Nervosol

płyn doustny

Nervosol to lek roślinny stosowany w stanach napięcia nerwowego i długotrwałego narażenia na stres. Nervosol to lek złożony zawierający wyciągi: z korzenia kozłka lekarskiego, ziela melisy lekarskiej, korzenia arcydzięgla, szyszki chmielu oraz kwiatu lawendy. Preparat przeznaczony dla osób powyżej 12 roku życia.

Spis treści

  Opis leku

  Nervosol – co to?

  Nervosol to lek roślinny stosowany w stanach napięcia nerwowego i długotrwałego narażenia na stres. Nervosol to lek złożony zawierający wyciągi: z korzenia kozłka lekarskiego, ziela melisy lekarskiej, korzenia arcydzięgla, szyszki chmielu oraz kwiatu lawendy. Preparat przeznaczony dla osób powyżej 12 roku życia.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Nervosol?

  Dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat, zalecana dawka doustna leku wynosi 5 ml (1 łyżeczka) 3 razy na dobę. W przypadku trudności w zasypianiu, zaleca się przyjąć dodatkowo jedną dawkę 5-10 ml (1-2 łyżeczki) 30-60 minut przed snem, z wcześniejszą dawką podczas kolacji, jeśli to konieczne. Ważne jest, aby po zastosowaniu leku unikać przebywania na słońcu.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Nervosol?

  Lek Nervosol w postaci płynu doustnego powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Nervosol to płyn, który należy przyjmować doustnie.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Nervosol?

  Podobnie jak w przypadku każdego leku, także Nervosol może powodować działania niepożądane, jednak nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta. Podczas stosowania leku, mogą pojawić się różne skutki uboczne.

  Wśród nich znajdują się reakcje alergiczne, choć częstość ich występowania nie jest znana. W przypadku skóry i tkanki podskórnej może wystąpić nadwrażliwość skóry na światło słoneczne, ale również w tym przypadku częstość występowania jest nieznana.

  Działania niepożądane dotyczące układu pokarmowego, takie jak nudności i skurczowe bóle brzucha, również mogą wystąpić z nieznaną częstością.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Nervosol?

  Nie należy stosować leku Nervosol w przypadku uczulenia na substancję czynną. Przed rozpoczęciem stosowania leku, warto omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Nie zaleca się stosowania Nervosolu u osób cierpiących na epilepsję, choroby wątroby czy chorobę alkoholową. Ważne jest też być świadomym, że składnik leku, wyciąg z korzenia arcydzięgla, zawiera furanokumaryny (psoralen), które mogą wywoływać reakcje nadwrażliwości skóry na światło (fotoalergia) oraz stany zapalne skóry.

  W związku z tym, w trakcie stosowania leku Nervosol, zaleca się unikanie długotrwałego przebywania na słońcu oraz (lub) intensywnego naświetlania promieniami UV (na przykład w solarium). Ponadto, nie zaleca się jednoczesnego stosowania leku Nervosol z syntetycznymi środkami uspokajającymi.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Nervosol?

  W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Nervosol, należy wiedzieć, że nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. Jeśli jednak przyjmiesz dawkę zawierającą powyżej 20 g korzenia waleriany (kozłka), co jest równoznaczne z wypiciem 169,3 ml produktu (czyli 34 łyżeczki), mogą wystąpić objawy takie jak zmęczenie, skurcze brzucha, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, drżenie rąk oraz rozszerzenie źrenic.

  Jeśli doświadczysz tych objawów, ważne jest, aby wiedzieć, że objawy zatrucia zwykle ustępują samoistnie w ciągu 24 godzin. Pomimo tego, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że nie są potrzebne żadne dodatkowe środki ostrożności czy leczenie.

  Wygląd

  Lek Nervosol to płyn o kolorze brunatno-zielonym. Jest on dostępny w butelce ze szkła barwnego, zamkniętej zakrętką z HDPE, to jest tworzywo sztuczne typu polietylen. Butelka z lekiem, wraz z ulotką informacyjną, umieszczona jest w pudełku tekturowym.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Nervosol to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Nervosol zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Nervosol jest Herbapol Wrocław.

  Kategorie

  Postać

  Moc

  Tablica pytań o Nervosol

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Nervosol to: Neospasmina Noc, Nervosol K, Nervosol Sen.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , .