Efferalgan Forte

tabletki musujące1 g

Efferalgan Forte to lek dostępny bez recepty w postaci tabletek musujących o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Substancją czynną tego leku jest paracetamol w dawce 1 g. Preparat stosowany jest w leczeniu bólu różnego pochodzenia oraz gorączki.

Spis treści

    Opis leku

    Efferalgan Forte – co to?

    Efferalgan Forte to lek dostępny bez recepty w postaci tabletek musujących o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Substancją czynną tego leku jest paracetamol w dawce 1 g. Preparat stosowany jest w leczeniu bólu różnego pochodzenia oraz gorączki.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Efferalgan Forte?

    Dorośli i młodzież powyżej 50 kg (powyżej 15 lat) powinni zażywać 1 tabletkę Efferalgan Forte (1g paracetamolu) co 4 do 6 godzin, nie więcej niż 3 razy na dobę. W przypadku silnego bólu, dawkę można zwiększyć do 4 tabletek na dobę, ale pamiętaj o co najmniej 4-godzinnym odstępie między dawkami. Osoby z zaburzeniami czynności nerek powinny zażywać 500 mg i zachować odpowiedni odstęp między dawkami zgodnie z klirens kreatyniny. Osoby z zaburzeniami czynności wątroby powinny zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstęp między dawkami. Zawsze pamiętaj, aby odstęp między dawkami wynosił co najmniej 4 godziny.

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Efferalgan Forte?

    Przechowuj lek Efferalgan Forte w miejscu, gdzie dzieci go nie zobaczą ani nie dosięgną. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących przechowywania. Nie używaj leku po upływie daty ważności. Nie wyrzucaj go do kanalizacji ani śmietnika.

    Forma podania

    Efferalgan Forte, tabletki musujące, 1 g to lek podawany doustnie. Tabletkę należy rozpuścić w szklance wody i wypić. Dawkowanie zależy od wskazań lekarza lub zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do opakowania.

    Działania niepożądane

    Jakie działania niepożądane może powodować Efferalgan Forte?

    Efferalgan Forte może powodować różne skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta. Rzadko obserwuje się obniżenie ciśnienia krwi. Bardzo rzadko mogą wystąpić takie objawy jak przyspieszone bicie serca, nudności, wymioty, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek. Niektóre skutki uboczne są nieznane, ale mogą obejmować reakcje alergiczne, obrzęk skóry i tkanki podskórnej, biegunkę, bóle brzucha, zwiększoną aktywność enzymów wątrobowych, problemy z krwinkami, wysypkę, rumień, pokrzywkę, plamica, zespół Stevensa-Johnsona. W skrajnie rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważne reakcje alergiczne wymagające przerwania leczenia.

    Przeciwwskazania

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Efferalgan Forte?

    Kiedy nie stosować leku:
    -jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
    – u osób o masie ciała mniejszej niż 50 kg;
    – u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży;
    – jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby;
    – jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej;
    – jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia.

    Przedawkowanie

    Jakie są objawy przedawkowania leku Efferalgan Forte?

    Przyjęcie zbyt dużej dawki Efferalgan Forte może być niebezpieczne, szczególnie dla osób starszych, małych dzieci, niedożywionych, osób z chorobą alkoholową i wątroby oraz osób biorących leki na wątrobę. Po kilku godzinach mogą wystąpić nudności, wymioty, brak apetytu, bladość, potliwość, senność i osłabienie. Objawy mogą ustąpić następnego dnia, mimo że może rozwijać się uszkodzenie wątroby. W przypadku przyjęcia 5 g lub więcej paracetamolu, należy sprowokować wymioty, jeśli nie minęła godzina od zażycia leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zaleca się podanie 60-100 g węgla aktywnego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą. Niezbędne jest natychmiastowe zasięgnięcie porady lekarskiej.

    Wygląd

    Lek Efferalgan Forte jest dostępny w formie tabletek musujących, które są tabletkami, które rozpuszczają się w wodzie, tworząc napój. Każda z tych tabletek zawiera 1 gram paracetamolu, który jest składnikiem przeciwbólowym. W jednym opakowaniu znajduje się 8 takich tabletek.

    Skład leku

    Składniki zawarte w leku Efferalgan Forte to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Efferalgan Forte zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Efferalgan Forte jest UPSA SAS.

    Kategorie

    Postać

    tabletki musujące

    Moc

    1 g

    Tablica pytań o Efferalgan Forte

    Brak pytań.

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Efferalgan Forte to: Efferalgan, Paracetamol Aurovitas, Paracetamol Biofarm.

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , .