Otrivin

aerozol do nosa0,1%

Otrivin 0,1% to lek w postaci aerozolu do nosa. Substancją czynną leku jest chlorowodorek ksylometazoliny, który obkurcza naczynia błony śluzowej nosa i zmniejsza ilość wydzieliny. Działanie to przyczynia się do udrażniania nosa, przez co ułatwia pacjentowi oddychanie. Otrivin 0,1% jest stosowany w przypadku zatkanego nosa, któremu towarzyszy obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa.

Spis treści

  Opis leku

  Otrivin – co to?

  Otrivin 0,1% to lek w postaci aerozolu do nosa. Substancją czynną leku jest chlorowodorek ksylometazoliny, który obkurcza naczynia błony śluzowej nosa i zmniejsza ilość wydzieliny. Działanie to przyczynia się do udrażniania nosa, przez co ułatwia pacjentowi oddychanie. Otrivin 0,1% jest stosowany w przypadku zatkanego nosa, któremu towarzyszy obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Otrivin?

  Dla dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 lat zaleca się stosowanie jednej dawki aerozolu Otrivin do każdego otworu nosowego trzy razy na dobę. Nie należy stosować leku częściej niż 3 razy na dobę ani przekraczać zalecanej dawki. Ostatnią dawkę leku należy przyjąć bezpośrednio przed pójściem spać. Zaleca się nie stosować leku dłużej niż przez 10 kolejnych dni.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Otrivin?

  Lek Otrivin powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła. Należy go trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

  Forma podania

  Lek Otrivin to aerozol do nosa, który podaje się poprzez wstrzyknięcie do nozdrza.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Otrivin?

  Najczęstsze działania niepożądane tego leku to suchość lub podrażnienie błony śluzowej nosa, nudności, ból głowy oraz pieczenie w miejscu podania. Mniej często zdarzają się krwawienie z nosa, reakcje alergiczne takie jak wysypka skórna, swędzenie, tymczasowe zaburzenia widzenia oraz niemiarowe lub przyspieszone bicie serca1. Bardzo rzadko lek może wywołać cięższą reakcję alergiczną, która objawia się trudnościami w oddychaniu lub przełykaniu, opuchnięciem twarzy, ust, języka lub gardła, oraz świądem z czerwoną wysypką lub pęcherzami. Jeśli wystąpią którykolwiek z tych objawów, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skonsultować się z lekarzem

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Otrivin?

  Leku Otrivin nie powinno się stosować w pewnych przypadkach. Nie należy go przyjmować, jeśli ma Pan/Pani uczulenie na substancję czynną – ksylometazolinę chlorowodorek lub na jakikolwiek inny składnik leku. Dodatkowo, jeśli miał Pan/Pani zabieg operacyjny przeprowadzony przez nos – na przykład usunięcie przysadki mózgowej, operacja odsłaniająca oponę twardej itp., również nie powinno się stosować leku Otrivin. Innymi przypadkami, kiedy lek się nie nadaje to jaskra z wąskim kątem przesączania (podwyższone ciśnienie w oku) oraz bardzo sucha błona śluzowa nosa – takie dolegliwości jak wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Otrivin?

  W przypadku zażycia większej dawki leku niż zalecana, należy jak najszybciej udać się do lekarza lub farmaceuty. Przedawkowanie może prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle i zawroty głowy, pocenie się, obniżenie temperatury ciała, spowolnienie pracy serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzenia oddychania, śpiączka czy drgawki. W takim przypadku konieczne jest stosowanie leczenia objawowego, a najlepiej zrobić to już na miejscu, pielęgnując samopoczucie pacjenta i zwracając uwagę na oznaki wymiotów lub innych działań fizjologicznych.

  Wygląd

  Lek Otrivin jest dostępny w opakowaniu składającym się z butelki z pompką dozującą. Butelka zawiera 10 ml roztworu leku. Całość jest umieszczona w tekturowym pudełku. Pompka dozująca pozwala na łatwe i precyzyjne dawkowanie leku.


  Ulotka

  Ulotka leku Otrivin dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Otrivin to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Otrivin zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Otrivin jest GlaxoSmithKline (GSK).

  Kategorie

  Postać

  Aerozol do nosa

  Moc

  1 mg/ml

  Tablica pytań o Otrivin

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Otrivin to: Otrivin Katar i Zatoki, Otrivin Menthol, Snup, Sudafed XyloSpray, Sudafed XyloSpray HA, Xedine HA, Xylometazolin Teva.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .