leki-orange

Betadine, maść, 100 mg/g

Betadine co to jest?

Betadine maść to lek zawierający 100 mg jodowanego powidonu na 1 g maści. Preparat wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Jest wskazany do stosowania w przypadku wystąpienia zakażeń skóry, otarć oraz owrzodzeń. Maść Betadine jest przeznaczona wyłącznie do stosowania na skórę.
Pacjenci oceniają lek na:
Stosowanie w ciąży
Przeciwwskazane
Kobieta karmiąca
Przeciwwskazane
Prowadzenie pojazdów
Brak przeciwwskazań
Interakcje z alkoholem
Nie stwierdzono
Rozdziały

Skład leku Betadine

Zapoznaj się z dokładnym składem leku Betadine.

Jodopowidon (jodowany powidon) jest rozpuszczalnym w wodzie kompleksem jodu z poliwinylopirolidonem. Znalazł zastosowanie jako środek dezynfekcyjny i antyseptyczny. Ma działanie bakteriobójcze, przeci…

Na co pomaga Betadine?

Sprawdź, w jakich schorzeniach możesz zastosować lek Betadine.

Czyrak jest bakteryjnym zapaleniem mieszka włosowego, najczęściej wywoływanym przez gronkowca złocistego, natomiast czyrak gromadny to skupisko wielu czyraków, które położone są blisko siebie. Do wcze…
Kandydoza skóry i paznokci to grzybicza infekcja, spowodowana przez drożdżaki z rodzaju Candida. Objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem, bolesnością i swędzeniem skóry, natomiast paznokcie mogą pęka…
Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnieniami to reakcja skóry na długotrwałe lub powtarzające się kontakty z drażniącymi substancjami, np. mydłem, detergentem lu alergenami. Objawy to zaczerwienienie, …
Owrzodzenie odleżynowe to uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej, które tworzy się, gdy jakaś część ciała jest zbyt długo naciskana. Najczęściej dotyka osób leżących, na przykład przez chorobę, czy sta…
Ropień skóry to ograniczone ognisko ropy w przestrzeni tkankowej powstające w wyniku naruszenia bariery ochronnej skóry. Ropień skóry tworzy się w wyniku infekcji bakteryjnej.

Zamienniki Betadine i produkty podobne

W tej sekcji znajdziecie produkty zawierające taką samą substancję lub substancje o podobnym działaniu. Preparaty te mogą być stosowane w leczeniu tego samego schorzenia.
Braunovidon
PVP-Iodine
Actisept

Częste pytania o Betadine

Zobacz najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Betadine.
Betadine maść 30 g kosztuje ok. 16 złotych.
Betadine maść jest dostępna bez recepty.
Betadine maść stosuje się w przypadku wystąpienia zakażeń skóry, otarć oraz owrzodzeń.
Zamiennikiem dla leku Betadine jest Braunovidon, PVP-Iodine, Actisept.
Betadine maść to lek wykazujący działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, który stosuje się w przypadku wystąpienia zakażeń skóry, otarć i owrzodzeń.
Maść Betadine jest dostępna bez recepty.
Maść Betadine nakłada się raz lub dwa razy na dobę na zmienione chorobowo miejsce. Stosuje się maksymalnie przez 14 dni.
Betadine maść 30 g kosztuje ok. 16 złotych.

Betadine dawkowanie

Zapoznaj się ze szczegółowym dawkowaniem leku Betadine. Pamiętaj o jego przestrzeganiu.

Jak dawkować lek Betadine?

Dla osób dorosłych zaleca się nakładanie jednej porcji maści (wielkości 8-9 ziaren grochu dla mężczyzn i kobiet) raz dziennie lub dwóch porcji maści (wielkości 4,5 ziaren grochu) rozłożonych na dwie aplikacje dziennie. Maść należy nałożyć na skórę, która została uprzednio dokładnie oczyszczona i osuszona.

Nie zaleca się stosowania maści Betadine u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Ponadto, jest przeciwwskazana dla noworodków i niemowląt do pierwszego roku życia.

Aby stosować maść Betadine u dzieci w odpowiedni sposób, należy przestrzegać zaleceń dotyczących ilości produktu.

  • Dla dzieci w wieku 2-5 lat zaleca się nakładanie ilości maści nie większej niż wielkość 1 ziarna grochu na dobę.
  • Dla dzieci w wieku 6-8 lat zaleca się nakładanie ilości nie większej niż 2 ziarna grochu na dobę (lub 1 ziarna grochu dwa razy na dobę).
  • Dla dzieci w wieku 9-13 lat – ilości nie większej niż 3 ziarna grochu na dobę (lub 1,5 ziarna grochu dwa razy na dobę).
  • Dla dzieci w wieku 14-18 lat – ilości nie większej niż 5 ziaren grochu na dobę (lub 2,5 ziarna grochu dwa razy na dobę).

Po nałożeniu maści, można pokryć ranę opatrunkiem lub bandażem w zależności od rozległości i ciężkości uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować maści w okolicy oczu.

Wielkość 1 ziarna grochu = 1 cm2 = 100 mg.

Ulotka leku Betadine

Ulotka dostępna do przeczytania w wersji online lub pobrania na dysk jako plik PDF. 

Interakcje Betadine

Pamiętaj, że stosowanie przez ciebie leki mogą wchodzić w różne interakcje, które nasilają bądź osłabiają ich działanie. Interakcje mogą występować nie tylko między lekami, ale także między lekiem a pożywieniem, oraz lekiem a alkoholem.

Czy czujesz się gorzej, stosując ten lek? Twoje doświadczenie ma znaczenie!

Przesyłając informację o działaniu niepożądanym, możesz pomóc poprawić bezpieczeństwo leków. Nie czekaj, podziel się swoją historią!