oznaczenie polski lek

Melatonina LEK-am

tabletki5 mg

Melatonina LEK-AM stosowana jest pomocniczo w leczeniu problemów ze snem spowodowanych pracą zmianową lub zmianą stref czasowych. Każda tabletka zawiera 5 mg melatoniny. Melatonina jest neurohormonem wytwarzanym przez szyszynkę i odpowiadającym za regulację snu i czuwania zależnym od oświetlenia. Lek stosowany jest także w zaburzeniach snu u osób niewidomych.

Spis treści

  Opis leku

  Melatonina LEK-am – co to?

  Melatonina LEK-AM stosowana jest pomocniczo w leczeniu problemów ze snem spowodowanych pracą zmianową lub zmianą stref czasowych. Każda tabletka zawiera 5 mg melatoniny. Melatonina jest neurohormonem wytwarzanym przez szyszynkę i odpowiadającym za regulację snu i czuwania zależnym od oświetlenia. Lek stosowany jest także w zaburzeniach snu u osób niewidomych.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Melatonina LEK-am?

  Dawkowanie leku Melatonina LEK-AM dla dorosłych jest uzależnione od rodzaju zaburzeń snu.

  • W przypadku zaburzeń snu związanych ze zmianą stref czasowych, zaleca się przyjmowanie 2-3 mg melatoniny raz na dobę po zapadnięciu zmroku, zaczynając od pierwszego dnia podróży. Leczenie należy kontynuować przez 2-3 kolejne dni po zakończeniu podróży.
  • W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania związanych np. z pracą zmianową, dawkowanie wynosi 1-5 mg na dobę, przyjmowane 1 godzinę przed snem.
  • W przypadku zaburzeń rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych, zaleca się przyjmowanie 0,5-5 mg melatoniny raz na dobę około godziny 21:00-22:00.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Melatonina LEK-am?

  Lek Melatonina LEK-am powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek nazywa się Melatonina LEK-am i jest w formie tabletek. Lek należy przyjmować doustnie, czyli popijając wodą.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Melatonina LEK-am?

  Melatonina LEK-AM ma potencjał wywołać działania niepożądane, jednak nie u każdego one się pojawią. Wyjątkowo powszechne to: wszelkiego rodzaju osłabienie, ból głowy, dezorientacja, czucie uspokojenia i obniżenie temperatury ciała. Inne, rzadziej występujące efekty, mogą obejmować: zwiększoną częstotliwość napadów padaczkowych u dzieci z padaczką i problemami z nerwami mózgu, przyspieszone tętno, reakcje skórne takie jak świąd, wysypka, pokrzywka, egzema oraz hormonalne nieprawidłowości, takie jak powiększenie gruczołów sutkowych u mężczyzn. Jeżeli jakiekolwiek z tych objawów się nasili lub pojawią się inne objawy, zaleca się skonsultować się z lekarzem lub aptekarzem.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Melatonina LEK-am?

  Unikaj stosowania leku Melatonina LEK-AM w przypadku uczulenia na melatoninę lub inne jego składniki, po spożyciu alkoholu, w trakcie ciąży lub laktacji. Jeżeli masz problemy z wątrobą, nerkami, cierpisz na depresję, masz zaburzenia odpornościowe, hormonalne lub padaczkę – skonsultuj się z lekarzem przed podjęciem terapii tym lekiem.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Melatonina LEK-am?

  Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do przedawkowania melatoniny, zachowaj spokój. Dla tego leku nie zanotowano przypadków przedawkowania ani nie ma określonego antidotum. Niemniej jednak, jeśli masz wrażenie, że zażyłaś/zażyłeś zbyt dużą dawkę, skonsultuj się z lekarzem czy farmaceutą. Eksperci ocenią sytuację i doradzą, jakie działania należy podjąć.

  Wygląd

  Tabletki o dawce 5 mg są białe, mają kształt okrągły i są wypukłe z obu stron. Na jednej stronie tabletki znajduje się kreska, która służy do dzielenia tabletki.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Melatonina LEK-am to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Melatonina LEK-am zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Melatonina LEK-am jest LEK-AM.

  Kategorie

  Postać

  Tabletki

  Moc

  5 mg

  Tablica pytań o Melatonina LEK-am

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Melatonina LEK-am to: Melatonina LEK-am, Olimp Forsen Fast Melatonina, Olimp Forsen Forte z Melatoniną.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .