Dulcobis

tabletki dojelitowe5 mg

Dulcobis zawiera 5 mg bisakodylu w jednej tabletce. Bisakodyl wpływa na wydzielanie śluzu w jelicie grubym oraz na ruchy perystaltyczne. Poprawia przez to konsystencję stolca i ułatwia wypróżnianie. Lek można podawać dzieciom powyżej 4 roku życia oraz dorosłym. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w leczeniu zaparć oraz w celu przygotowania do badań lub zabiegów.

Spis treści

  Opis leku

  Dulcobis – co to?

  Dulcobis zawiera 5 mg bisakodylu w jednej tabletce. Bisakodyl wpływa na wydzielanie śluzu w jelicie grubym oraz na ruchy perystaltyczne. Poprawia przez to konsystencję stolca i ułatwia wypróżnianie. Lek można podawać dzieciom powyżej 4 roku życia oraz dorosłym. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w leczeniu zaparć oraz w celu przygotowania do badań lub zabiegów.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Dulcobis?

  Zalecany schemat dawkowania w przypadku leczenia zaparć:

  • Osoby dorosłe (w wieku 18 lat i powyżej): 1-2 tabletki dojelitowe przyjmowane raz na dobę przed snem.
  • Dzieci i młodzież w wieku powyżej 10 lat: 1-2 tabletki dojelitowe przyjmowane raz na dobę przed snem.
  • Dzieci w wieku 4-10 lat: 1 tabletka dojelitowa przyjmowana raz na dobę przed snem.
  • We wszystkich przypadkach nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej.

  Dawkowanie w przypadku przygotowania do badań lub przed zabiegami operacyjnymi powinno odbywać pod nadzorem personelu medycznego. U dorosłych zaleca się zastosowanie 2-4 tabletek dojelitowych wieczorem, a rano środka przeczyszczającego. U dzieci powyżej 4 lat zaleca się przyjęcie 1 tabletki wieczorem oraz rano środka przeczyszczającego.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Dulcobis?

  Lek Dulcobis powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł światła i wilgoci. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Dulcobis to tabletki dojelitowe o dawce 5 mg. Tabletki te należy połknąć i popić wodą.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Dulcobis?

  Podobnie jak każdy lek, Dulcobis może powodować działania niepożądane. Nie każdy pacjent odczuwa je jednakowo mocno. Podczas stosowania leku Dulcobis mogą wystąpić następujące działania niepożądane: często skurcze i bóle brzucha, biegunki, nudności; niezbyt często uczucie dyskomfortu w brzuchu, wymioty, krew w kale, dyskomfort w okolicach odbytu, zawroty głowy; rzadko reakcje alergiczne, omdlenia; a częstość nieznana dotyczy poważnych reakcji alergicznych, okrężnicy, obrzęku naczynioruchowego oraz szybko postępujących reakcji anafilaktycznych, które stanowią zagrożenie dla życia. Zawroty głowy i omdlenia mogą być związane z zaparciami, a niekoniecznie z samym stosowaniem leku bisakodyl. Jeśli wystąpią objawy alergiczne, w tym pokrzywka, obrzęk warg, twarzy, języka i gardła z utrudnieniem oddychania lub połykania, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Dulcobis?

  Lek Dulcobis nie powinien być stosowany, gdy pacjent spełnia przynajmniej jedną z poniższych kryteriów:

  • pacjent jest uczulony (ma nadwrażliwość) na bisakodyl lub na którykolwiek z pozostałych składników leku Dulcobis,
  • pacjent cierpi na niedrożność jelit,
  • pacjent cierpi na ostre stany chorobowe w jamie brzusznej, takie jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy ostre zapalne choroby jelit,
  • organizm pacjenta utracił dużo wody,
  • pacjent odczuwa silny ból brzucha, który jest połączony z nudnościami i wymiotami. W takim przypadku konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na poważniejsze schorzenia,
  • pacjent ma dziedziczną nietolerancję niektórych cukrów,
  • leku nie powinno stosować się u dzieci poniżej 12 roku życia.

   

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Dulcobis?

  W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Dulcobis, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania mogą obejmować rzadkie stolce, skurcze jelit, bóle brzucha oraz utratę płynów, potasu i innych elektrolitów. Przy długotrwałym przedawkowaniu leku Dulcobis mogą występować przewlekła biegunka, ból brzucha, różne stany chorobowe związane z nadmiernym wydzielaniem aldosteronu (który kontroluje poziom sodu i potasu we krwi), niskie stężenie potasu we krwi oraz kamienie nerkowe. Długotrwałe nadużywanie środków przeczyszczających może również powodować uszkodzenie kanalików nerkowych, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu oraz osłabienie mięśni spowodowane niedoborem potasu we krwi.

  Wygląd

  Lek Dulcobis występuje w formie tabletek dojelitowych. Tabletki są przeznaczone do połknięcia i mają specjalną powłokę. Tabletki są umieszczone w blistrach i mają okrągły kształt. Blistry są umieszczone w tekturowym pudełku, które zapewnia ochronę i bezpieczeństwo leku.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Dulcobis to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Dulcobis zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Dulcobis jest Sanofi.

  Kategorie

  Postać

  Tabletki dojelitowe

  Moc

  5 mg

  Tablica pytań o Dulcobis

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Dulcobis to: Bisacodyl VP, Dulcobis.

  • Zdjęcie produktu Dulcobis, czopki, 10 mg
   Lek bez recepty
   czopki10 mg
  • Zdjęcie produktu Bisacodyl VP, tabletki dojelitowe, 5 mg
   Lek bez recepty
   tabletki dojelitowe5 mg

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .