Xylometazolin WZF

krople do nosa0,1%

Lek w postaci kropli do nosa zawierający chlorowodorek ksylometazoliny (Xylometazolini hydrochloridum), który należy do leków sympatykomimetycznych. Oddziałuje pobudzająco na receptory alfa-adrenergiczne, dzięki temu dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, a w efekcie do zmniejszenia obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa. Ułatwia to oddychanie przez nos i pozbycie się zalegającej wydzieliny.

Spis treści

  Opis leku

  Xylometazolin WZF – co to?

  Lek w postaci kropli do nosa zawierający chlorowodorek ksylometazoliny (Xylometazolini hydrochloridum), który należy do leków sympatykomimetycznych. Oddziałuje pobudzająco na receptory alfa-adrenergiczne, dzięki temu dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, a w efekcie do zmniejszenia obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa. Ułatwia to oddychanie przez nos i pozbycie się zalegającej wydzieliny.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Xylometazolin WZF ?

  Dla dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 12 lat zaleca się podawać 2-3 krople do każdego otworu nosowego co 8 do 10 godzin. Nie należy przekraczać 3 dawek leku do każdego otworu nosowego na dobę. Leku Xylometazolin WZF , krople do nosa, 0,1% nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Xylometazolin WZF ?

  Aby przechowywać lek Xylometazolin WZF, należy trzymać go w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Lek powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu i poza zasięgiem dzieci.

  Forma podania

  Lek Xylometazolin WZF to krople do nosa. Lek podaje się przez wkraplanie kropli do nosa.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Xylometazolin WZF ?

  Jeśli dojdzie u pacjenta do wystąpienia reakcji alergicznej, takiej jak obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, powodujący trudności w oddychaniu lub przełykaniu, lub duszność, trzeba przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Reakcje takie pojawiają się bardzo rzadko. Bardzo rzadko (u mniej niż 1 osoby na 10 000) mogą wystąpić: nudności, ból głowy, osłabienie, zmęczenie, senność, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, szybkie bicie serca, wzrost ciśnienia tętniczego (szczególnie u chorych na choroby układu krążenia). Mogą wystąpić też podrażnienie i suchość w nosie, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kichanie. Stosowanie leku dłużej niż zalecane i/oraz w dawkach większych niż zalecane może powodować trudne do wyleczenia zmiany w błonie śluzowej nosa.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Xylometazolin WZF ?

  Xylometazolin WZF 0,1% nie powinien być stosowany, jeśli pacjent:

  • ma uczulenie na ksylometazoliny chlorowodorek lub jakikolwiek inny składnik leku co może objawiać się na przykład wysypką, obrzękiem twarzy i gardła oraz dusznością;
  • miał zabieg usunięcia przysadki mózgowej lub jakikolwiek inny zabieg na układzie nerwowym;
  • ma ubytki lub zmiany błony śluzowej nosa.

   

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Xylometazolin WZF ?

  Jeżeli pacjent spożył większą niż zalecana dawkę leku (przedawkował) lub przypadkowo przyjął go doustnie, szczególnie jeśli to zdarzyło się dziecku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, jeśli pojawią się poniższe objawy, które mogą wskazywać na przedawkowanie lub przypadkowe przyjęcie doustne przez dziecko: przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi (objawy: np. uporczywy, silny ból głowy – zwłaszcza w tylnej części; osłabienie, złe samopoczucie), senność, nieregularny oddech lub trudności z oddychaniem, zaburzenia świadomości, nadmierne uspokojenie u dzieci.

  Wygląd

  Xylometazolin WZF 0,1% to krople do nosa. Lek ten ma postać przezroczystego bezbarwnego lub prawie bezbarwnego płynu. Zawarty jest w butelce polietylenowej z zakraplaczem i nakrętką gwarancyjną, której pojemność wynosi 10 ml płynu. Całe opakowanie znajduje się w tekturowym pudełku.

  Ulotka

  Ulotka leku Xylometazolin WZF dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Xylometazolin WZF to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Xylometazolin WZF zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Xylometazolin WZF jest Polfa Warszawa.

  Kategorie

  Postać

  Krople do nosa, roztwór

  Moc

  1 mg/ml

  Tablica pytań o Xylometazolin WZF

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Xylometazolin WZF to: Sudafed XyloSpray, Xylorin, Otrivin, Xylogel.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .