Paracetamol Hasco

zawiesina doustna120 mg/5 ml

Paracetamol Hasco,120 mg/5 ml to lek dostępny bez recepty w postaci zawiesiny doustnej. Substancją czynną leku jest paracetamol, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Paracetamol Hasco jest stosowany w stanach gorączkowych i w celu zwalczania bólu różnego pochodzenia.

Spis treści

  Opis leku

  Paracetamol Hasco – co to?

  Paracetamol Hasco,120 mg/5 ml to lek dostępny bez recepty w postaci zawiesiny doustnej. Substancją czynną leku jest paracetamol, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Paracetamol Hasco jest stosowany w stanach gorączkowych i w celu zwalczania bólu różnego pochodzenia.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Paracetamol Hasco?

  Zalecana dawka paracetamolu to jednorazowo od 10 do 15 mg na kilogram masy ciała, chyba że lekarz zaleci inaczej. W razie potrzeby dawkę można powtórzyć, jednak nie częściej niż co 4-6 godziny, do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować leku dłużej niż 3 dni bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Rozpisany schemat dawkowania znajduje się w ulotce leku.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Paracetamol Hasco?

  Aby przechowywać lek Paracetamol Hasco, należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zazwyczaj lek ten powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Ważne jest również, aby trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

  Forma podania

  Lek Paracetamol Hasco to zawiesina doustna, czyli płynna forma leku, którą należy przyjmować przez usta.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Paracetamol Hasco?

  Jednym z najczęstszych skutków ubocznych tego leku są reakcje alergiczne skóry, takie jak pokrzywka, rumień i zapalenie skóry, ale występują one rzadko, u 1 do 10 pacjentów na 10 000. Bardzo rzadko, czyli u mniej niż 1 pacjenta na 10 000, może dojść do zmniejszenia liczby płytek krwi (trombocytopenii), zmniejszenia liczby leukocytów (leukopenii, agranulocytozy), nudności, wymiotów, biegunki, oraz zaburzeń czynności wątroby. Jeśli ten lek jest używany przez dłuższy czas lub spożyty w nadmiarze, może spowodować uszkodzenie wątroby i nerek, a także methemoglobinemię, która powoduje sine zabarwienie skóry. Odnotowano bardzo rzadkie przypadki poważnych reakcji skórnych, takich jak ostre uogólnione wykwity pęcherzowe, zespół Stevensa-Johnsona i toksyczna martwica naskórka.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Paracetamol Hasco?

  Nie należy stosować leku Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym w następujących przypadkach:

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub wirusowym zapaleniem wątroby.
  • U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.
  • W przypadku choroby alkoholowej.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Paracetamol Hasco?

  Jeśli pacjent spożyje większą dawkę leku niż zalecana, natychmiast powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, nawet jeśli czuje się dobrze. Przedawkowanie paracetamolu, zarówno przypadkowe, jak i zamierzone, może objawiać się nudnościami, wymiotami, nadmiernym poceniem się, sennością i ogólnym osłabieniem w ciągu kilku, kilkunastu godzin. Te objawy mogą ustąpić następnego dnia, nawet jeśli wątroba jest powoli uszkodzona, co objawia się uczuciem rozpierania w nadbrzuszu, nudnościami i żółtaczką. Leczenie przedawkowania paracetamolu musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej opieki medycznej. Jeśli od momentu przyjęcia paracetamolu nie minęła godzina, należy wywołać wymioty i podać węgiel aktywny.

  Wygląd

  Lek to zawiesina doustna, która jest mlecznej do jasnożółtej barwy z pomarańczowym zapachem i słodkim, pomarańczowym smakiem. Znajduje się w butelce ze szkła brunatnego o pojemności 125 ml. Butelka jest zamykana zakrętką polietylenową z korkiem i pierścieniem gwarancyjnym. W opakowaniu znajduje się także ulotka dla pacjenta oraz strzykawka doustna o pojemności 5 ml.


  Ulotka

  Ulotka leku Paracetamol Hasco dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Paracetamol Hasco to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Paracetamol Hasco zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Paracetamol Hasco jest Hasco-Lek.

  Kategorie

  Postać

  Zawiesina doustna

  Moc

  120 mg/5 ml

  Tablica pytań o Paracetamol Hasco

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Paracetamol Hasco to: Apap dla dzieci Forte, Paracetamol Galena, Paracetamol Aflofarm, Panadol dla dzieci.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , .