oznaczenie polski lek

Noctis Noc

tabletki powlekane12,5 mg

Noctis Noc to lek w formie tabletek powlekanych, którego substancją czynną jest doksylamina – lek przeciwhistaminowy. Głównym zastosowaniem produktu jest krótkotrwałe leczenie sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza gdy występują trudności z zasypianiem, częste przebudzenia nocne lub wczesne budzenie. Noctis Noc działa uspokajająco, ułatwiając zasypianie. Pomimo skuteczności, nie jest to podstawowa metoda leczenia zaburzeń snu i powinna być stosowana tylko krótkotrwałe. Przedłużające się problemy ze snem mogą być objawem poważniejszych zaburzeń i wymagać innej terapii.

Spis treści

  Opis leku

  Noctis Noc – co to?

  Noctis Noc to lek w formie tabletek powlekanych, którego substancją czynną jest doksylamina – lek przeciwhistaminowy. Głównym zastosowaniem produktu jest krótkotrwałe leczenie sporadycznej bezsenności u osób dorosłych, zwłaszcza gdy występują trudności z zasypianiem, częste przebudzenia nocne lub wczesne budzenie. Noctis Noc działa uspokajająco, ułatwiając zasypianie. Pomimo skuteczności, nie jest to podstawowa metoda leczenia zaburzeń snu i powinna być stosowana tylko krótkotrwałe. Przedłużające się problemy ze snem mogą być objawem poważniejszych zaburzeń i wymagać innej terapii.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Noctis Noc?

  Lek dawkuj zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Przyjmuj 12,5 mg preparatu (1 tabletka) na pół godziny przed snem. W przypadku niewystarczającej skuteczności, dawkę możesz podwoić (25 mg, czyli 2 tabletki). Nie przekraczaj jednak dawki 25 mg na dobę. W przypadku senności w ciągu dnia, dawkę zmniejsz do 12,5 mg lub zapewnij 8-godzinny odstęp między zażyciem leku a planowanym pobudzeniem.

  U osób w wieku powyżej 65 lat może istnieć konieczność zmniejszenia dawki. Pacjenci z łagodnymi problemami nerek lub wątroby powinni przyjmować maksymalnie 12,5 mg na dobę (pacjenci z poważniejszymi chorobami wspomnianych narządów nie powinni stosować tego leku). Lek jest przeciwwskazany dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Noctis Noc?

  Lek Noctis Noc przechowuj w suchym miejscu, w temperaturze poniżej 30°C, poza zasięgiem dzieci. Pamiętaj, żeby nie używać leku po przekroczeniu daty ważności napisanej na opakowaniu. Jeśli masz stare leki, zapytaj aptekarza jak je bezpiecznie wyrzucić.

  Forma podania

  Lek przyjmij doustnie na pół godziny przed snem, popijając go szklanką wody. Możesz go przyjmować niezależnie od posiłku. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na sen (8 godzin), aby uniknąć senności następnego dnia. W przypadku senności w ciągu dnia, zmniejsz dawkę lub zapewnij co najmniej 8-godzinny odstęp między zażyciem leku a planowanym przebudzeniem. Nie przekraczaj dawki dwóch tabletek (25 mg) na dobę. Jeżeli masz uporczywe problemy ze snem, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że lek jest przeciwwskazany u osób z ciężką i umiarkowaną chorobą nerek lub wątroby.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Noctis Noc?

  Ten lek może powodować szereg objawów niepożądanych, ale nie każda osoba ich doświadczy. Do najczęstszych należą senność, suchość w ustach, zaparcia, bóle brzucha, niewyraźne widzenie, zawroty i bóle głowy, zmęczenie, bezsenność, pobudzenie, trudności z oddawaniem moczu i zwiększone wydzielanie śluzu w oskrzelach. Rzadziej występują osłabienie, obrzęki, nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, wysypka, uczucie zrelaksowania, koszmary senne, duszność, podwójne widzenie, nagły spadek ciśnienia krwi, szum w uszach, drżenie, drgawki, zmniejszenie liczby krwinek i złe samopoczucie.
  Zmniejszenie dawki dobowej może pomóc w zmniejszeniu częstości i nasilenia działań niepożądanych. Starsi pacjenci mogą doświadczać tych skutków ubocznych częściej i są bardziej narażeni na upadki.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Noctis Noc?

  Nie stosuj tego leku w przypadku występowania uczulenia na wodorobursztynian doksylaminy lub jakikolwiek inny składnik tego preparatu. Wskazane jest również unikanie go, jeśli występuje alergia na leki przeciwhistaminowe. Nie przyjmuj tego leku, jeżeli występują u Ciebie choroby układu oddechowego, takie jak astma, zapalenie oskrzeli czy rozedma płuc.

  Stosowanie leku Noctis Noc jest także przeciwskazane, jeżeli cierpisz na jaskrę, przerost prostaty, niedrożność szyi pęcherza moczowego, problemy z oddawaniem moczu, bliznowaciejący wrzód trawienny, zwężenie odźwiernikowo-dwunastnicze, ciężką chorobę nerek lub wątroby.

  Nie zaleca się stosowania Noctis Noc w przypadku jednoczesnego stosowania niektórych leków, takich jak antydepresanty, antybiotyki, leki przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwarytmiczne, terbinafina, chinidyna, nefazodon, bupropion czy gemfibrozyl.

  Nie powinno się go stosować równocześnie z inhibitorami monoaminooksydazy oraz przez 2 tygodnie po ich odstawieniu.

  Lek jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Noctis Noc?

  W przypadku zażycia większej ilości leku niż zalecane, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Specjalista zdecyduje o konieczności podjęcia konkretnych działań. Objawy przedawkowania obejmują senność, zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, działanie przeciwcholinergiczne (powiększenie źrenic, gorączka, suchość w ustach, zmniejszenie napięcia mięśni gładkich jelit), zmiany w rytmie serca, podwyższenie ciśnienia krwi, nudności, wymioty, pobudzenie, dezorientację i omamy. Ciężkie zatrucie może prowadzić do majaczenia, zaburzeń psychotycznych, spadku ciśnienia krwi, napadów drgawkowych, zmniejszenia oddechów, utraty świadomości, śpiączki i może zagrażać życiu. Rabdomioliza (rozpad mięśni) jest poważnym powikłaniem, które może prowadzić do niewydolności nerek. Nie ma specyficznej odtrutki na przedawkowanie leków przeciwhistaminowych. W razie potrzeby, lekarz może zdecydować o wywołaniu wymiotów, płukaniu żołądka lub przepisaniu leków na podwyższenie ciśnienia.

  Wygląd

  Lek Noctis Nos ma postać okrągłych, różowych tabletek. Są one powlekane i mają obustronnie wypukłą powierzchnię. Tabletki są pakowane w blistry wykonane z PVC/PVDC/Aluminium, a całość znajduje się w tekturowym pudełku.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Noctis Noc to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Noctis Noc zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Noctis Noc jest Biofarm.

  Kategorie

  Postać

  tabletki powlekane

  Moc

  12,5 mg

  Tablica pytań o Noctis Noc

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Noctis Noc to: Dorminox, Senamina.

  • Zdjęcie produktu Dorminox, tabletki, 12,5 mg
   Lek bez recepty
   tabletki12,5 mg

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .