Panadol Femina

tabletki powlekane500 mg+10 mg

Panadol Femina to lek, którego substancjami czynnymi są paracetamol (500 mg) oraz butylobromek hioscyny (10 mg). Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe, natomiast butylobromek hioscyny działa rozkurczowo. Preparat jest stosowany w bolesnym miesiączkowaniu oraz w przypadku ataku kolki nerkowej lub wątrobowej.

Spis treści

    Opis leku

    Panadol Femina – co to?

    Panadol Femina to lek, którego substancjami czynnymi są paracetamol (500 mg) oraz butylobromek hioscyny (10 mg). Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe, natomiast butylobromek hioscyny działa rozkurczowo. Preparat jest stosowany w bolesnym miesiączkowaniu oraz w przypadku ataku kolki nerkowej lub wątrobowej.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Panadol Femina?

    Dorosłym i młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się stosować 1-2 tabletki maksymalnie 3 razy na dobę, co 8 godzin. Maksymalnie do 6 tabletek na dobę. Należy pamiętać, aby stosować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę leku.

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Panadol Femina?

    Lek Panadol Femina powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Lek należy trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

    Forma podania

    Lek Panadol Femina to tabletki powlekane o dawce 500 mg paracetamolu i 10 mg kofeiny. Lek ten podaje się doustnie, popijając wodą.

    Działania niepożądane

    Jakie działania niepożądane może powodować Panadol Femina?

    Panadol Femina to lek, który może powodować działania niepożądane u pacjentów, choć nie u każdego. Przy stosowaniu zalecanych dawek, najczęstszymi skutkami ubocznymi są:

    • zawroty głowy,
    • biegunka, wymioty, nudności i suchość w jamie ustnej,
    • reakcje skórne, anormalna potliwość, świąd i suchość skóry,
    • zmęczenie.

    Rzadko występują:

    • tachykardia (zbyt szybkie bicie serca),
    • rumień,
    • zaburzenia oddawania moczu.

    Należy odstawić Panadol Femina i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią:

    • objawy reakcji alergicznej, tj.: świąd, wysypka, rumień, obrzęk twarzy, języka lub gardła, problemy z oddychaniem,
    • złuszczanie skóry, siniaczenie, krwawienie, owrzodzenia w jamie ustnej, wymioty, podrażnienie żołądka,
    • utrudnione oddawanie moczu, częściej występujące u osób z przerostem gruczołu krokowego.

    Jeśli zaobserwujesz któreś z tych objawów, skontaktuj się z lekarzem.

    Przeciwwskazania

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Panadol Femina?

    Nie należy stosować leku Panadol Femina w przypadku wystąpienia następujących sytuacji:

    • Uczulenie na paracetamol, atropinę, butylobromek hioscyny lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
    • Niedrożność przewodu pokarmowego.
    • Rozdęcie okrężnicy.
    • Ciężka niewydolność wątroby, szczególnie u pacjentów z alkoholowym uszkodzeniem wątroby, ze względu na zawartość paracetamolu.
    • Ciężka niewydolność nerek.
    • Choroba alkoholowa.
    • Niedokrwistość.
    • Wrodzony brak enzymu zwanego dehydrogenazą glukozo-6-fosforanową (fawizm).
    • Miastenia (osłabienie mięśni).
    • Jaskra (postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego).
    • Przerost gruczołu krokowego powodujący zatrzymanie moczu.
    • Przewężenia w przewodzie pokarmowym.
    • Zaburzenia rytmu serca przebiegające z przyspieszeniem czynności serca.

    Przedawkowanie

    Jakie są objawy przedawkowania leku Panadol Femina?

    Przedawkowanie leku Panadol Femina może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Objawy przedawkowania obejmują nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i osłabienie. Często jednak objawy te ustępują, ale uszkodzenie wątroby może nadal się rozwijać i objawiać się rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. Jeśli przyjęto większą dawkę niż wskazano (nawet bez objawów), należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia wątroby. W pierwszej godzinie po przyjęciu leku (jeśli pacjent jest przytomny), może pomóc wywołanie wymiotów. Warto również wypić roztwór węgla aktywnego rozmieszanego z wodą.

    Wygląd

    Panadol Femina jest dostępny w postaci podłużnych tabletek, które mają kolor od białego do kremowego. Opakowanie jednostkowe zawiera 10 tabletek.


    Ulotka

    Ulotka leku Panadol Femina dla pacjenta

    Pobierz ulotkę PDF

    Skład leku

    Składniki zawarte w leku Panadol Femina to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Panadol Femina zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Panadol Femina jest GlaxoSmithKline (GSK).

    Kategorie

    Postać

    Tabletki powlekane

    Moc

    500 mg + 10 mg

    Tablica pytań o Panadol Femina

    Brak pytań.

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Panadol Femina to: Buscopan, Scopolan, Scopolan Compositum, Buscopan Forte.

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , , .