Otrivin Menthol

aerozol do nosa0,1%

Otrivin Menthol zawiera chlorowoderek ksylometazoliny, który działa miejscowo zmniejszając obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny. Dodatkowo mentol i eukaliptol dają uczucie orzeźwienia i zmniejszają dyskomfort. Aerozol po 2 minutach od podania udrażnia nos i ułatwia oddychanie. Preparat zalecany jest dla osób powyżej 12 roku życia. Wskazaniem do stosowania aerozolu Otrivin Menthol jest nieżyt nosa spowodowany infekcją lub na tle alergicznym.

Spis treści

  Opis leku

  Otrivin Menthol – co to?

  Otrivin Menthol zawiera chlorowoderek ksylometazoliny, który działa miejscowo zmniejszając obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny. Dodatkowo mentol i eukaliptol dają uczucie orzeźwienia i zmniejszają dyskomfort. Aerozol po 2 minutach od podania udrażnia nos i ułatwia oddychanie. Preparat zalecany jest dla osób powyżej 12 roku życia. Wskazaniem do stosowania aerozolu Otrivin Menthol jest nieżyt nosa spowodowany infekcją lub na tle alergicznym.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Otrivin Menthol?

  Zgodnie z zaleceniami, dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat powinni stosować jedną dawkę aerozolu Otrivin Menthol do każdego otworu nosowego, trzy razy dziennie. Zaleca się przyjmowanie ostatniej dawki leku bezpośrednio przed snem. Nie należy przekraczać trzech dawek dziennie do każdego otworu nosowego.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Otrivin Menthol?

  Lek Otrivin Menthol powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła. Należy go trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Otrivin Menthol podaje się poprzez wstrzyknięcie do nosa.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Otrivin Menthol?

  Po zastosowaniu leku Otrivin Menthol mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne, takie jak: suchość lub podrażnienie błony śluzowej nosa, uczucie dyskomfortu w nosie, nudności, ból głowy, pieczenie w miejscu podania. Te objawy występują często, ale mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób stosujących ten lek. Nieco mniej często, ale nadal możliwe (rzadziej niż u 1 na 100 osób stosujących lek), występuje krwawienie z nosa. Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób stosujących lek) mogą wystąpić poważniejsze objawy, takie jak reakcje alergiczne, przemijające zaburzenia widzenia, niemiarowa lub przyspieszona czynność serca. W każdym przypadku należy natychmiast przerwać stosowanie leku Otrivin Menthol i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów niepożądanych, zwłaszcza trudności w oddychaniu lub przełykaniu, opuchnięcie twarzy, ust, języka lub gardła, silny świąd z czerwoną wysypką lub pęcherzami, ponieważ mogą to być objawy reakcji alergicznej.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Otrivin Menthol?

  Leku Otrivin Menthol nie należy stosować w następujących przypadkach:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na ksylometazoliny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników leku
  • jeśli pacjent przebył operację wykonywaną przez nos, taką jak usunięcie przysadki lub operację przebiegającą z odsłonięciem opony twardej
  • jeśli pacjent ma jaskrę z wąskim kątem przesączania (podwyższone ciśnienie w oku)
  • jeśli u pacjenta błona śluzowa nosa jest bardzo sucha, np. w przypadku wysychającego zapalenia błony śluzowej nosa lub zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Otrivin Menthol?

  Jeśli przyjmiesz większą dawkę leku niż zalecana, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania mogą obejmować silne zawroty głowy, nadmierne pocenie się, obniżenie temperatury ciała, ból głowy, zwolnione bicie serca, trudności w oddychaniu, utratę przytomności, drgawki, wysokie ciśnienie krwi, które może prowadzić do niedociśnienia. W przypadku przedawkowania ważne jest podjęcie leczenia objawowego.

  Wygląd

  Lek Otrivin Menthol jest dostępny w postaci butelki z pompką dozującą. Opakowanie zawiera 10 ml białego roztworu o zapachu mentolu i eukaliptolu. Pompka dozująca pozwala na precyzyjne dawkowanie leku i umożliwia podanie dokładnej ilości potrzebnego leku.

  Ulotka

  Ulotka leku Otrivin Menthol dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Otrivin Menthol to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Otrivin Menthol zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Otrivin Menthol jest GlaxoSmithKline (GSK).

  Kategorie

  Postać

  Aerozol do nosa, roztwór

  Moc

  1 mg/ml

  Tablica pytań o Otrivin Menthol

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Otrivin Menthol to: Orinox, Orinox HA, Otrivin, Otrivin Katar i Zatoki, Sudafed XyloSpray, Sudafed XyloSpray HA, Xylometazolin Teva.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , .