Efferalgan

czopki150 mg

Efferalgan to lek w postaci czopków 150 mg przeznaczonych do stosowania doodbytniczego. Głównym składnikiem jest paracetamol, który pomaga w łagodzeniu bólu i obniżaniu gorączki. Przeznaczony dla dzieci.

Spis treści

  Opis leku

  Efferalgan – co to?

  Efferalgan to lek w postaci czopków 150 mg przeznaczonych do stosowania doodbytniczego. Głównym składnikiem jest paracetamol, który pomaga w łagodzeniu bólu i obniżaniu gorączki. Przeznaczony dla dzieci.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Efferalgan?

  Lek Efferalgan, czopki 150 mg, jest przeznaczony dla dzieci o wadze 10-15 kg . Zalecana jednorazowa dawka to 1 czopek. Można go podawać do 4 razy dziennie, nie częściej niż co 6 godzin. Maksymalna doba dawka wynosi 600 mg paracetamolu. Osoby z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby powinny dostosować dawkowanie zgodnie z zaleceniami lekarza. Leku nie stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Efferalgan?

  Przechowuj lek Efferalgan, czopki, 150 mg w miejscu, gdzie dzieci nie mają do niego dostępu. Miejsce powinno być niewidoczne i nie cieplejsze niż 30°C.

  Forma podania

  Efferalgan w formie czopków to lek, który podaje się drogą doodbytniczą. Czopki są różnej wielkości, ale czopki o mocy 150 mg są zwykle przeznaczone dla dzieci. Czopek wprowadza się do odbytu, zgodnie z instrukcjami lekarza lub zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Efferalgan?

  Lek Efferalgan w formie czopków może powodować różne skutki uboczne, choć nie u każdego muszą one wystąpić. Możliwe są takie reakcje jak zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, reakcje alergiczne, w tym nagłe obniżenie ciśnienia czy obrzęk skóry i tkanki podskórnej. Mogą wystąpić również problemy z żołądkiem jak biegunka czy bóle brzucha. Lek może wpływać na liczbę krwinek, powodując ich zmniejszenie. Możliwe są też reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie, wysypka, rumień czy pokrzywka.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Efferalgan?

  Kiedy nie stosować leku:
  – jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
  – jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby;
  – jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD);
  – jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia;
  – u pacjenta po przebytym ostatnio zapaleniu odbytu, odbytnicy lub krwawieniu z odbytu.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Efferalgan?

  Przedawkowanie Efferalganu, czopki, 150 mg, jest bardzo niebezpieczne, szczególnie dla osób starszych, małych dzieci, osób niedożywionych, z chorobą alkoholową, chorobami wątroby oraz osób przyjmujących leki, które wpływają na enzymy wątrobowe. Może to prowadzić do uszkodzenia wątroby. Objawy przedawkowania mogą pojawić się kilka godzin po zażyciu i obejmują nudności, wymioty, brak apetytu, bladość, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Te objawy mogą zniknąć następnego dnia, ale uszkodzenie wątroby może się rozwijać, objawiając się bólem brzucha, powrotem nudności i żółtaczką. Może również wystąpić ostre zapalenie trzustki.

  Wygląd

  Efferalgan, czopki, 150 mg to lek w postaci czopków doodbytniczych.


  Ulotka

  Ulotka leku Efferalgan dla pacjenta

  Pobierz ulotkę PDF

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Efferalgan to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Efferalgan zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Efferalgan jest UPSA SAS.

  Kategorie

  Postać

  czopki

  Moc

  150 mg

  Tablica pytań o Efferalgan

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Efferalgan to: Paracetamol Farmina, Paracetamol Hasco.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: .