Imodium

tabletki ulegające rozpadowi w jamie2 mg

Imodium jest produktem leczniczym w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Substancją czynną leku jest chlorowodorek loperamidu w dawce 2 mg. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbiegunkowe. Imodium jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki, także biegunki w zespole jelita drażliwego.

Spis treści

  Opis leku

  Imodium – co to?

  Imodium jest produktem leczniczym w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Substancją czynną leku jest chlorowodorek loperamidu w dawce 2 mg. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbiegunkowe. Imodium jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki, także biegunki w zespole jelita drażliwego.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Imodium?

  Zwykle zaleca się następujące dawkowanie:

  Dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6. roku życia w leczeniu ostrej biegunki: początkowa dawka wynosi 2 tabletki dla dorosłych i 1 tabletka dla dzieci, następnie po 1 tabletce po każdym kolejnym luźnym stolcu.

  W leczeniu przewlekłej biegunki: początkowa dawka wynosi 2 tabletki na dobę dla dorosłych i 1 tabletka na dobę dla dzieci. Dawkę tę należy zmodyfikować do momentu uzyskania 1-2 normalnych stolców na dobę. Osiąga się to przeważnie poprzez stosowanie dawki podtrzymującej wynoszącej 1-6 tabletek na dobę.

  U dorosłych i dzieci maksymalna dawka dobowa w leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki wynosi 8 tabletek. U dzieci dawka leku musi być dostosowana do masy ciała: 3 tabletki/20 kg masy ciała.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Imodium?

  Lek Imodium powinno się przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Ważne jest również, aby trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Imodium to tabletki, które rozpuszczają się w jamie ustnej.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Imodium?

  Najczęstsze działania niepożądane leku Imodium to: ból głowy, zatwardzenie, wzdęcia i nudności. Możliwe są także: zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, bóle brzucha, wymioty, ból nadbrzusza i wysypka. Po wprowadzeniu leku do obrotu zanotowano bóle i zawroty głowy, zatwardzenie, nudności i wzdęcia oraz bezsenność, bóle brzucha, suchość w jamie ustnej, wymioty, niestrawność i wysypkę. Możliwe są także: reakcje alergiczne, zaburzenia układu nerwowego, niedrożność jelita, reakcje skórne, zwężenie źrenicy, zatrzymanie moczu i zmęczenie. Może dojść do bólu w nadbrzuszu, bólu brzucha promieniującego do pleców, wrażliwości uciskowej brzucha, gorączki, przyspieszonego tętna, wymiotów, co może być objawami zapalenia trzustki.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Imodium?

  Nie należy stosować leku Imodium Instant w następujących przypadkach:

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na loperamid chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
  • U dzieci w wieku poniżej 6 lat.
  • Jako leczenie zasadnicze w przypadku:
   • ostrej czerwonki, która charakteryzuje się obecnością krwi w kale i wysoką gorączką,
   • ostrym rzutem wrzodziejącego zapalenia jelita,
   • bakteryjnym zapaleniem jelita cienkiego i okrężnicy spowodowanym bakteriami Salmonella, Shigella i Campylobacter,
   • rzekomobłoniastym zapaleniem jelit związanym z podawaniem antybiotyków o szerokim zakresie działania.
  • W przypadkach, gdzie należy unikać zwolnienia perystaltyki jelit ze względu na ryzyko ciężkich powikłań, takich jak niedrożność jelit, rozszerzenie okrężnicy i toksyczne rozszerzenie okrężnicy.
   Stosowanie leku Imodium Instant należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności. Leczenie biegunki tym lekiem jest jedynie objawowe. W przypadku, gdy znana jest przyczyna biegunki oraz jest to uzasadnione lub wskazane, lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Imodium?

  W przypadku przedawkowania leku Imodium Instant wystąpić może szereg objawów, takich jak przyspieszona lub nieregularna akcja serca, zmiany rytmu serca, sztywność mięśni, nieskoordynowane ruchy, senność, trudności z oddawaniem moczu, płytki oddech, osłupienie, zwężenie źrenic oraz niedrożność jelit. U dzieci reakcja na przyjęcie dużej ilości leku Imodium Instant jest silniejsza niż u dorosłych. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Lekarz podejmie odpowiednie działania, takie jak wykonanie badania EKG i podanie naloksonu, jeśli będzie to konieczne. Pacjent powinien pozostawać pod ścisłą kontrolą przez co najmniej 48 godzin w celu wykrycia ewentualnego zahamowania czynności ośrodkowego układu nerwowego.

  Wygląd

  Lek Imodium występuje w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, które umieszczone są w specjalnych blistrach wykonanych z trzech warstw folii – PVC, OPA i aluminium. Blistry z tabletkami znajdują się w tekturowym pudełku.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Imodium to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Imodium zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Imodium jest McNeil AB.

  Kategorie

  Postać

  Tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej

  Moc

  2 mg

  Tablica pytań o Imodium

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Imodium to: Laremid, Stoperan, Stoperan Plus.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .