Zdjęcie Paracetamol Synoptis, tabletki, 500 mg

Paracetamol Synoptis

tabletki500 mg

Paracetamol Synoptis to lek w postaci tabletki dostępny bez recepty. Substancją czynną leku jest paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Paracetamol Synoptis jest stosowany w bólu o umiarkowanym lub niewielkim nasileniu oraz w celu złagodzenia objawów grypy (gorączka, ból).

Spis treści

  Dawkowanie

  Jak dawkować Paracetamol Synoptis?

  Dawkowanie zależy od wieku oraz masy ciała. Zalecane dawkowanie:

  • Młodzież w wieku od 16 do 18 lat oraz dorośli o masie ciała powyżej 50 kg: jednorazowo 1-2 tabletki, a w razie potrzeby zachowując odpowiedni odstęp kolejna. Maksymalnie do 6 tabletek na dobę.
  • Młodzież w wieku od 12 do 15 lat o masie ciała do 50 kg: jednorazowo 1 tabletka, a w razie potrzeby kolejna z zachowaniem odpowiedniego odstępu. Maksymalnie do 4 tabletek.
  • Dawki powinny być podawane co 6 do 8 godzin.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Paracetamol Synoptis?

  Lek Paracetamol Synoptis powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i wilgoci. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Paracetamol Synoptis podaje się doustnie, czyli poprzez połknięcie tabletki.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Paracetamol Synoptis?

  Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek z poniższych objawów, konieczne jest niezwłoczne przerwanie stosowania leku i skonsultowanie się z lekarzem: obrzęk twarzy, szczególnie wokół ust (języka i (lub) gardła), trudności w oddychaniu, pocenie się, nudności oraz nagły spadek ciśnienia krwi. Te objawy mogą sugerować wystąpienie ciężkiej reakcji alergicznej, która może zagrażać życiu. Jednak taka sytuacja jest bardzo rzadka.

  Poniżej przedstawiam najczęstsze działania niepożądane leku:

  • Często (u mniej niż 1 na 10 pacjentów): lekka senność, nudności, wymioty.
  • Niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 pacjentów): zawroty głowy, senność, nerwowość, uczucie pieczenia w gardle, biegunka, ból brzucha (w tym skurcze i pieczenie), zaparcia, bóle głowy, zwiększona potliwość, nadmierne obniżenie temperatury ciała.
  • Rzadko (u mniej niż 1 na 1 000 pacjentów): zwiększona aktywność niektórych enzymów wątrobowych (transaminaz), zaczerwienienie skóry.
  • Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów): zaburzenie tworzenia krwi (zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby białych krwinek, zmniejszenie liczby wszystkich elementów morfotycznych krwi), trudności w oddychaniu (astma) u wrażliwych pacjentów, reakcje alergiczne (wysypka skórna i pokrzywka). Zgłaszano także bardzo rzadkie przypadki ciężkich reakcji skórnych.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Paracetamol Synoptis?

  Nie należy przyjmować leku Paracetamol Synoptis w następujących przypadkach:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • jeśli pacjent cierpi na ciężką niewydolność wątroby,
  • jeśli pacjent ma mniej niż 12 lat,
  • jeśli pacjent przyjmuje inne leki zawierające paracetamol.

   

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Paracetamol Synoptis?

  W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Paracetamol Synoptis należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać się na ostry dyżur szpitalny. Objawami, które często występują w takiej sytuacji, są: nudności, wymioty, zwiększona potliwość, senność i złe samopoczucie. Nawet jeśli pacjent nie odczuwa tych objawów, warto zwrócić się o pomoc medyczną, ponieważ uszkodzenie wątroby może być niewidoczne dla pacjenta. Lekarz dobierze odpowiednie leczenie i środki, które pomogą w radzeniu sobie z przedawkowaniem.

  Wygląd

  Lek Paracetamol Synoptis jest dostępny w postaci białych tabletek, które mają kształt kapsułki. Na jednej stronie tabletki jest wytłoczony napis „500”, natomiast druga strona jest gładka. Tabletki są pakowane w butelkę wykonaną z tworzywa HDPE, która ma specjalne zamknięcie w postaci 6 zabezpieczające przed dostępem dzieci.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Paracetamol Synoptis to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Paracetamol Synoptis zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Paracetamol Synoptis jest Synoptis Pharma.

  Kategorie

  Postać

  Tabletki

  Moc

  500 mg

  Tablica pytań o Paracetamol Synoptis

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Paracetamol Synoptis to: Apap, Paracetamol Aurovitas, Paracetamol Biofarm.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , .