Famotydyna Ranigast

tabletki powlekane20 mg

Famotydyna Ranigast jest lekiem zmniejszającym wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Stosuje się go w zgadze, nadkwaśności czy niestrawności. Produkt zawiera famotydynę, która należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora H2. Hamuje ona wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Spis treści

  Opis leku

  Famotydyna Ranigast – co to?

  Famotydyna Ranigast jest lekiem zmniejszającym wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Stosuje się go w zgadze, nadkwaśności czy niestrawności. Produkt zawiera famotydynę, która należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora H2. Hamuje ona wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Famotydyna Ranigast?

  W przypadku pojawienia się objawów zwykle zaleca się przyjmowanie jednej tabletki (20 mg) raz na dobę. Jeśli dolegliwości nawracają, można zastosować jedną tabletkę o mocy (20 mg) dwa razy na dobę. Istotne jest, aby nie przekraczać dawki 40 mg, czyli dwóch tabletek na dobę. Nie należy stosować leku dłużej niż 2 tygodnie bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Famotydyna Ranigast?

  Aby przechowywać lek Famotydyna Ranigast, należy umieścić go w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Lek powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Famotydyna Ranigast należy połykać w całości, popijając wodą.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Famotydyna Ranigast?

  Lek Famotydyna Ranigast może wywołać pewne działania niepożądane u pacjentów. W przypadku zauważenia jakiejkolwiek z poniższych działań niepożądanych należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się niezwłocznie z lekarzem, ponieważ mogą być one rzadkie, ale poważne:

  1. Ciężka reakcja alergiczna: może wystąpić nagłe świsty, obrzmienie warg, języka i gardła lub ciała, wysypka, zaczerwienienie, omdlenie lub trudności w przełykaniu.
  2. Zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczna rozpływna martwica naskórka: może pojawić się zaczerwienienie skóry z powstaniem pęcherzy lub złuszczaniem. Możliwe jest również powstawanie dużych pęcherzy i krwawienia w okolicach warg, oczu, ust, nosa, narządów płciowych lub spełzanie dużych obszarów skóry.
  3. Zaburzenia czynności wątroby: niektóre objawy to żółtaczka, co oznacza żółte zabarwienie skóry, ciemny mocz oraz zmęczenie. Jeśli wystąpią podobne symptomy, może to wskazywać na problemy z wątrobą, takie jak zapalenie wątroby lub żółtaczka cholestatyczna.

  Ponadto inne możliwe działania niepożądane to:

  • Często (występują u mniej niż 1 na 10 pacjentów): ból głowy, zawroty głowy, zaparcia, biegunka.
  • Niezbyt często (występują u mniej niż 1 na 100 pacjentów): anoreksja (utrata apetytu), zaburzenia smaku, suchość w jamie ustnej, nudności i (lub) wymioty, uczucie dyskomfortu lub pełności w jamie brzusznej, wzdęcia, wysypka, świąd, pokrzywka, zmęczenie.
  • Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów): niedobór prawidłowych elementów krwi (krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi), przemijające zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, stany lękowe, pobudzenie, dezorientacja, splątanie i omamy, spadek libido, bezsenność, drgawki i napady padaczkowe, które mogą powodować utratę przytomności, drgawki, ślinotok, szczękościsk, czasem szybkie ruchy gałek ocznych (szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek), czucie opaczne, senność, śródmiąższowe zapalenie płuc, które w niektórych przypadkach może prowadzić do śmierci, zaburzenia aktywności enzymów wątrobowych, nadmierne wypadanie włosów, bóle stawów, kurcze mięśni, blok przedsionkowo-komorowy, wydłużenie odcinka QT (szczególnie u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek), impotencja, ucisk w klatce piersiowej.

   

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Famotydyna Ranigast?

  Nie należy przyjmować leku Famotydyna Ranigast w następujących przypadkach:

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na famotydynę lub którykolwiek z innych składników tego leku.
  • Jeśli pacjent ma uczulenie na inne leki z grupy antagonistów receptorów H2 w przeszłości.
  • Jeśli pacjent cierpi na niewydolność nerek.

   

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Famotydyna Ranigast?

  W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Famotydyna Ranigast należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W takiej sytuacji lekarz podejmie decyzję o leczeniu objawowym, którego celem jest usunięcie niewchłoniętej dawki leku z przewodu pokarmowego.

  Wygląd

  Famotydyna Ranigast to lek w postaci okrągłych tabletek, które są pokryte różową powłoką. Tabletki są obustronnie wypukłe, co ułatwia ich połykanie. Lek sprzedawany jest w pudełkach z tektury, a same tabletki pakowane są w blistry.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Famotydyna Ranigast to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Famotydyna Ranigast zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Famotydyna Ranigast jest Polpharma.

  Kategorie

  Postać

  Moc

  Tablica pytań o Famotydyna Ranigast

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Famotydyna Ranigast to: Famogast.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .