Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym

zawiesina doustna200 mg/5 ml

Ibufen Forte dla dzieci to produkt leczniczy w postaci zawiesiny doustnej o smaku truskawkowym przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Substancją czynną preparatu jest ibuprofen w dawce 200 mg/5 ml. Wykazuje on działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Lek stosuje się w przypadku pojawienia się gorączki oraz w bólach różnego pochodzenia.

Spis treści

    Opis leku

    Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym – co to?

    Ibufen Forte dla dzieci to produkt leczniczy w postaci zawiesiny doustnej o smaku truskawkowym przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Substancją czynną preparatu jest ibuprofen w dawce 200 mg/5 ml. Wykazuje on działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Lek stosuje się w przypadku pojawienia się gorączki oraz w bólach różnego pochodzenia.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym?

    Zazwyczaj zalecane dawkowanie w zależności od masy ciała i wieku pacjenta:

    • Dzieci w wieku 3-6 miesięcy o masie ciała 5-7,6 kg: 1,25 ml 3 razy na dobę.
    • Dzieci w wieku 6-12 miesięcy o masie ciała 7,7-9 kg: 1,25 ml 3-4 razy na dobę.
    • Dzieci w wieku 1-3 lat o masie ciała 10-15 kg: 2,5 ml 3 razy na dobę.
    • Dzieci w wieku 4-6 lat o masie ciała 16-20 kg: 3,75 ml 3 razy na dobę.
    • Dzieci w wieku 7-9 lat o masie ciała 21-29 kg: 5 ml 3 razy na dobę.
    • Dzieci w wieku 10-lat o masie ciała 30-40 kg: 7,5 ml 3 razy na dobę.
    • Dzieci powyżej 12. roku życia i dorośli o masie ciała powyżej 40 kg: 5-10 ml 3 razy na dobę.

    Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować co najmniej 6 godzin odstępu.

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym?

    Lek Ibufen forte dla dzieci powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Należy go trzymać poza zasięgiem dzieci, aby nie doszło do przypadkowego spożycia.

    Forma podania

    Lek nazywa się Ibufen forte dla dzieci podaje się doustnie, czyli przez usta.

    Działania niepożądane

    Jakie działania niepożądane może powodować Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym?

    Lek Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Tymczasem podczas krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w dawkach dostępnych bez recepty, mogą wystąpić pewne działania niepożądane.

    Często (występujące rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):

    • biegunka (związana z obecnością maltitolu i glicerolu w leku)

    Niezbyt często (występujące rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):

    • niestrawność, ból brzucha, nudności, wzdęcia
    • bóle głowy
    • różnego rodzaju wysypki skórne, pokrzywka i świąd

    Rzadko (występujące rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):

    • wzdęcia z oddawaniem gazów, zaparcia i wymioty
    • zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie i uczucie zmęczenia

    Bardzo rzadko (występujące rzadziej niż u 1 na 10000 pacjentów):

    • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które objawia się sztywnością karku, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, gorączką i dezorientacją; dotyczy to przede wszystkim pacjentów z istniejącymi chorobami autoimmunologicznymi takimi jak toczeń rumieniowaty układowy i mieszana choroba tkanki łącznej
    • różne zaburzenia układu krwiotwórczego, takie jak niedokrwistość, zmniejszenie liczby leukocytów, zmniejszenie liczby płytek krwi oraz pancytopenia
    • ciężkie reakcje nadwrażliwości, które objawiają się obrzękiem twarzy, języka i krtani, dusznością, przyspieszoną akcją serca, znacznym obniżeniem ciśnienia tętniczego, anafilaksją, obrzękiem naczynioruchowym lub wstrząsem
    • astma, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli, duszność i świszczący oddech
    • nerwowość
    • zaburzenia widzenia
    • szumy uszne, zawroty głowy
    • obrzęk, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca (zgłaszano w związku ze stosowaniem leków z grupy NLPZ w dużych dawkach)
    • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, smołowate stolce, krwawe wymioty, szczególnie u osób w podeszłym wieku
    • zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna
    • różne zaburzenia czynności wątroby, takie jak zapalenie wątroby i żółtaczka
    • ciężkie postaci reakcji skórnych, w tym zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka
    • ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, obecność krwi i (lub) białka w moczu, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy
    • obniżony poziom hematokrytu i hemoglobiny w badaniach laboratoryjnych

    Przeciwwskazania

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym?

    Nie należy stosować leku Ibufen dla dzieci FORTE w następujących przypadkach:

    • Jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
    • Jeśli pacjent miał w przeszłości objawy alergii takie jak katar, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, skurcz oskrzeli, astma oskrzelowa po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ.
    • Jeśli u pacjenta występowało owrzodzenie żołądka i (lub) dwunastnicy lub występowało krwawienie z przewodu pokarmowego związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ.
    • Jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca.
    • Jeśli u pacjenta stwierdzono krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie.
    • Jeśli u pacjenta stwierdzono skazę krwotoczną.
    • Jeśli u pacjenta występują niewyjaśnione zaburzenia układu krwiotwórczego, takie jak trombocytopenia.
    • Jeśli u pacjenta występuje ciężkie odwodnienie spowodowane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów.
    • Nie należy stosować leku w okresie ostatnich trzech miesięcy ciąży.
    • Nie podawać leku niemowlętom o masie ciała poniżej 5 kg.

    Przedawkowanie

    Jakie są objawy przedawkowania leku Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym?

    Jeśli zdarzy się, że pacjent przyjmie większą niż zalecaną dawkę leku Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym lub jeśli dziecko przypadkowo go zażyje, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

    Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą zawierać ślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientację oraz oczopląs. W przypadku dużych dawek mogą wystąpić senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krwiomocz, uczucie zimna oraz problemy z oddychaniem. Rzadziej zdarzają się inne objawy, takie jak wydłużenie czasu protrombinowego (INR), biegunka, krwawienie z żołądka lub jelit, wysokie ciśnienie krwi, zwiększone stężenie potasu we krwi, kwasica metaboliczna, ostra niewydolność nerek lub uszkodzenie wątroby, pobudzenie oraz nasilenie objawów astmy u pacjentów astmatycznych.

    Przypadki przedawkowania Ibufenu dla dzieci są rzadkie i nie ma specyficznego antidotum. Leczenie polega na łagodzeniu objawów i zapewnieniu odpowiedniej opieki podtrzymującej. Lekarz może rozważyć podanie węgla aktywowanego jeśli od momentu przedawkowania nie minęło więcej niż jedna godzina.

    Wygląd

    Ibufen dla dzieci to lek, który jest dostępny w postaci zawiesiny o kolorze białym lub prawie białym. Ma on przyjemny zapach i smak truskawkowy, co ułatwia jego podanie dzieciom. Lek ten zapakowany jest w białą butelkę PET o pojemności 100 ml lub 40 ml, która jest zamknięta polietylenową zakrętką z pierścieniem gwarancyjnym z systemem zabezpieczającym opakowanie przed otwarciem przez dziecko. Aby zapewnić bezpieczeństwo stosowania produktu, butelka jest umieszczona w tekturowym pudełku wraz z ulotką dla pacjenta i dozownikiem w formie strzykawki.


    Ulotka

    Ulotka leku Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym dla pacjenta

    Pobierz ulotkę PDF

    Skład leku

    Składniki zawarte w leku Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym jest Polpharma.

    Kategorie

    Postać

    Zawiesina doustna

    Moc

    200 mg/5 ml

    Tablica pytań o Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym

    Brak pytań.

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym to: Ibum Forte, Nurofen dla dzieci Forte, Nurofen dla dzieci Junior, Ibuprom dla dzieci Forte.

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , .