Panadol Extra

tabletki powlekane500 mg+65 mg

Panadol Extra to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Do substancji czynnych tego produktu należą paracetamol i kofeina. Panadol Extra stosowany jest w gorączce i bólach różnego pochodzenia jak ból głowy, ból zęba, migreny, bóle menstruacyjne.

Spis treści

  Opis leku

  Panadol Extra – co to?

  Panadol Extra to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Do substancji czynnych tego produktu należą paracetamol i kofeina. Panadol Extra stosowany jest w gorączce i bólach różnego pochodzenia jak ból głowy, ból zęba, migreny, bóle menstruacyjne.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Panadol Extra?

  Dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat zaleca się doustne przyjmowanie 1-2 tabletek, do 4 razy na dobę, w zależności od nasilenia dolegliwości. Nie należy stosować leku częściej niż co 4 godziny i nie należy przekraczać dziennie 4 dawek leku (8 tabletek). Zawsze należy stosować najniższą skuteczną dawkę leku przez jak najkrótszy możliwy czas. Nie należy stosować leku regularnie przez dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Panadol Extra?

  Lek Panadol Extra powinno się przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Najlepiej trzymać go w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Panadol Extra to tabletki powlekane. Lek ten należy przyjmować doustnie, popijając wodą.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Panadol Extra?

  Panadol Extra, jak wiele innych leków, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego mogą się one wystąpić. Jeśli doświadczysz któregokolwiek z poniższych objawów, powinieneś natychmiast zaprzestać stosowania leku i skonsultować się z lekarzem:

  • Reakcje alergiczne (uczulenie) takie jak wysypka skórna, swędzenie skóry, czasem w połączeniu z trudnościami w oddychaniu lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy.
  • Wysypka skórna lub ciężka reakcja skórna, objawiająca się gwałtownym i rozległym pojawieniem się krostek, pęcherzy oraz nadżerek na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych. Może także towarzyszyć jej gorączka, bóle stawów oraz pękające, olbrzymie pęcherze podskórne, rozległe nadżerki na skórze i złuszczanie dużych płatów naskórka.
  • Problemy z oddychaniem, szczególnie jeśli występowały podobne problemy w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
  • Nieznane przyczyny siniaki lub krwawienie.
  • Zaburzenia czynności wątroby.

  Wymienione reakcje są bardzo rzadkie, występują u mniej niż 1 pacjenta na 10 000. Rzadziej mogą pojawić się również inne działania niepożądane podczas stosowania leku Panadol Extra. Jeśli zaobserwujesz inne niepożądane objawy, których nie wymieniono tutaj, skonsultuj się z lekarzem i poinformuj go o nich.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Panadol Extra?

  Panadol Extra to skuteczny lek przeciwbólowy, ale jego przyjmowanie jest niewskazane w niektórych sytuacjach. Leku nie należy stosować:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol, kofeinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • w przypadku choroby alkoholowej, ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek, zaburzeń rytmu serca, bezsenności.
  • nie podawać leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

   

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Panadol Extra?

  Jeśli przypadkowo spożyłeś zbyt dużą dawkę Panadol Extra, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Przedawkowanie paracetamolu może powodować poważne uszkodzenia wątroby, które stanowią zagrożenie dla życia. Nawet jeśli czujemy się dobrze, lepiej zadbać o profesjonalną opiekę medyczną.

  W przypadku, gdy od zażycia leku nie minęła jeszcze godzina, można spróbować sprowokować wymioty. Warto również wypić 60-100 gramów węgla aktywnego rozpuszczonego w wodzie. Węgiel działa jako sorbent i może pomóc związkom leków wiązać się w przewodzie pokarmowym, co zapobiega dalszemu wchłanianiu.

  Wygląd

  Lek Panadol Extra występuje w postaci białych tabletek pokrytych warstwą ochronną. Mają one kształt kapsułki z równymi krawędziami, a z jednej strony mają wytłoczony trójkąt i znak „+”. Z drugiej strony są gładkie.


  Ulotka

  Ulotka leku Panadol Extra dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Panadol Extra to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Panadol Extra zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Panadol Extra jest GlaxoSmithKline (GSK).

  Kategorie

  Postać

  Tabletki powlekane

  Moc

  1000 mg

  Tablica pytań o Panadol Extra

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Panadol Extra to: Gripex Control, Apap Extra, Panacit Extra.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .