Ibupar

tabletki drażowane200 mg

Ibupar jest produktem leczniczym, wskazanym do stosowania w bólu głowy, zębów, mięśni, stawów, a także w gorączce (różnego pochodzenia, np. w przeziębieniu). Substancją czynną leku jest ibuprofen, obecny w ilości 200 mg. Wskazaniami do stosowania Ibuparu są: bóle słabe do umiarkowanych różnego pochodzenia, np. bóle głowy, również migrenowe, bóle
zębów, mięśni, kości i stawów, bóle pourazowe, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie, a także gorączka oraz bolesne miesiączkowanie.

Spis treści

  Opis leku

  Ibupar – co to?

  Ibupar jest produktem leczniczym, wskazanym do stosowania w bólu głowy, zębów, mięśni, stawów, a także w gorączce (różnego pochodzenia, np. w przeziębieniu). Substancją czynną leku jest ibuprofen, obecny w ilości 200 mg. Wskazaniami do stosowania Ibuparu są: bóle słabe do umiarkowanych różnego pochodzenia, np. bóle głowy, również migrenowe, bóle
  zębów, mięśni, kości i stawów, bóle pourazowe, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie, a także gorączka oraz bolesne miesiączkowanie.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Ibupar?

  Zalecane dawkowanie dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia to jednorazowo 1-2 tabletki jako dawka początkowa, a w razie potrzeby kolejna dawkę co 4-6 godziny. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 6 tabletek na dobę.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Ibupar?

  Aby przechowywać lek Ibupar, tabletki drażowane o dawce 200 mg, należy umieścić go w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Lek powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt. Przed użyciem należy sprawdzić datę ważności i nie stosować leku, który jest przeterminowany.

  Forma podania

  Lek Ibupar to tabletki drażowane o dawce 200 mg. Lek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Ibupar?

   

  Do najczęstszych działań niepożądanych należy wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów, które są rodzajem białych krwinek.

  Oto częstotliwość występowania innych działań niepożądanych:

  • Bardzo często: wysypki skórne, w tym plamisto-grudkowe, zmniejszenie łaknienia oraz obrzęki, które zazwyczaj ustępują po odstawieniu leku.
  • Często: niestrawność, ból brzucha, nudności, bóle w nadbrzuszu, bóle kurczowe w jamie brzusznej, dyskomfort w nadbrzuszu, zgaga, ból głowy, mroczki, niewyraźne widzenie, podwójne widzenie, zaburzenia widzenia barwnego, pokrzywka, świąd, łysienie oraz zespół objawów z bólami brzucha, gorączką, dreszczami, nudnościami i wymiotami, kołatanie serca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, suchość błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzenia dziąseł oraz nieżyt nosa.
  • Rzadko: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka, zawroty głowy, bezsenność lub senność, pobudzenie, nerwowość i uczucie zmęczenia.

   

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Ibupar?

  Nie należy przyjmować leku Ibupar w następujących przypadkach:

  • jeśli jesteś uczulony na ibuprofen lub inne składniki zawarte w leku,
  • jeśli masz aktywną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, perforacje lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne),
  • jeśli masz ciężką niewydolność wątroby, ciężką niewydolność nerek lub ciężką niewydolność serca,
  • jeśli w przeszłości doświadczyłeś objawów alergii, takich jak katar, pokrzywka lub astma oskrzelowa, po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ,
  • jeśli jesteś w trzecim trymestrze ciąży,
  • podczas jednoczesnego stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym wybiórczych inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych),
  • jeśli masz skazę krwotoczną.

  Jeśli masz wątpliwości co do przyjmowania leku Ibupar i jego zgodności z twoim stanem zdrowia, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Pamiętaj, aby zawsze stosować zalecenia dotyczące dawkowania i sposóbu stosowania leku oraz przestrzegać wytycznych dotyczących bezpieczeństwa pacjenta.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Ibupar?

  Objawy przedawkowania Ibuparu mogą obejmować:

  • nudności,
  • bóle żołądka,
  • wymioty (mogą występować ślady krwi),
  • bóle głowy,
  • dzwonienie w uszach (szumy uszne),
  • dezorientację i oczopląs.

  W przypadku przyjęcia dużej dawki leku mogą wystąpić również:

  • senność,
  • ból w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • utrata przytomności,
  • drgawki (głównie u dzieci),
  • osłabienie i zawroty głowy,
  • krew w moczu,
  • uczucie zimna i problemy z oddychaniem.

  W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do krwawienia z żołądka i jelit oraz wpływu ciężkiego zatrucia na ośrodkowy układ nerwowy, objawiającego się pobudzeniem lub śpiączką. Ciężkie zatrucie może spowodować kwasicy metabolicznej, zwiększenie czasu protrombinowego (INR), ostrej niewydolności nerek lub uszkodzenia wątroby, gwałtownego spadku ciśnienia krwi, spowolnienia lub przyspieszenia pracy serca oraz migotania przedsionków. U pacjentów z astmą może dojść do nasilenia objawów astmy.

  W przypadku przedawkowania Ibuparu natychmiast skonsultuj się z lekarzem lub zgłoś się do szpitala, aby uzyskać odpowiednią pomoc.

  Wygląd

  Lek Ibupar jest dostępny w postaci okrągłych tabletek, które są obustronnie wypukłe. Tabletki mają barwę czerwoną, która jest jednolita dla całej serii. Powierzchnia tabletek jest gładka. Ibupar jest pakowany w opakowanie typu blister

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Ibupar to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Ibupar zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Ibupar jest Adamed.

  Kategorie

  Postać

  Moc

  Tablica pytań o Ibupar

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Ibupar to: Ibuprom Sprint, Ibuprom, Ibum.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , , , , .