leki-orange

Betadine, roztwór na skórę, 10%

Betadine co to jest?

Betadine, roztwór na skórę, 10% to lek dostępny bez recepty stosowany na skórę służący do dezynfekcji skóry, leczenia infekcji bakteryjnych i grzybiczych oraz aseptycznego zaopatrzania ran. Substancją czynną leku jest powidon jodowany. Betadine, roztwór na skórę wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, selektywnie wirusobójczo i przeciwpierwotniakowo. Produkt jest również stosowany w dezynfekcji skóry przed zabiegami chirurgicznymi i przed iniekcją.
Pacjenci oceniają lek na:
Stosowanie w ciąży
Przeciwwskazane
Kobieta karmiąca
Przeciwwskazane
Prowadzenie pojazdów
Brak przeciwwskazań
Interakcje z alkoholem
Nie stwierdzono
Rozdziały

Skład leku Betadine

Zapoznaj się z dokładnym składem leku Betadine.

Jodopowidon (jodowany powidon) jest rozpuszczalnym w wodzie kompleksem jodu z poliwinylopirolidonem. Znalazł zastosowanie jako środek dezynfekcyjny i antyseptyczny. Ma działanie bakteriobójcze, przeci…

Na co pomaga Betadine?

Sprawdź, w jakich schorzeniach możesz zastosować lek Betadine.

1. Wprowadzenie do tematu dezynfekcji ran. Dezynfekcja stanowi kluczowy etap zaopatrzenia rany, którego celem jest usunięcie bakterii i czynników infekujących, zapobiegając tym samym potencjalnym infe…
Grzybica ciała jest powierzchownym zakażeniem grzybiczym skóry, które może dotyczyć każdej części ciała. Wywoływana jest głównie przez grzyby dermatofitowe z rodzaju Trichophyton i Microsporum. …

Zamienniki Betadine i produkty podobne

W tej sekcji znajdziecie produkty zawierające taką samą substancję lub substancje o podobnym działaniu. Preparaty te mogą być stosowane w leczeniu tego samego schorzenia.

Częste pytania o Betadine

Zobacz najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Betadine.
Betadine, roztwór na skórę, 10% ma w większości pozytywne opinie wynikające ze skuteczności działania.
Betadine, roztwór na skórę, 10% wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, selektywnie wirusobójcze i przeciwpierwotniakowe.
Ulotka tego leku dołączona jest do opakowania, a także można znaleźć ją na stronie internetowej z rejestrem medycznym leków.
W skład tego preparatu wchodzą: powidon jodowany (substancja czynna) oraz glicerol, nonoksynol 9, bezwodny kwas cytrynowy, disodu fosforan bezwodny, wodorotlenek sodowy, wodę oczyszczoną.
Ceny tego leku mieszczą się zwykle w zakresie 23-26 zł (30 g).

Betadine dawkowanie

Zapoznaj się ze szczegółowym dawkowaniem leku Betadine. Pamiętaj o jego przestrzeganiu.

Jak dawkować lek Betadine?

Lek stosowany w zależności od miejsca aplikacji w postaci nierozcieńczonej albo w
postaci 10% wodnego roztworu leku (rozcieńczenie 1:10) lub 1% wodnego roztworu leku (rozcieńczenie 1:100).

W dezynfekcji skóry przed iniekcją, pobieraniem krwi, biopsją igłową, transfuzją lub infuzją lek nakłada się na zdrową nieuszkodzoną skórę na 12 minuty.
W przypadku aseptycznego zaopatrywania ran, w dezynfekcji błon śluzowych i leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych należy stosować 10% (1:10) roztwór leku.

W przypadku kąpieli pacjenta przed operacją należy stosować 1% (1:100) roztwór leku, przy czym najlepiej równomiernie rozprowadzić rozcieńczony roztwór po całym ciele pacjenta i pozostawić go na przynajmniej 2 minuty, a następnie spłukać letnią wodą.

Ulotka leku Betadine

Ulotka dostępna do przeczytania w wersji online lub pobrania na dysk jako plik PDF. 

Interakcje Betadine

Pamiętaj, że stosowanie przez ciebie leki mogą wchodzić w różne interakcje, które nasilają bądź osłabiają ich działanie. Interakcje mogą występować nie tylko między lekami, ale także między lekiem a pożywieniem, oraz lekiem a alkoholem.

Czy czujesz się gorzej, stosując ten lek? Twoje doświadczenie ma znaczenie!

Przesyłając informację o działaniu niepożądanym, możesz pomóc poprawić bezpieczeństwo leków. Nie czekaj, podziel się swoją historią!

Tabela charakterystyki Betadine

ProducentEgis Pharmaceuticals PLC
WskazaniaDezynfekcja ran,
Grzybica ciała
SkładnikiJodopowidon
Zamienniki
  1. Braunol 2000, płyn, 7,5%
  2. Jodyna, roztwór na skórę/Avena
Moc leku100 mg/ml
Postać lekuRoztwór na skórę
Opakowania30ml (EAN: 5909990361915)
(EAN: )
(EAN: )
DziałDezynfekcja,
Rany i problemy skórne