oznaczenie polski lek

Zyx Bio

tabletki powlekane5 mg

Zyx Bio to lek w postaci tabletek powlekanych stosowany w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki. Substancją czynną leku jest dichlorowodorek lewocetyryzyny, będący silnym i wybiórczym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. Wiąże się to z jego silnym działaniem przeciwalergicznym poprzez skuteczne zwalczanie takich objawów jak: katar, obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie, pokrzywka czy rumień.

Spis treści

  Opis leku

  Zyx Bio – co to?

  Zyx Bio to lek w postaci tabletek powlekanych stosowany w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki. Substancją czynną leku jest dichlorowodorek lewocetyryzyny, będący silnym i wybiórczym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. Wiąże się to z jego silnym działaniem przeciwalergicznym poprzez skuteczne zwalczanie takich objawów jak: katar, obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie, pokrzywka czy rumień.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Zyx Bio?

  Dorosłym i dzieciom powyżej 6. roku życia zazwyczaj zaleca się przyjmować 1 tabletkę raz na dobę. Nie przyjmuj leku dłużej niż 10 dni bez konsultacji z lekarzem.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Zyx Bio?

  Lek Zyx Bio przechowuj w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Trzymaj go w oryginalnym opakowaniu, poza zasięgiem dzieci. Po upływie terminu ważności zaprzestań stosowania leku – usuń go zgodnie z wytycznymi podanymi przez farmaceutę.

  Forma podania

  Lek Zyx Bio przyjmuj doustnie, popijając go wodą.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Zyx Bio?

  Lek Zyx Bio może powodować różne objawy uboczne; do najczęstszych można zaliczyć: suchość w jamie ustnej, ból głowy, zmęczenie, senność i ospałość.

  Inne działania niepożądane Zyx Bio, choć występują rzadziej, to: uczucie wyczerpania, bóle brzucha.

  Częstość występowania niektórych działań niepożądanych Zyx Bio nie jest znana na podstawie dostępnych danych, ale należą do nich: reakcje alergiczne, w tym ciężka, nagła reakcja alergiczna zwana anafilaksją, kołatanie serca i zwiększenie częstości akcji serca, drgawki, mrowienie, zawroty głowy, omdlenia, drżenie oraz zaburzenia smaku (zmienione odczuwanie smaku), uczucie wirowania lub kołysania, zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza, obrzęk, świąd, wysypka, pokrzywka, wykwity skórne, duszność (trudności z oddychaniem), zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, zapalenie wątroby, bóle mięśni, zachowanie agresywne lub pobudzenie, omamy, depresja, bezsenność, nawracające myśli samobójcze lub zainteresowanie samobójstwem, nudności i wymioty, zwiększenie apetytu, rotacyjne ruchy gałek ocznych (niekontrolowany okrężny ruch gałek ocznych).

  Pamiętaj, że w razie pojawienia się jakichkolwiek pierwszych symptomów alergii na Zyx Bio, takich jak obrzęk ust, języka, twarzy i/lub gardła, trudności w oddychaniu i przełykaniu wraz z pokrzywką, nagły spadek ciśnienia krwi prowadzący do zapaści lub wstrząsu, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Lekarz oceni objawy i podejmie odpowiednie działania.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Zyx Bio?

  Nie stosuj leku, jeśli masz uczulenie na dichlorowodorek lewocetyryzyny lub na którąkolwiek substancję czynną o podobnej budowie chemicznej (pochodne piperazyny, np. hydroksyzyna, cynaryzyna, flunaryzyna), lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Ponadto nie zażywaj leku Zyx Bio, jeżeli cierpisz na ciężką chorobę nerek.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Zyx Bio?

  Jeśli spożyłeś większą niż zalecana dawkę leku Zyx Bio, ważne jest, abyś natychmiast skonsultował się z lekarzem. Lekarz będzie w stanie podjąć decyzję, czy i jakie środki należy zastosować w takiej sytuacji. Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku może powodować senność u dorosłych, a u dzieci może najpierw pojawić się pobudzenie i niepokój, szczególnie ruchowy, a następnie senność. Działanie po przedawkowaniu może różnić się w zależności od wieku i indywidualnych czynników pacjenta.

  Wygląd

  Lek Zyx Bio ma postać białych tabletek powlekanych. Są one okrągłe i mają wypukłą powierzchnię po obu stronach. Pakowane są w blistry wykonane z folii aluminiowej. Całość jest umieszczona w tekturowym pudełku.


  Ulotka

  Ulotka leku Zyx Bio dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Zyx Bio to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Zyx Bio zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Zyx Bio jest Biofarm.

  Kategorie

  Postać

  tabletki powlekane

  Moc

  5 mg

  Tablica pytań o Zyx Bio

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Zyx Bio to: Contrahist Allergy, Lirra Gem.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , .