Naxii

tabletki powlekane220 mg

Naxii, tabletki powlekane to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Substancją czynną leku jest naproksen sodowy w dawce 220 mg. Naxii stosowany jest w zwalczaniu dolegliwości bólowych o słabym lub umiarkowanym nasileniu, takich jak: ból głowy, ból mięśni, bolesne miesiączkowanie, ból zęba oraz do obniżenia gorączki.

Spis treści

  Opis leku

  Naxii – co to?

  Naxii, tabletki powlekane to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Substancją czynną leku jest naproksen sodowy w dawce 220 mg. Naxii stosowany jest w zwalczaniu dolegliwości bólowych o słabym lub umiarkowanym nasileniu, takich jak: ból głowy, ból mięśni, bolesne miesiączkowanie, ból zęba oraz do obniżenia gorączki.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Naxii?

  Dla dorosłych i młodzieży powyżej 16. roku życia zaleca się podawać jednorazowo 1 tabletkę (w dawce 220 mg) co 8-12 godzin do ustąpienia dolegliwości. U niektórych pacjentów można zastosować początkowo 2 tabletki, a następnie po 12 godzianch 1 tabletkę, co spowoduje skuteczniejsze działanie przeciwbólowe. Nie należy stosować więcej niż 3 tabletki w ciągu doby. Ponadto nie należy przyjmować leku dłużej niż 10 dni w przypadku bólu lub dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki, chyba że lekarz zalecił inaczej.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Naxii?

  Lek Naxii, powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Lek należy trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Naxii należy połykać doustnie.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Naxii?

  Naxii to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, który może powodować działania niepożądane. Najczęstsze działania to zawroty głowy, ból głowy, niestrawność, nudności, zgaga oraz ból brzucha. Rzadziej mogą wystąpić ospałość, bezsenność, senność, biegunka, zaparcia, wymioty, wysypka, świąd i pokrzywka. Bardzo rzadko mogą również wystąpić poważne działania, takie jak: owrzodzenia przewodu pokarmowego z krwawieniem, zaburzenia czynności nerek, niewydolność serca, zastoinowa niewydolność serca, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, łysienie, wysypki skórne oraz problemy z nerkami. Aby minimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy stosować lek w najmniejszej skutecznej dawce oraz przez krótki okres.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Naxii?

  Naxii nie powinien być stosowany w następujących sytuacjach:

  • Jeśli pacjent jest uczulony na substancję czynną lub inne składniki tego leku.
  • Jeśli w przeszłości wystąpiła astma oskrzelowa, pokrzywka lub reakcja alergiczna po zażyciu kwasu acetylosalicylowego lub innych leków przeciwzapalnych.
  • Jeśli wystąpiło krwawienie z przewodu pokarmowego lub przebicie ściany przewodu pokarmowego po zażyciu innych leków przeciwzapalnych.
  • Jeśli pacjent ma aktywną lub niedawno przebytą chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.
  • Jeśli pacjent ma skazę krwotoczną.
  • Jeśli pacjent ma ciężką niewydolność serca, wątroby i/lub nerek.
  • Jeśli w wywiadzie kilkukrotnie stwierdzano owrzodzenie przewodu pokarmowego lub krwawienie z owrzodzenia.
  • Nie należy stosować Naxii w trzecim trymestrze ciąży.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Naxii?

  Nadmierna dawka Naxii może objawiać się zawrotami głowy, sennością, bólami w nadbrzuszu, dyskomfortem w jamie brzusznej, zgagą, niestrawnością, nudnościami i wymiotami. Mogą wystąpić także przejściowe zaburzenia funkcji wątroby, zwiększona skłonność do krwawień, problemy z funkcjonowaniem nerek, metaboliczna kwasica, bezdech lub dezorientacja. U niektórych pacjentów mogą wystąpić drgawki, aczkolwiek nie jest znane, czy są one związane z przyjmowaniem naproksenu. Opisano również kilka przypadków ostrej, odwracalnej niewydolności nerek. Jeśli doświadczasz takich objawów, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

  Wygląd

  Naxii to lek, który ma postać podłużnej, tabletki powlekanej. Tabletka jest obustronnie wypukła i ma barwę niebieską.


  Ulotka

  Ulotka leku Naxii dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Naxii to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Naxii zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Naxii jest USP Zdrowie.

  Kategorie

  Postać

  Tabletki powlekane

  Moc

  220 mg

  Tablica pytań o Naxii

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Naxii to: Aleve, Nalgesin Mini, Apo-Napro Fast.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , , , .