnicowany i zawiera różnorodne kwasy tłuszczowe, głównie nienasycone, w tym znaczne ilości glicerydów EPA, DPA i DHA. W jego skład wchodzą również witaminy A i D. Preparaty z tranem są często wzbogacone w witaminę E.
Czym smarować świeży tatuaż? To podstawowe pytanie po zakończeniu zabiegu. Chcesz, aby skóra szybko się wygoiła a upragniony kształt lub obrazek prezentował okazale. W takim razie, czym chronić, dezynfekować i smarować świeży tatuaż? I czy do wyboru masz tylko drogie kosmetyki z salonu? Czy w aptece znajdziesz równie skuteczne i tańsze?
Badania potwierdzają, palacze chorują częściej na cukrzycę niż osoby niepalące. Także objawy choroby rozwijają się u nich szybciej, a powikłania są bardziej dotkliwe. Najbardziej narażone są kobiety oraz osoby, które wypalają, więcej niże 20 papierosów dziennie. Po zaprzestaniu palenia ryzyko zachorowania spada, a u chorych łatwiej kontroluje się glikemię. Dlatego warto podejmować próby pozbycia się nałogu. Tutaj pomocą służą lekarze, pielęgniarki diabetologiczne oraz farmaceuci.
Angina, czyli inaczej zapalenie gardła i migdałków jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Leczenie schorzenia zależy od czynnika, który ją wywołał. Poniższy artykuł odpowie na pytania: jak wyleczyć anginę oraz ile trwa angina?
Sucha skóra w cukrzycy jest częstą przypadłością. Pacjenci skarżą się na swędzenie i łuszczenie, czują mrowienie i przeszkadza im uczucie napięcia skóry. Przyczyny dolegliwości związane są z gorszym odżywieniem komórek, niszczeniem naskórka, kolagenu oraz gruczołów łojowych. Aby zapobiec objawom, należy dietą lub farmakologicznie wyrównać cukier oraz właściwie pielęgnować ciało. Najlepiej sprawdzają się środki myjące z emolientami oraz kremy z mocznikiem. Zaniedbanie prowadzi do powstawania ran, infekcji i rozwoju stopy cukrzycowej. W poradniku przedstawiam jak zapobiegać objawom i dotkliwym konsekwencjom.
Selen jest jednym z pierwiastków śladowych, wpływających na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jest ważnym składnikiem wielu enzymów biorących udział w przemianach metabolicznych. Katalizuje przemianę hormonów tarczycy.
Kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej znanych substancji w kosmetologii. Jednak jej właściwości lecznicze wykraczają poza medycynę estetyczną i stanowią ratunek także dla naszych stawów. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są właściwości kwasu hialuronowego oraz który preparat z kwasem hialuronowym wybrać?
Sól Epsom to połączenie kwasu siarkowego i magnezu. Jest potwornie gorzka. Kiedyś lekarze zalecali ją w zaparciach. Wciąż jest ważnym preparatem w apteczce ratownika medycznego i lekarza pogotowia medycznego. Od jakiegoś czasu pacjenci pytają w aptece o sól Epsom. Interesuje ich, która jest najlepsza. Skąd zainteresowanie siarczanem magnezu? Czy odkryto jakieś nowe właściwości soli Epsom?
Pomimo odpowiedniej codziennej pielęgnacji i regularnej zmianie pieluszek, u małych dzieci pojawiają się odparzenia. Obserwuje się je najczęściej pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem życia i są najczęściej występującą chorobą zapalną skóry wieku dziecięcego.
Zmysł wzroku rozwija się w okresie niemowlęcym i dalszym dzieciństwie. Dlatego w okulistyce dziecięcej szczególnie podkreśla się konieczność wczesnego wykrywania i leczenia chorób oczu, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia możliwe najlepszego widzenia w okresie dorosłym. To ważne, aby nie wahać się i zwrócić o pomoc do okulisty dziecięcego, jeśli obraz chorobowy wymaga większej wiedzy i doświadczenia klinicznego.
Multiwitaminy to preparaty, które dostarczają dużą liczbę witamin i minerałów w jednej tabletce. Dzięki temu, że szybko ulegają rozpuszczeniu w wodzie, stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych preparatów wielowitaminowych. Jednak czy naprawdę potrzebujemy je przyjmować? Jeśli tak, to jakie najlepiej wybrać?
Każdy z nas doświadczył niejednokrotnie uczucia drętwienia i mrowienia w obrębie kończyn dolnych. Najczęściej pojawiają się po dłuższym przebywaniu w pozycji kucającej, siedzeniu z nogą założoną na drugą nogę lub po nocy przespanej w jednej pozycji. We wszystkich przypadkach ucisk powoduje zaburzenia ukrwienia danego nerwu, czego skutkiem są wspomniane nieprzyjemne wrażenia czuciowe, tzw. parestezje. Zazwyczaj jest to objaw krótkotrwały. W miarę zmniejszania ucisku, po zmianie pozycji bądź chwilowym rozruszaniu kończyny, mrowienie mija. Jednak trwałe czy nawracające drętwienie nóg prawdopodobnie jest przyczyną poważniejszych schorzeń i może wymagać kontaktu ze specjalistą.
Witaminy to niezbędne składniki naszego organizmu. Odgrywają znaczną rolę w wielu procesach i reakcjach. W tym artykule pochylimy się nad witaminą rozpuszczalną w tłuszczach – witaminą K. Czy jest ona faktycznie niezbędna w naszym życiu? Do czego jest potrzebna? Czy warto ją suplementować?
Obrzęk oczu następuje na skutek stanu zapalnego, gromadzenia się limfy i wody w tkankach powiek, ale może mieć też podłoże alergiczne, genetyczne lub być skutkiem chorób współistniejących.
Naturalne środki zaradcze, które mają spowodować wzrost produkcji mleka, są oparte raczej na ludowych wierzeniach niż na rzetelnych dowodach. Skuteczność herbatek na laktację nie została potwierdzona w badaniach i wzbudza wątpliwości naukowców. Przyjmowanie substratów roślinnych wspomagających laktację nie może zastąpić porady laktacyjnej, bo może nie przynieść efektu bez wnikliwej diagnostyki problemu.
Zapalenie błony śluzowej żołądka może być spowodowane eradykacja Helicobacter pylori, przyjmowaniem leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz innymi czynnikami. Poniższy artykuł odpowie na pytania: czy zapalenie błony śluzowej żołądka jest wyleczalne oraz jak odbudować błonę śluzową żołądka?
Woskowina w uszach jest naturalnie występującą wydzieliną naszego ciała. Ma tendencję do samodzielnego wypływania na zewnątrz. W niektórych przypadkach woskowina w uchu może wytworzyć czop, który zatyka ucho. Poniższy artykuł odpowie na pytanie: czym czyścić uszy?
Antykoncepcja jest kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za kontrolę urodzeń. Celem antykoncepcji jest niedopuszczenie do zapłodnienia lub zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Efekt ten jest możliwy poprzez stosowanie różnych metod farmakologicznych, mechanicznych i chirurgicznych. Antykoncepcja długofalowa taka jak wkładka domaciczna staje się coraz bardziej popularna a ilość jej użytkowniczek miedzy 15 a 44 rokiem życia wzrosła pięciokrotnie w ciągu ostatniej dekady.
Czy zastanawialiście się, w jaki sposób najlepiej pozbyć się łupieżu skóry głowy? Czasami bywa to na tyle uciążliwy problem, że zwykłe szampony o przeznaczeniu kosmetycznym nie dają rady. Łupież można skutecznie wyleczyć, korzystając ze specjalistycznych szamponów dostępnych w aptekach.
Kolka nerkowa to dolegliwość, która jest częstą przyczyną potrzeby wizyty pacjenta na SORze. Kamienie nerkowe lub w przewodach moczowych generują bardzo nieprzyjemne dolegliwości dla pacjenta, które głównie objawiają się mocnym bólem. Jak leczyć kolkę nerkową? Czy można się przed nią uchronić? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.
Wielu pacjentów przychodzi do apteki, szukając preparatów hamujących apetyt. Swoją przypadłość najczęściej tłumaczą ciągłą chęcią podjadania, z którą ciężko walczyć, co najczęściej powoduje przybieranie na wadze. Pomocne mogą okazać się dostępne w aptece herbatki lub tabletki hamujące łaknienie. Czy tego typu preparaty są skuteczne? Czy warto je stosować?
Ostroga piętowa jest naroślą kostną na pięcie, spowodowaną przez zmianę zwyrodnieniową guza kości piętowej. Początkowo dolegliwość doskwiera tylko podczas chodzenia, nawracając po każdorazowym przeciążeniu stopy. Po pewnym czasie jednak ból zaczyna pojawiać się nawet w trakcie leżenia czy podczas snu. W jaki sposób zapobiec powstaniu ostrogi piętowej? Jak leczyć ostrogę piętową?
Jakie witaminy dla kobiet w ciąży będą najlepsze? Bardzo pomocnym przy wyborze suplementów dla ciężarnych będzie analiza Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), które ukazały się w lipcu 2020 r. Obejmują one głównie opis działania, wskazania i dawkowanie pięciu substancji czynnych – kwasu foliowego, witaminy D, jodu, kwasu dokozaheksaenowego […]
Odpowiednia regulacja poziomu cukru jest ważna nie tylko ze względu na odchudzanie, ale także w celu zapewnienia prawidłowego balansu węglowodanów w diecie. Obecnie mamy do czynienia z coraz większą ilością żywności przetworzonej, która zawiera masę cukrów prostych. W poniższym artykule dowiesz się, jakie tabletki na obniżenie cukru we krwi bez recepty można kupić w aptece.
Jod przede wszystkim kojarzy się z obszarem Morza Bałtyckiego. Jednak jaka jest jego rola i kto powinien go suplementować, nie jest już tak powszechną wiedzą. Poniższy artykuł wyjaśni, jaki jest najlepiej przyswajalny jod oraz czy jod nad morzem to nasza jedyna szansa na zdrowie?
Statyny, czyli inhibitory reduktazy HMg-Koenzymu A to jedne z najczęściej przepisywanych leków na świecie. Zostały dopuszczone do obrotu po wielu intensywnych badaniach klinicznych, udowadniających ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Najważniejsze są ich badania w kwestii przedłużania życia u chorych po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym oraz w profilaktyce pierwotnej tych incydentów u pacjentów w grupie ryzyka.
Ornityna pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii. Jest rodzajem aminokwasu. Powstaje w Twoim organizmie, dzięki niej usuwasz amoniak, produkt uboczny metabolizmu białek. Ornityna współpracuje z innymi związkami. Niedobór ornityny prowadzi do zaburzeń koncentracji i reakcji na bodźce. Objawy zagrażają zdrowiu i życiu. Kiedy uzupełniać ornitynę? Czy ornityna zregeneruje Twoją chorą wątrobę?
W dzisiejszym świecie dużo mówi się o utrzymaniu szczupłej sylwetki. Z pewnością jest to zdecydowanie zdrowsze opcja niż widmo otyłości, która grozi dużej części ludzi, w szczególności rozwiniętej części świata. Niestety coraz częściej dochodzi do sytuacji skrajnych, albo spożywane są zbyt duże ilości pożywienia, albo wręcz przeciwnie. Odpowiednio zbilansowana dieta jest bardzo ważna z punktu widzenia zachowania zdrowia, dlatego w przypadku braku apetytu warto zainteresować się gdzie tkwi problem. Może być to wynikać zarówno ze złej diety, jak i problemów zdrowotnych. W aptece można znaleźć wiele preparatów na tę dolegliwość? Które z nich są skuteczne?
Problem zmęczonych, piekących oczu jest coraz częstszym zjawiskiem ze względu na coraz dłuższe spędzanie czasu przed wszelkiego rodzaju ekranami. Dochodzi do pojawienia się pieczenia, uczucia piasku pod powiekami. W poniższym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy sposób na zmęczone oczy?
Leki rozluźniające mięśnie, czyli tzw. miorelaksanty są wykorzystywane w wielu gałęziach medycyny, m.in. neurologii, ortopedii, a także chirurgii oraz rehabilitacji. Choć miorelaksanty nie stanowią dużej grupy substancji czynnych, są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem mechanizmu działania, jak i budowy chemicznej.