UroFuraginum Max

tabletki100 mg

UroFuraginum Max jest produktem leczniczym zawierającym furazydynę (inaczej furaginę). Jest to pochodna nitrofuranu, którego mechanizm działania polega na zakłóceniu biosyntezy białek bakteryjnych, powodując ich śmierć.
Jest stosowana w leczeniu zakażeń dolnych dróg moczowych. Nie należy jej stosować w pierwszym i w ostatnim trymestrze ciąży, a także w przypadku występowania polineuropatii.

 

Spis treści

  Opis leku

  UroFuraginum Max – co to?

  UroFuraginum Max jest produktem leczniczym zawierającym furazydynę (inaczej furaginę). Jest to pochodna nitrofuranu, którego mechanizm działania polega na zakłóceniu biosyntezy białek bakteryjnych, powodując ich śmierć.
  Jest stosowana w leczeniu zakażeń dolnych dróg moczowych. Nie należy jej stosować w pierwszym i w ostatnim trymestrze ciąży, a także w przypadku występowania polineuropatii.

   

  Dawkowanie

  Jak dawkować UroFuraginum Max?

  Zalecane dawkowanie u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat w pierwszy dzień terapii to jednorazowo 1 tabletka co 6 godzin (400 mg na dobę w 4 dawkach podzielonych). W trakcie następnych dni leczenia należy przyjmować jednorazowo 1 tabletkę co 8 godzin (300 mg na dobę w 3 dawkach podzielonych). Czas trwania terapii to zazwyczaj 7–8 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7-8 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać UroFuraginum Max?

  Lek UroFuraginum Max powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i wilgoci. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek UroFuraginum Max jest przeznaczony do stosowania doustnego, czyli poprzez połykanie tabletek.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować UroFuraginum Max?

  Najczęstsze skutki uboczne leku to: nudności (8%), bóle głowy (6%) i nadmierne oddawanie gazów (1,5%). Powinno się przerwać stosowanie i niezwłocznie skontaktować z lekarzem lub udać się do szpitala, gdy pojawią się reakcje alergiczne (wysypka, świąd, obrzęk, trudności w oddychaniu), ciężkie reakcje skórne (rumień wielopostaciowy, złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona), przewlekłe reakcje na pochodne nitrofuranu (zwapnienie płuc) lub rzekomobłoniaste zapalenie jelit (bóle brzucha i biegunka). Może wystąpić również uszkodzenia nerwów obwodowych i zaburzenia czynności wątroby.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku UroFuraginum Max?

  Leku uroFuraginum Max nie powinno się stosować:

  • u pacjentów uczulonych na furazydynę lub jakikolwiek inny składnik leku;
  • w pierwszym trymestrze ciąży;
  • od 38 tygodnia ciąży i w trakcie porodu ze względu na ryzyko wystąpienia u noworodka niedokrwistości hemolitycznej;
  • u dzieci i młodzieży poniżej 15 roku życia;
  • u pacjentów z polineuropatią obwodową np. cukrzycową;
  • u pacjentów z niedoborem enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, gdyż lek może uszkadzać czerwone krwinki i wywoływać niedokrwistość;
  • u pacjentów z niewydolnością nerek, gdy badania laboratoryjne wykazały klirens kreatyniny poniżej 60 ml/min lub podwyższony poziom kreatyniny w surowicy.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku UroFuraginum Max?

  W przypadku przedawkowania furazydyny, pojawienie się objawów toksycznych jest możliwe u osób z zaburzeniami czynności nerek. Symptomy przedawkowania mogą obejmować: bóle głowy, zawroty głowy, reakcje alergiczne, nudności, wymioty oraz niedokrwistość. W przypadku przedawkowania zalecane jest:

  • płukanie żołądka,
  • dożylne podawanie płynów.

  Wskazane jest również przeprowadzenie badania morfologii krwi, badań laboratoryjnych czynności wątroby oraz monitorowanie czynności płuc. W ciężkich przypadkach może być konieczne przeprowadzenie hemodializy.

  Wygląd

  Lek ma postać żółtych lub żółto-pomarańczowych tabletek. Tabletki są okrągłe i mają linię podziału po jednej stronie. Pakowane są w blistry, zazwyczaj w opakowaniach zawierających 15 lub 30 tabletek. Całość jest umieszczona w tekturowym pudełku.

  Ulotka

  Ulotka leku UroFuraginum Max dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku UroFuraginum Max to:

  Zalecenia stosowania

  Lek UroFuraginum Max zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku UroFuraginum Max jest Adamed.

  Kategorie

  Postać

  Tabletki

  Moc

  100 mg

  Tablica pytań o UroFuraginum Max

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do UroFuraginum Max to: DaFurag Max, NeoFuragina Max, Furaginum Adamed.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .