Zdjęcie Scorbolamid, tabletki drażowane, 300 mg+100 mg+5 mg

Scorbolamid

tabletki drażowane300 mg+100 mg+5 mg

Scorbolamid to produkt leczniczy w postaci tabletek drażowanych. Składnikami preparatu są salicylamid (300 mg), witamina C (100 mg) oraz rutozyd (5 mg). Preparat stosuje się w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy, gorączki i bólu głowy. Wspomaga również funkcjonowanie układu odpornościowego. Preparat można stosować u osób powyżej 16. roku życia.

Spis treści

  Dawkowanie

  Jak dawkować Scorbolamid?

  Osobom dorosłym oraz młodzieży powyżej 16. roku życia zaleca się przyjmować 1-2 tabletki drażowane 3 razy na dobę. Tabletki najlepiej stosować w trakcie posiłku albo popić szklanką wody lub mleka.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Scorbolamid?

  Lek Scorbolamid powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i wilgoci. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Scorbolamid to tabletki drażowane. Lek ten należy przyjmować doustnie, popijając wodą.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Scorbolamid?

  Lek Scorbolamid, jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, choć nie wystąpią one u każdego pacjenta. Najczęściej występują one ze strony przewodu pokarmowego i ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenia żołądka i jelit mogą objawiać się nudnościami, wymiotami, skurczami brzucha, uczuciem pieczenia za mostkiem, brakiem łaknienia, biegunką, podrażnieniem błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz suchością w jamie ustnej. Nie stwierdzono wyraźnego związku pomiędzy stosowaniem salicylamidu a krwawieniem z przewodu pokarmowego. Zaburzenia układu nerwowego mogą obejmować zawroty głowy, senność i bóle głowy. Pojawienie się zaczerwienienia twarzy, wysypki oraz nadmiernej potliwości może być związane z zaburzeniami skóry i tkanki podskórnej. W przypadku osób, które wcześniej miały reakcje alergiczne na kwas acetylosalicylowy lub inne leki przeciwzapalne niesteroidowe, takie jak wysypka, obrzęk naczynioruchowy (opuchnięcie twarzy, języka i tchawicy, które powoduje trudności w oddychaniu), skurcz oskrzeli, nieżyt nosa lub wstrząs, stosowanie leku

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Scorbolamid?

  Nie należy stosować leku Scorbolamid w następujących przypadkach:

  1. Uczulenie: Jeśli pacjent ma uczulenie na salicylamid, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którykolwiek ze składników tego leku.
  2. Astma z polipami nosa
  3. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy i/lub stany zapalne przewodu pokarmowego.
  4. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej: Jeśli pacjent ma zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, takie jak cukrzyca, mocznica lub tężyczka (kwasica mleczanowa), należy unikać stosowania leku.
  5. Zaburzenia krzepliwości krwi: U pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi, takimi jak hemofilia czy trombocytopenia, lek Scorbolamid nie jest odpowiedni.
  6. Genetycznie uwarunkowany niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
  7. Kamicę nerkową
  8. Hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna, nadmierna ilość kwasu moczowego lub szczawianów w moczu.
  9. Ciąża i karmienie piersią
  10. Dzieci poniżej 16 roku życia: Ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye’a, rzadkiej, ale poważnej choroby prowadzącej do uszkodzenia wątroby i mózgu, nie zaleca się stosowania leku Scorbolamid u dzieci poniżej 16 roku życia, chyba że zaleci to lekarz w przypadku rzadkich chorób, takich jak choroba Kawasaki.

   

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Scorbolamid?

  W sytuacji, gdy przyjmiemy zbyt dużą dawkę leku Scorbolamid, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Przedawkowanie leku może spowodować tymczasowe niepożądane objawy, podobne do tych, które możemy odczuwać podczas normalnego leczenia. W przypadku przedawkowania salicylamidu mogą jednak pojawić się poważne objawy, takie jak senność, trudności w mówieniu, nadciśnienie, zatrzymanie oddechu, zakwaszenie krwi (objawiające się przyspieszonym oddechem i zaburzeniami świadomości) lub skłonność do krwawień.

  Wygląd

  Scorbolamid to lek dostępny w formie okrągłych, obustronnie wypukłych tabletek drażowanych. Mają one barwę żółtą.

  Tabletki drażowane są wygodne w stosowaniu, ponieważ mają gładką powierzchnię i nie mają nieprzyjemnego smaku.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Scorbolamid to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Scorbolamid zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Scorbolamid jest Polpharma.

  Kategorie

  Postać

  Tabletki drażowane

  Moc

  100 mg + 5 mg + 300 mg

  Tablica pytań o Scorbolamid

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Scorbolamid to: Cerutin, RutiMax Ce, Rutinoscorbin.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , .