Septogard

aerozol do jamy ustnej1,5 mg/ml

Septogard, aerozol do jamy ustnej to lek stosowany w leczeniu bólu gardła i bolesnych schorzeń jamy ustnej, takich jak: ból dziąseł, owrzodzenia śluzówki. Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek w dawce 1,5 mg/ml. Septogard wykazuje działanie przeciwzapalne, odkażające, miejscowo znieczulające i przeciwbólowe.

Spis treści

  Opis leku

  Septogard – co to?

  Septogard, aerozol do jamy ustnej to lek stosowany w leczeniu bólu gardła i bolesnych schorzeń jamy ustnej, takich jak: ból dziąseł, owrzodzenia śluzówki. Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek w dawce 1,5 mg/ml. Septogard wykazuje działanie przeciwzapalne, odkażające, miejscowo znieczulające i przeciwbólowe.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Septogard?

  Zwykle zaleca się poniższe dawkowanie:

  • Dorośli, osoby starsze i dzieci powyżej 12. roku życia: 4-8 dawki aerozolu, nie częściej niż co 1,5
   – 3 godziny.
  • Dzieci w wieku 6-12 lat: 4 dawki aerozolu, nie częściej niż co 1,5 – 3 godziny.
  • Dzieci w wieku poniżej 6. roku życia: 1 dawka aerozolu na każde 4 kg masy ciała. Maksymalnie 4
   dawki aerozolu, nie częściej niż co 1,5 – 3 godziny.
  • Dawkę leku należy rozpylać bezpośrednio na dotknięty chorobowo obszar jamy ustnej lub gardła.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Septogard?

  Aby przechowywać lek Septogard, należy postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Zazwyczaj lek ten powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Ważne jest również, aby trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Septogard to lek w postaci aerozolu, który podaje się do jamy ustnej.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Septogard?

  Niektóre działania niepożądane Septogardu mogą być poważne i wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. Mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne, które objawiają się trudnościami w oddychaniu, bólem w klatce piersiowej, zawrotami głowy/omdleniami, silnym swędzeniem skóry, wypukłymi grudkami na skórze, obrzękiem twarzy, warg, języka i/lub gardła. Te objawy mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla życia. Inne możliwe skutki uboczne to drętwienie i/ lub pieczenie w jamie ustnej i/lub gardle (niezbyt często), trudności w oddychaniu i świszczący oddech, swędzenie, wysypka na skórze, reakcje nadwrażliwości związane ze swędzeniem, czerwoną łuszczącą się wysypką, a czasem także z pęcherzami (bardzo rzadko).

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Septogard?

  Nie powinieneś używać leku Septogard, jeśli jesteś uczulony na substancję czynną, czyli benzydaminy chlorowodorek, lub na którekolwiek z innych składników tego leku.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Septogard?

  Przedawkowanie Septogardu może spowodować działania toksyczne, które występują tylko po spożyciu dużej ilości benzydaminy (powyżej 300 mg). Objawy związane z przedawkowaniem benzydaminy mają przede wszystkim wpływ na układ pokarmowy i ośrodkowy układ nerwowy. W przypadku układu pokarmowego mogą wystąpić nudności, wymioty, bóle brzucha i podrażnienie przełyku. Objawy neurologiczne obejmują zawroty głowy, halucynacje, pobudzenie, niepokój i drażliwość.

  W przypadku ostrego przedawkowania Septogardu możliwe jest tylko leczenie objawowe. Pacjenci powinni być ściśle monitorowani i poddani leczeniu podtrzymującemu. W szczególności należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

  W razie podejrzenia przedawkowania Septogardu zawsze należy skonsultować się z lekarzem

  Wygląd

  Lek Septogard to przezroczysty roztwór o zielonym kolorze, który służy do płukania jamy ustnej i gardła. Ma też charakterystyczny miętowy zapach, który ułatwia stosowanie. Jest dostępny w butelce o pojemności 100 ml, która ma zakrętkę i taśmę zabezpieczającą. W pudełku znajduje się też miarka, która pomocna jest w dawkowaniu leku.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Septogard to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Septogard zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Septogard jest Farmak International.

  Kategorie

  Postać

  Aerozol do stosowania w jamie ustnej

  Moc

  1,5 mg/ml

  Tablica pytań o Septogard

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Septogard to: Uniben, Hascosept, Tantum Verde.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .