Pyralgina Gorączka

saszetki500 mg

Pyralgina Gorączka to produkt leczniczy w postaci saszetek, którego substancją czynną jest metamizol sodowy w dawce 500 mg. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i rozkurczowe na mięśnie gładkie. Pyralgina jest stosowana w gorączce oraz w bólu różnego pochodzenia. Preparat jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.

Spis treści

  Opis leku

  Pyralgina Gorączka – co to?

  Pyralgina Gorączka to produkt leczniczy w postaci saszetek, którego substancją czynną jest metamizol sodowy w dawce 500 mg. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i rozkurczowe na mięśnie gładkie. Pyralgina jest stosowana w gorączce oraz w bólu różnego pochodzenia. Preparat jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Pyralgina Gorączka?

  U dorosłych oraz młodzieży od 15. roku życia (o masie ciała przekraczającej 53 kg) zaleca się przyjmować maksymalnie w dawce jednorazowej 2 saszetki (1000 mg metamizolu), jednak nie częściej niż 4 razy na dobę z zachowaniem 6–8 godzinnych odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej, która wynosi 8 saszetek, co odpowiada 4000 mg metamizolu. Istotne jest, aby stosować zawsze najmniejszą skuteczną dawkę leku.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Pyralgina Gorączka?

  Lek Pyralgina Gorączka powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Należy trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Pyralgina Gorączka występuje w postaci saszetek, a jego droga podania to doustna.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Pyralgina Gorączka?

  Najczęstsze działania niepożądane leku Pyralgina Gorączka, które mogą wystąpić u pacjenta to:

  • Ciężkie reakcje uczuleniowe, takie jak obrzęk twarzy, warg, języka i gardła, które mogą powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu, lub skurcz oskrzeli.
  • Zmiany skórne i śluzówkowe, takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie, pokrzywka.
  • Wstrząs anafilaktyczny, który może prowadzić do zmniejszenia ciśnienia krwi, osłabienia, omdlenia.
  • Ciężkie reakcje skórne, takie jak plamy na tułowiu w kształcie tarczy lub okrągłe z pęcherzami, owrzodzenia w jamie ustnej, gardle, nosie, narządach płciowych i oczach.
  • Rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała i powiększone węzły chłonne.
  • Pancytopenia, czyli znaczne zmniejszenie liczby wszystkich komórek krwi, objawiające się złym samopoczuciem, gorączką, objawami zakażenia, krwiakami, krwawieniami, bladością skóry.
  • Agranulocytoza, czyli całkowity lub prawie całkowity brak granulocytów we krwi, objawiająca się wysoką gorączką, dreszczami, bólem gardła, trudnościami w połykaniu, oraz stanami zapalnymi błony śluzowej jamy ustnej, nosa, gardła, narządów płciowych i odbytnicy.
  • Objawy uszkodzenia wątroby, takie jak złe samopoczucie, nudności lub wymioty, gorączka, uczucie zmęczenia, utrata apetytu, ciemne zabarwienie moczu, jasno zabarwione stolce, zażółcenie skóry lub białek oczu, swędzenie, wysypka lub ból w górnej części brzucha.
  • Wysypka polekowa, nadmierne zmniejszenie ciśnienia tętniczego, zmiany skórne grudkowo-plamkowe, leukopenia.
  • Astma analgetyczna, napady astmy, małopłytkowość, nagłe pogorszenie czynności nerek, ostra niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Pyralgina Gorączka?

  Nie należy stosować leku Pyralgina Ból i Gorączka w następujących przypadkach:

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na metamizol, inne pochodne pirazolonu i pirazolidyny (np. propyfenazon, fenazon lub fenylobutazon) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • Jeśli pacjent ma zespół astmy analgetycznej lub znaną nietolerancję na leki przeciwbólowe, objawiającą się pokrzywką, obrzękiem naczynioworuchowym (obrzęk w obrębie języka, twarzy, warg i (lub) gardła) po zastosowaniu salicylanów, paracetamolu, innych nieopioidowych leków przeciwbólowych, w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
  • Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności szpiku kostnego lub zmiany w obrazie morfologicznym krwi, takie jak leukopenia, agranulocytoza lub niedokrwistość.
  • Jeśli pacjent ma ostrą niewydolność nerek lub wątroby, ostrą porfirię wątrobowa.
  • Jeśli pacjent ma wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (rzadka choroba dziedziczna).
  • Jeśli pacjent przyjmuje leki z grupy pochodnych pirazolonu i pirazolidyny (np. fenylobutazon, propyfenazon).
  • Jeśli pacjentka jest w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Pyralgina Gorączka?

  Jeśli przyjmiesz zbyt dużą dawkę leku Pyralgina, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Możesz odczuwać zawroty głowy, szum w uszach, pobudzenie psychoruchowe i zmniejszenie ciśnienia tętniczego. W ciężkich przypadkach, mogą wystąpić zaburzenia świadomości, drgawki toniczno-kloniczne i śpiączka. Przedawkowanie może prowadzić do bólów brzucha, wymiotów, krwawień, uszkodzenia wątroby i nerek. Może pojawić się także alergiczny skurcz oskrzeli oraz zmiany skórne.  Leczenie przedawkowania jest objawowe i polega na podtrzymaniu życiowych funkcji organizmu.

  Wygląd

  Lek Pyralgina Ból i Gorączka ma postać jednorodnego, pomarańczowego granulatu. Granulat ten nie tworzy brył i ma pomarańczowy smak. Jest pakowany w saszetki. Te saszetki są umieszczone w pudełku tekturowym. Każde opakowanie zawiera 6 saszetek, z których każda zawiera 1,168 g granulatu.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Pyralgina Gorączka to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Pyralgina Gorączka zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Pyralgina Gorączka jest Polpharma.

  Kategorie

  Postać

  Granulat do sporządzania roztworu doustnego

  Moc

  500 mg/sasz.

  Tablica pytań o Pyralgina Gorączka

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Pyralgina Gorączka to: Gardan, MaxAlgina Teva, Pyralgina, Xalgin.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .