fbpx

Poradniki

Jak zapobiec próchnicy u dzieci?
Próchnica w dziecięcym uzębieniu mlecznym i stałym jest chorobą o gwałtownym przebiegu. Liczni specjaliści zgodnie określają ją niechlubnym mianem choroby społecznej. Bazą w walce z próchnicą jest właściwa profilaktyka. Jakie działania należy podjąć, aby się przed nią skutecznie ustrzec?
Jakie są leki rozszerzające źrenice?
Źrenica to jeden z elementów oka, dzięki któremu widzimy. Dzięki niej można przeprowadzić dokładną diagnostykę oka, zaglądając do środka, gdyż źrenica to otwór. W jaki sposób można rozszerzyć źrenicę przed badaniem? Jakie leki rozszerzające źrenice są dostępne w aptekach?
Poznaj leki na ropne zapalenie dziąseł
Ropień zęba i ropa w dziąśle są z reguły bardzo bolesne. Są one również potencjalnie niebezpieczne dla organizmu, mogąc prowadzić do jego zakażenie. Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć tych dolegliwości i nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa. Co można zrobić w międzyczasie, czekając na wizytę? Czy można w jakiś sposób samodzielnie usunąć ropę z zęba lub dziąseł?
Czy substancje dodatkowe w żywności są bezpieczne?
Substancje dodatkowe to związki, które są celowo dodawane do żywności ze względów technologicznych w trakcie produkcji, przetwarzania czy przygotowywania. Stają się tym samym składnikiem produktów spożywczych, które na co dzień zjadamy. Czy ich dodatek jest konieczny? Czy substancje dodatkowe są bezpieczne?
Poznaj najważniejsze informacje o doustnej antykoncepcji
Pojęcie współczesnej antykoncepcji nie oznacza jedynie sposobu przeciwdziałania poczęciu dziecka, ale przede wszystkim świadome i odpowiedzialne  macierzyństwo. Szacunkowe dane wskazują, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat ponad 2,5 mld kobiet na świecie zgłosi się do  lekarza po poradę związaną z antykoncepcją. Mimo dostępności alternatywnych metod regulacji poczęć doustna antykoncepcja jest […]
Co to jest zakwaszenie organizmu? Jak je leczyć?
Organizm ludzki ma ogromną zdolność do utrzymywania stałego pH krwi. Głównymi narządami, które biorą w tym udział są nerki i układ oddechowy. Kwaśne pH jest potrzebne, aby nas chronić i pomóc nam w trawieniu pokarmu. Sugeruje się, że dieta alkaliczna może zapobiegać wielu chorobom i przynosić korzyści zdrowotne.
Co podwyższa poziom cukru we krwi?
Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, na którą cierpi coraz więcej osób. Jest ona ściśle skorelowana z poziomem cukru we krwi. Jak się powszechnie błędnie uważa, nie tylko zła dieta może podwyższać jego poziom. 
Jakie są leki bez recepty na stłuszczenie wątroby?
NAFLD (ang. non-alcoholic fatty liver disease), czyli niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby to dolegliwość, która może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. marskości tego narządu. Schorzenie powiązane jest z otyłością, a także zaburzeniami metabolicznymi, np. insulinoopornością, nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą typu 2.
Poznaj skuteczne metody na ból brzucha
Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi zgłaszają się pacjenci do apteki. Ból brzucha może mieć kilka przyczyn i różnić się stopniem nasilenia. Pacjenci mogą go także różnie odbierać. Może być pulsujący, ciągły, skurczowy, występować z przerwami. Można go złagodzić domowymi sposobami lub preparatami z aptecznej półki, ale […]
Jak sztuczne opakowania wpływają na nasze zdrowie
Nierzadko decyzję o kupnie danego produktu podejmujemy na podstawie wyglądu opakowania. Producenci uczestniczą w wyścigu kreowania wyjątkowych i funkcjonalnych butelek czy pudełek. Jednak nie tylko o wygląd tu chodzi. Przyciągające wzrok, kolorowe opakowania kryją w sobie coś jeszcze. Czym są ftalany i bisfenol A? Czy mogą stanowić dla nas zagrożenie?
Kroplówki witaminowe – czy warto je stosować?
Wlewy witaminowe są sposobem suplementacji witamin w formie wlewu dożylnego — witaminy są wprowadzane bezpośrednio do krwiobiegu. Taki rodzaj suplementowania witamin staje się coraz bardziej modny, a jego zwolennicy twierdzą,  że jest to remedium na wiele chorób. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy takie wlewy witaminowe są bezpieczne? Jak często powinno się je stosować?
Zmiany skórne pod pachą – jak się ich pozbyć?
Różnego typu przebarwienia pod pachą mogą, ale nie muszą, być objawem jakiejś ciężkiej choroby. Przebarwienia mogą być np. objawem cukrzycy, ale równie dobrze mogą być spowodowane, chociażby nieprawidłową pielęgnacją ciała czy używaniem tępych maszynek do golenia. Jakie rodzaje plam pod pachami można spotkać? Jak rozpoznać? Czy są groźne? Jak sobie z nimi radzić?
Jak leczyć atrofię pochwy? Poznaj naturalne metody
Co to jest atrofia? Atrofia pochwy jest istotnym problemem medycznym w opiece nad kobietą w okresie przekwitania, dotykającym 60-80% kobiet. Wystąpienie menopauzy wiąże się ze zmniejszeniem funkcji endokrynnej jajników, doprowadzając do spadku estrogenów w organizmie kobiety. Ich niedobór jest główną przyczyną dolegliwości pojawiających się w okresie przekwitania. Atrofia pochwy obejmuje […]
Jakie leki i zioła obniżają kwas moczowy?
Kwas moczowy jest organicznym związkiem chemicznym wydalanym przez nerki. Jego zbyt wysoki poziom może być objawem niektórych chorób, ale również może spowodować pewne choroby, jak np. dna moczanowa. W jaki sposób można obniżyć poziom kwasu moczowego? Czy są jakieś leki na obniżenie kwasu moczowego bez recepty? Czy są skuteczne? Kiedy udać się do lekarza?
Czy wiesz, jak leczyć hemoroidy w ciąży?
Podczas ciąży kobiety spotykają się z różnego rodzaju dolegliwościami. Często dotyczą one układu pokarmowego. Obok zgagi i zaparć mogą pojawić się hemoroidy. Klasyczne leczenie dolegliwości nie wchodzi w grę w okresie ciąży. W związku z tym poniższy artykuł odpowie na pytanie, które preparaty wybrać w leczeniu hemoroidów.
Zastój pokarmu - co robić? Jakie ma przyczyny?
Zatkane kanaliki mleczne należą do jednych z najczęściej występujących problemów związanych z karmieniem piersią. W konsekwencji ich zatkania dochodzi do powstawania zaburzeń w przepływie pokarmu. Kobieta dodatkowo może odczuwać szczypanie lub wręcz ból, a na piersiach może być widoczny obrzęk. W jaki sposób bezpiecznie i szybko można poradzić sobie z tymi dolegliwościami?
Dowiedz się, co to jest stomia
W naszym kraju ze stomią żyje około 40 tysięcy pacjentów. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Taka osoba musi być na stałe zaopatrzona w worki stomijne i być pod stałą opieką lekarza chirurga oraz pielęgniarki. Niekiedy konieczne jest również wsparcie ze strony psychologa. Dla większości pacjentów założenie stomii jest przeżyciem bardzo krępującym i musi wymagać odpowiedniego przystosowania się do nowej rzeczywistości i bardzo istotnych zmian w codziennym funkcjonowaniu. W adaptacji do nowej sytuacji życiowej przydatne mogą być doświadczenia innych pacjentów ze stomią i kontakt z Polskim Towarzystwem Stomijnym Pol-ilko lub fundacją STOMAlife.
Enzymy proteolityczne w leczeniu ran - jak działają?
Enzymy proteolityczne nieustannie biorą udział w niezliczonej ilości procesów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do najbardziej znanych należy ich udział w trawieniu białek. Niewiele osób wie, że enzymy proteolityczne mogą być bardzo pomocne w leczeniu ran, szczególnie tych trudno gojących się. Czy są dostępne w jakiś preparatach? A może wykorzystuje się je w jakiś specjalnych zabiegach?
Implant stomatologiczny, jak dbać o higienę po zabiegu ?
Implant stomatologiczny jest wygodną alternatywą dla utraconego zęba. Pielęgnacja jamy ustnej po wstawieniu implantu stomatologicznego jest ważnym etapem powodzenia zabiegu. Decyzja o wstawieniu implantu należy do lekarza i zależy od wielu czynników m.in. wieku i stanu pacjenta. Zabieg przebiega w warunkach aseptycznych, trwa około 2 godzin. Po zabiegu ryzyko zakażenia nadal jest wysokie. Dlatego ważna jest higiena jamy ustnej oraz przestrzeganie wymienionych zaleceń. Reaguj także na niepokojące objawy, o których wspominam niżej.
Jak wybierać zdrowe produkty spożywcze? Poznaj 6 zasad
W idealnym świecie dieta powinna być „skrojona na miarę” i dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Różnimy się między sobą wiekiem, masą ciała, aktywnością fizyczną, a co za tym idzie — również potrzebami żywieniowymi. Tymczasem wspólnym mianownikiem dla nas wszystkich jest dobór zdrowych produktów spożywczych. Czym się kierować w trakcie zakupów?
Co neutralizuje gorzki smak w ustach?
Gorzki smak w ustach po spożyciu pewnych pokarmów jest normalny.  Co, jeżeli występuje pomimo nie spożywania pokarmów, a jest wynikiem np. przyjmowania niektórych leków? Czy należy się martwić w takim przypadku? Czy jest to normalne? Czy to może być groźne dla zdrowia? A może jest objawem jakiejś groźnej choroby?
Poznaj leki bez recepty na swędzenie warg sromowych
Świąd jest nieprzyjemnym uczuciem wywołującym potrzebę drapania. Jego patogeneza  jest wieloczynnikowa i nie została w pełni poznana. Świąd sromu jest objawem występującym w wielu chorobach dermatologicznych, a także ogólnoustrojowych. Przewlekły świąd jest bardzo uciążliwy i wpływa znacząco na jakość życia pacjentek. W początkowych stadiach kobiety niechętnie zgłaszają się do specjalistów i próbują samodzielnie, za pomocą preparatów dostępnych bez recepty, poradzić sobie z dolegliwościami. Niestety często te preparaty nie są wystarczające i powodują zaostrzenie, podrażnienie skóry, występowania zadrapań, które utrudniają właściwe rozpoznanie choroby. 
Odtłuszczone produkty mleczne — dietetyczne nieporozumienie
Reklamy wyrządziły nam dużo krzywdy. Zakorzeniły w naszej świadomości wiele nieprawdziwych teorii. Jedną z nich jest przekonanie o chorobotwórczych tłuszczach zwierzęcych i prozdrowotnych tłuszczach roślinnych. Trend ten doprowadził do sytuacji, w której na rynku aż zaroiło się od odtłuszczonych produktów mleczarskich. Czy taki krok jest słuszny? Czy tłuszcz mlekowy rzeczywiście jest dla nas szkodliwy?
Co jeść, żeby podnieść hemoglobinę?
Hemoglobina to cząsteczka białka w krwinkach czerwonych, która przenosi tlen z płuc do tkanek organizmu oraz zwraca dwutlenek węgla z tkanek do płuc. Jest ona niezwykle ważnym składnikiem krwi, ponieważ zapewnia właściwe natlenienie tkanek i organów, bez którego nie mogłyby one prawidłowo funkcjonować. Do oceny poziomu hemoglobiny służy badanie morfologii […]
Naszą misją jest przedstawienie pacjentom oraz specjalistom ochrony zdrowia pełnej, rzetelnej wiedzy o lekach i ich zastosowaniu. Wierzymy, że przyczynimy się tym do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Serwis leki.pl jest prowadzony przez Fundację Healthcare Professionals.
Fundacja NIE jest powiązana z żadnym producentem czy dystrybutorem leków. Ewentualne finansowanie, które otrzymujemy od firm farmaceutycznych związane jest z prowadzoną w ich imieniu reklamą, która jako taka jest jednoznacznie oznaczona.

Serwis leki.pl NIE jest apteką (w tym internetową) i nie prowadzi bezpośrednio sprzedaży leków, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jeśli chcesz kupić leki on-line zapoznaj się z naszym artykułem nt. Jak bezpiecznie kupować leki w internecie?