Betadine

maść100 mg/g

Betadine maść to lek zawierający 100 mg jodowanego powidonu na 1 g maści. Preparat wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Jest wskazany do stosowania w przypadku wystąpienia zakażeń skóry, otarć oraz owrzodzeń. Maść Betadine jest przeznaczona wyłącznie do stosowania na skórę.

Spis treści

  Opis leku

  Betadine – co to?

  Betadine maść to lek zawierający 100 mg jodowanego powidonu na 1 g maści. Preparat wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Jest wskazany do stosowania w przypadku wystąpienia zakażeń skóry, otarć oraz owrzodzeń. Maść Betadine jest przeznaczona wyłącznie do stosowania na skórę.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Betadine?

  Dla osób dorosłych zaleca się nakładanie jednej porcji maści (wielkości 8-9 ziaren grochu dla mężczyzn i kobiet) raz dziennie lub dwóch porcji maści (wielkości 4,5 ziaren grochu) rozłożonych na dwie aplikacje dziennie. Maść należy nałożyć na skórę, która została uprzednio dokładnie oczyszczona i osuszona.

  Nie zaleca się stosowania maści Betadine u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Ponadto jest przeciwwskazana dla noworodków i niemowląt do pierwszego roku życia.

  Aby stosować maść Betadine u dzieci w odpowiedni sposób, należy przestrzegać zaleceń dotyczących ilości produktu.

  • Dla dzieci w wieku 2-5 lat zaleca się nakładanie ilości maści nie większej niż wielkość 1 ziarna grochu na dobę.
  • Dla dzieci w wieku 6-8 lat zaleca się nakładanie ilości nie większej niż 2 ziarna grochu na dobę (lub 1 ziarna grochu dwa razy na dobę).
  • Dla dzieci w wieku 9-13 lat – ilości nie większej niż 3 ziarna grochu na dobę (lub 1,5 ziarna grochu dwa razy na dobę).
  • Dla dzieci w wieku 14-18 lat – ilości nie większej niż 5 ziaren grochu na dobę (lub 2,5 ziarna grochu dwa razy na dobę).

  Po nałożeniu maści, można pokryć ranę opatrunkiem lub bandażem w zależności od rozległości i ciężkości uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować maści w okolicy oczu.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Betadine?

  Lek Betadine powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę i sprawdzić datę ważności.

  Forma podania

  Betadine to lek w postaci maści, która zawiera 100 mg substancji czynnej na gram. Lek jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego, czyli nakładamy go bezpośrednio na skórę.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Betadine?

  Lek może wywołać niepożądane skutki uboczne. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek objawy alergii, takie jak trudności w oddychaniu czy obrzęk twarzy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Innymi objawami mogą być zmiany skórne, jak zaczerwienienie czy świąd. W skrajnie rzadkich przypadkach lek może również wpływać na funkcje tarczycy, prowadząc do większego pocenia się czy zmian masy ciała. Jednak nie znamy częstotliwości występowania takich działań ubocznych. Przy długotrwałym stosowaniu mogą powstać problemy z tarczycą, nerkami czy równowagą elektrolitową.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Betadine?

  Nie powinieneś używać leku Betadine, jeśli jesteś uczulony na powidon jodowany, który jest jednym z jego składników, lub jeśli masz zaburzenia tarczycy. Nie używaj tego leku również przed lub w trakcie badania z użyciem radioaktywnego jodu, czy leczenia raka tarczycy z użyciem radiojodu. Po takim badaniu lub leczeniu powinieneś odczekać co najmniej 1-2 tygodnie, zanim zaczniesz używać Betadine. Nie powinieneś używać tego leku, jeśli masz opryszczkowe zapalenie skóry, czy jeśli używasz produktów zawierających rtęć, bo to jest szkodliwe dla skóry. Lek Betadine nie powinien być też używany u dzieci do 1. roku życia.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Betadine?

  Jeśli stosujesz lek zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania, nie powinieneś martwić się o ryzyko przedawkowania. Jednak, jeśli doszło do miejscowego przedawkowania, co oznacza, że nałożyłeś zbyt dużo maści na konkretny obszar skóry, sugerowane jest dokładne obmycie tego obszaru ciepłą wodą.

  Wygląd

  Lek ten ma formę brunatnej maści o specyficznym zapachu. Można go nabyć w aluminiowej tubie, która zawiera 20 g maści. Ta tuba jest zamknięta specjalną zakrętką wykonaną z tworzywa PE i umieszczona jest w tekturowym pudełku.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Betadine to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Betadine zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Betadine jest Egis.

  Kategorie

  Postać

  Moc

  Tablica pytań o Betadine

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Betadine to: Braunovidon.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , .