Zdjęcie Opokan, tabletki, 7,5 mg

Opokan

tabletki7,5 mg

Opokan, tabletki to lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Lek stosowany jest w chorobach reumatoidalnych, bólach kostno-stawowych i mięśniowych oraz w chorobach zwyrodnieniowych stawów.

Spis treści

  Dawkowanie

  Jak dawkować Opokan?

  Zalecane dawkowanie dla dorosłych, osób w podeszłym wieku oraz młodzieży powyżej 16. roku życia to 1 tabletka (7,5 mg) na dobę. Tabletkę należy przyjąć z posiłkiem, popijając wodą. W sytuacji gdy objawy się nasilą lub nie ustąpią po 7 dniach, należy skonsultować się z lekarzem.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Opokan?

  Lek Opokan powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Opokan jest przeznaczony do stosowania doustnego, czyli poprzez połykanie tabletek.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Opokan?

  Opokan może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. Możliwe są objawy alergiczne, takie jak swędzenie, pęcherze i łuszczenie się skóry, a także obrzęk skóry czy błon śluzowych, na przykład wokół oczu, twarzy, ust czy gardła. Inne działania niepożądane mogą obejmować duszność, atak astmy czy zapalenie wątroby objawiające się żółtaczką, bólem brzucha, utratą apetytu. Inne możliwe efekty uboczne to problemy z przewodem pokarmowym, takie jak krwawienia czy owrzodzenia. Stosowanie Opokanu może również powodować zaburzenia widzenia. Ogólne działania niepożądane wynikające ze stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych mogą obejmować zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Opokan?

  Kiedy nie przyjmować leku Opokan
  – jeśli pacjent ma uczulenie na meloksykam lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
  – jeśli pacjent ma uczulenie na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  – jeśli podczas przyjmowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych wystąpiły: napady duszności bądź astmy, pokrzywka, polipy nosa lub obrzęk naczynioruchowy;
  – jeśli pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności wątroby;
  – jeśli pacjent ma ciężką niewydolność nerek i pacjent nie jest leczony dializami;
  – jeśli podczas przyjmowania leków przeciwzapalnych (NLPZ) wystąpiły: krwawienia z żołądka lub jelit, perforacje żołądka lub jelit;
  – jeśli pacjent ma czynną lub nawracającą chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy;
  – jeśli pacjent miał wylew krwi do mózgu lub inne krwawienia;
  – jeśli pacjent ma ciężką niewydolność serca;
  – u kobiet w III trymestrze ciąży;
  – u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Opokan?

  Jeśli przypadkowo zażyłeś więcej tabletek Opokan 7,5 mg niż zalecane, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj się do najbliższego szpitala. Objawy przedawkowania to osłabienie, senność, nudności, wymioty i ból żołądka. Mogą także wystąpić krwawienia z żołądka lub jelit. Przy ciężkim zatruciu mogą pojawić się poważne skutki uboczne, takie jak podwyższone ciśnienie krwi, ostre niewydolności nerek, problemy z wątrobą, spowolnienie oddechu, utrata przytomności, drgawki, problemy z krążeniem, zatrzymanie akcji serca czy reakcje alergiczne, w tym duszności i reakcje skórne.

  Wygląd

  Opokan to lek w formie tabletek. Są to niepowlekane, żółte tabletki o kształcie okrągłym. Są one płaskie i mają linię podziału po jednej stronie, co umożliwia łatwe podzielenie tabletki na dwie części.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Opokan to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Opokan zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Opokan jest Aflofarm.

  Kategorie

  Postać

  tabletki

  Moc

  7,5 mg

  Tablica pytań o Opokan

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Opokan to: Aspicam Bio, Moilec, Remolexam.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , .