Zdjęcie Aspirin, tabletki, 500 mg

Aspirin

tabletki500 mg

Aspirin to tabletki doustne zawierające 500 mg kwasu acetylosalicylowego. Lek działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Wskazaniem do stosowania leku jest gorączka, ból głowy, ból zębów, bóle mięśniowe oraz ból gardła. Leku nie można stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Preparat najlepiej przyjmować po posiłku.

Spis treści

  Dawkowanie

  Jak dawkować Aspirin?

  Zalecane dawkowanie:

  • dla dorosłych: wynosi od 1 do 2 tabletek jednorazowo, co odpowiada 500-1000 mg substancji czynnej. W razie potrzeby, dawkę jednorazową można powtórzyć co 4 do 8 godzin, jednak nie należy przekraczać 8 tabletek na dobę.
  • dla młodzieży w wieku powyżej 12 lat: lek może być stosowany tylko za zaleceniem lekarza. Jednorazowa dawka kwasu acetylosalicylowego to 1 tabletka i nie powinna być powtarzana częściej niż co 4 do 8 godzin. Młodzież nie powinna przyjmować więcej niż 3 tabletki na dobę.

  Nie należy stosować leku dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Aspirin?

  Lek Aspirin powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Aspirin to tabletki o dawce 500 mg. Lek ten podaje się doustnie, czyli poprzez połknięcie tabletki.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Aspirin?

  Aspiryna może powodować działania niepożądane takie jak: fusowate wymioty, czarne stolce, obrzęk twarzy, języka, krtani, trudności z oddychaniem, duszność, przyspieszenie pracy serca oraz nagle obniżenie ciśnienia tętniczego. Mogą się one pojawić nawet po pierwszym podaniu leku. W przypadku bóli żołądka, zgagi, nudności, wymiotów i niestrawności, konieczne jest odstawienie leku i konsultacja z lekarzem. Pierwsze symptomy mogą objawiać się również zawrotami głowy, szumem w uszach, które zazwyczaj są objawami przedawkowania.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Aspirin?

  Nie powinieneś brać leku o nazwie Aspirin, jeżeli jesteś uczulony na kwas acetylosalicylowy lub inne składniki leku. Nie możesz go także stosować, jeśli masz problemy z krwawieniem, chorobę wrzodową żołądka lub cierpisz na poważną niewydolność serca, wątroby lub nerek. Jeśli kiedykolwiek miałeś napady astmy wywołane przez leki podobne do aspiryny, czy bierzesz lek metotreksat w dużej dawce lub jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, ten lek jest dla Ciebie niewskazany. Aspirina nie powinny też przyjmować dzieci poniżej 12 roku życia.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Aspirin?

  Jeśli przyjąłeś za dużą dawkę Aspiriny, możesz odczuwać zawroty głowy, szumy w uszach, nudności, ból głowy czy mieć problem z oddechem. W skrajnych przypadkach, mogą wystąpić gorączka, problemy z oddychaniem i sercem, niewydolność nerek czy zaburzenia świadomości. Jeżeli podejrzewasz, że zażyłeś zbyt dużą ilość leku, zgłoś to niezwłocznie lekarzowi lub farmaceucie. W przypadku poważnych objawów, jak utrata przytomności czy napady drgawek, natychmiast wezwij pomoc medyczną. Lekarz może zdecydować o przepłukaniu żołądka, podaniu węgla aktywowanego oraz dializie.

  Wygląd

  Lek prezentuje się jako białe, okrągłe tabletki. Znajdują się one w blistrach, które zawierają po 10 tabletek każdy.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Aspirin to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Aspirin zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Aspirin jest Bayer.

  Kategorie

  Postać

  Tabletki

  Moc

  500 mg

  Tablica pytań o Aspirin

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Aspirin to: Aspirin Musująca, Aspirin Pro, Polopiryna Max.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , , .