Seractil

tabletki powlekane200 mg

Seractil to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jego substancją czynną jest deksibuprofen. Lek ten działa poprzez hamowanie produkcji prostaglandyn, które są odpowiedzialne za procesy zapalne w organizmie. Seractil jest zalecany w leczeniu objawowym różnego rodzaju bólów o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego, w tym bólów menstruacyjnych, mięśniowo-szkieletowych czy bólów zębów.

Spis treści

  Opis leku

  Seractil – co to?

  Seractil to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jego substancją czynną jest deksibuprofen. Lek ten działa poprzez hamowanie produkcji prostaglandyn, które są odpowiedzialne za procesy zapalne w organizmie. Seractil jest zalecany w leczeniu objawowym różnego rodzaju bólów o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego, w tym bólów menstruacyjnych, mięśniowo-szkieletowych czy bólów zębów.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Seractil?

  Nie powinno się przekraczać dawki 2 tabletek 200 mg na raz, ani 6 tabletek 200 mg na dobę.
  W przypadku bólów menstruacyjnych zalecana dawka to 1 tabletka 200 mg do trzech razy dziennie lub 2 tabletki dwa razy dziennie.
  Dla łagodzenia bólu od łagodnego do umiarkowanego zalecana dawka to 1 tabletka 200 mg trzy razy na dobę, chociaż lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 6 tabletek na dobę w przypadku zaostrzenia objawów.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Seractil?

  Przechowuj lek Seractil w miejscu niedostępnym dla dzieci. Powinien być przechowywany w chłodnym miejscu, nieprzekraczającym 25°C. Upewnij się, że nie używasz go po terminie ważności widocznym na opakowaniu.

  Forma podania

  Lek ten występuje w formie powlekanych tabletek przeznaczonych do przyjmowania doustnego. Należy go zażywać, popijając szklanką wody lub innego płynu. Tabletkę można podzielić na pół.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Seractil?

  Najczęściej obserwowane działania niepożądane to niestrawność i ból brzucha. Często mogą wystąpić biegunka, nudności, wymioty, uczucie zmęczenia, senność, ból głowy, zawroty głowy, czy wysypka skórna. Mniej często obserwowane są owrzodzenie żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, pokrzywka, świąd, obrzęk twarzy i gardła, problemy z zasypianiem, niepokój, lęk, zaburzenia widzenia, szumy uszne, nieżyt nosa, trudności w oddychaniu.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Seractil?

  Leku nie powinno się stosować, jeśli pacjent jest uczulony na deksibuprofen lub na jakikolwiek inny składnik tego leku.
  W przypadku uczulenia na kwas acetylosalicylowy lub inne leki przeciwbólowe, które mogą powodować problemy z oddychaniem, napady astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, wysypkę czy obrzęk twarzy, również nie zaleca się stosowania tego leku.
  Jeżeli pacjent miał w przeszłości doświadczenie z perforacjami lub krwawieniami z przewodu pokarmowego związanymi ze stosowaniem leków z grupy NLPZ, nie powinien stosować tego leku.
  Również w przypadku aktywnej lub nawracającej choroby wrzodowej żołądka, lub dwunastnicy, objawiającej się krwawymi wymiotami, czarnym stolcem lub biegunką z krwią, nie zaleca się stosowania tego leku.
  Pacjenci z krwawieniami w mózgu (krwawienia z naczyń mózgowych) lub innymi aktywnymi krwawieniami, nie powinni stosować tego leku.
  To samo dotyczy osób z zaostrzeniem objawów choroby zapalnej jelit (choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego), ciężką niewydolnością serca, ciężką chorobą wątroby lub nerek.
  Leku nie powinno się stosować od początku 6 miesiąca ciąży.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Seractil?

  Jeżeli doszło do spożycia większej ilości tabletek niż zalecono, niezbędne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem. Objawy przedawkowania mają najczęściej przebieg łagodny i obejmują: bóle brzucha, nudności,
  wymioty, senność, ospałość, bóle głowy, oczopląs, szumy uszne i ataksję. Rzadko występują objawy o średnim lub ciężkim nasileniu takie jak: krwawienia z przewodu pokarmowego, hipotensja, hipotermia, kwasica metaboliczna, napady drgawkowe, śpiączka, zaburzenie czynności nerek, zespół niewydolności oddechowej dorosłych oraz przemijające epizody bezdechu (u bardzo małych dzieci po spożyciu dużej ilości produktu leczniczego).

  Wygląd

  Lek Seractil o mocy 200 mg to białe, okrągłe tabletki. Są one obustronnie wypukłe, co oznacza, że mają lekko zaokrąglone kształty z obu stron. Na jednej stronie tabletki znajduje się rowek dzielący, co umożliwia łatwe podzielenie jej na dwie równe części, jeśli jest taka potrzeba.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Seractil to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Seractil zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Seractil jest Biofarm.

  Kategorie

  Postać

  tabletki powlekane

  Moc

  200 mg

  Tablica pytań o Seractil

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Brak zamienników.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , , .