Polopiryna Max

tabletki dojelitowe500 mg

Polopiryna Max zawiera aż 500 mg kwasu acetylosalicylowego w jednej tabletce. Kwas acetylosalicylowy jest umieszczony w powlekanej tabletce która ulega rozpadowi dopiero w jelitach. Pozwala to zmniejszyć drażniący wpływ leku na żołądek. Polopiryna Max działa przeciwgorączkowo przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Stosowana jest w leczeniu bólu mięśni, stawów i głowy. Polopiryna Max pomaga zwalczać objawy przeziębienia i grypy takiej jak gorączka i ból.

Spis treści

  Opis leku

  Polopiryna Max – co to?

  Polopiryna Max zawiera aż 500 mg kwasu acetylosalicylowego w jednej tabletce. Kwas acetylosalicylowy jest umieszczony w powlekanej tabletce która ulega rozpadowi dopiero w jelitach. Pozwala to zmniejszyć drażniący wpływ leku na żołądek. Polopiryna Max działa przeciwgorączkowo przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Stosowana jest w leczeniu bólu mięśni, stawów i głowy. Polopiryna Max pomaga zwalczać objawy przeziębienia i grypy takiej jak gorączka i ból.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Polopiryna Max?

  Jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, zwykle zaleca się dla dorosłych jednorazowo 1-2 tabletki, w razie potrzeby można powtarzać 2 lub 3 razy na dobę, jednak nie należy przekraczać dawki 6 tabletek na dobę.

  Dla młodzieży w wieku powyżej 16 lat, wyłącznie na zlecenie lekarza, zalecana dawka to 1-2 tabletki na dobę.

  W przypadku chorób reumatycznych, stosowanie leku powinno odbywać się tylko na zlecenie lekarza, a zalecana dawka to 2 tabletki 4 razy na dobę w przypadku gorączki reumatycznej oraz 1 tabletka 3 lub 4 razy na dobę w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Polopiryna Max?

  Lek Polopiryna Max  powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i wilgoci. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Polopiryna Max należy połykać, popijając wodą.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Polopiryna Max?

  Najczęstszymi skutkami ubocznymi tego leku są:

  • Zmniejszenie ilości płytek krwi i białych krwinek, co może powodować większe ryzyko krwawień, dłuższy czas krwawienia i krzepnięcia krwi, anemię oraz rozpad krwinek czerwonych.
  • Nadwrażliwość lub reakcje alergiczne, włączając w to obrzęk oskrzeli, naczynioruchowy i anafilaktyczny, które mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
  • Zawroty głowy, szumy uszne i problemy ze słuchem, a także przewlekłe bóle głowy w przypadku długotrwałego stosowania leku.
  • Niewydolność serca, nadciśnienie, krwawienia i krwiaki, uszkodzenie błony śluzowej żołądka i jelit, a także wypryski i świąd skóry.
  • Zaburzenia czynności nerek, krwawienia w układzie moczopłciowym oraz zwiększenie aktywności wątrobowych enzymów.

   

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Polopiryna Max?

  Leku Polopiryna Max nie należy stosować w następujących sytuacjach:

  1. Jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
  2. Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, które objawia się skurczem oskrzeli, zapaleniem błony śluzowej nosa lub wstrząsem.
  3. Jeśli pacjent ma astmę oskrzelową, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, gorączkę sienną lub obrzęk błony śluzowej nosa. W takich przypadkach, niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wywołać napady astmy, ograniczony obrzęk skóry i błony śluzowej (obrzęk naczynioruchowy) lub pokrzywkę częściej niż u innych pacjentów.
  4. Jeśli pacjent ma czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne lub krwawienia z przewodu pokarmowego.
  5. Jeśli pacjent ma ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca.
  6. Jeśli pacjent ma zaburzenia krzepnięcia krwi, takie jak hemofilia lub małopłytkowość.
  7. Jeśli pacjent jest leczony jednocześnie lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak pochodne kumaryny lub heparyna.
  8. Jeśli pacjent ma niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, co jest rzadką dziedziczną chorobą.
  9. Jeśli pacjent jednocześnie przyjmuje metotreksat w dawkach 15 mg na tydzień lub większych, ze względu na szkodliwy wpływ na szpik kostny.
  10. Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia.
  11. Jeśli pacjentka jest w trzecim trymestrze ciąży lub karmi piersią.

   

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Polopiryna Max?

  W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku przedawkowania kwasu acetylosalicylowego możesz odczuwać nudności, wymioty, przyspieszenie oddechu i szumy uszne. Inne objawy, które mogą wystąpić to utrata słuchu, zaburzenia widzenia, bóle głowy, pobudzenie ruchowe, senność, śpiączka, drgawki oraz hipertermia (wysoka temperatura ciała). W przypadku ciężkich zatrucć występują również zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej (kwasica metaboliczna i odwodnienie). Łagodne lub umiarkowane objawy toksyczności występują po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego w dawce 150-300 mg/kg mc. Ciężkie objawy zatrucia występują po zażyciu dawki 300-500 mg/kg mc. Potencjalnie śmiertelna dawka kwasu acetylosalicylowego jest większa niż 500 mg/kg mc. W przypadku przedawkowania leku Pacjent powinien zostać przewieziony do oddziału ratunkowego w szpitalu. Nie istnieje specyficzne antidotum. W przypadku przedawkowania kwasu acetylosalicylowego zaleca się:

  • wywołanie wymiotów oraz płukanie żołądka (w celu zmniejszenia wchłaniania leku);
  • taka metoda działa skutecznie w ciągu 3-4 godzin od spożycia leku, a w przypadku przyjęcia bardzo dużej dawki leku, nawet do 10 godzin;
  • podanie wodnej zawiesiny aktywowanego węgla (w dawce 50-100 g u dorosłych i 30-60 g u dzieci), co zmniejszy wchłanianie kwasu acetylosalicylowego;
  • w przypadku hipertermii należy obniżyć temperaturę ciała, utrzymując niską temperaturę otoczenia i stosując chłodne okłady;
   monitorowanie równowagi wodno-elektrolitowej i korygowanie jej zaburzeń;
  • w celu przyspieszenia eliminacji kwasu acetylosalicylowego przez nerki oraz w leczeniu kwasicy można podać wodorowęglan sodu dożylnie.

  Wygląd

  Tabletki są barwy różowej, mają kształt okrągły i są obustronnie wypukłe.


  Ulotka

  Ulotka leku Polopiryna Max dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Polopiryna Max to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Polopiryna Max zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Polopiryna Max jest Polpharma.

  Kategorie

  Postać

  Tabletki dojelitowe

  Moc

  500 mg

  Tablica pytań o Polopiryna Max

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Polopiryna Max to: Aspirin, Aspirin Musująca, Aspirin Pro, Etopiryna Extra.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , , .