Aspirin Cardio

tabletki powlekane100 mg

Aspirin Cardio to lek stosowany w zapobieganiu zawałom serca, udarom mózgu, oraz zakrzepicy żył głębokich. Substancją czynną preparatu jest kwas acetylosalicylowy w dawce 100 mg w jednej tabletce. Niskie dawki kwasu acetylosalicylowego hamują agregację płytek krwi. Powlekana forma tabletek zapobiega drażniącemu działaniu leku na błonę śluzową żołądka.

Spis treści

  Opis leku

  Aspirin Cardio – co to?

  Aspirin Cardio to lek stosowany w zapobieganiu zawałom serca, udarom mózgu, oraz zakrzepicy żył głębokich. Substancją czynną preparatu jest kwas acetylosalicylowy w dawce 100 mg w jednej tabletce. Niskie dawki kwasu acetylosalicylowego hamują agregację płytek krwi. Powlekana forma tabletek zapobiega drażniącemu działaniu leku na błonę śluzową żołądka.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Aspirin Cardio?

  Zalecana dawka leku zależy od celu terapeutycznego.

  • Niestabilna choroba wieńcowa: 1 tabletka na dobę.
  • Świeży zawał serca lub podejrzenie świeżego zawału serca: od 2 do 3 tabletek na dobę, należy je rozgryźć dla szybszego wchłaniania.
  • Profilaktyka wystąpienia powtórnego zawału serca: 1 tabletka na dobę.
  • Zapobieganie powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po zabiegach chirurgicznych lub interwencyjnych na naczyniach: 1 tabletka na dobę.
  • Zapobieganie napadom przejściowego niedokrwienia (TIA) i niedokrwiennego udaru mózgu u pacjentów z TIA: 1 tabletka na dobę.
  • Zapobieganie pierwszemu zawałowi serca u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka: 1 tabletka na dobę.
  • Zapobieganie zakrzepicy żył głębokich i zatorowi płuc u pacjentów długotrwale unieruchomionych, np. po dużych zabiegach chirurgicznych jako uzupełnienie innych metod profilaktyki: od 1 do 2 tabletek na dobę.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Aspirin Cardio?

  Lek Aspirin Cardio powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Lek należy trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Aspirin Cardio to tabletki powlekane o dawce 100 mg. Lek ten jest przeznaczony do stosowania doustnego.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Aspirin Cardio?

  Ten lek, jak wszystkie inne, może wywoływać efekty uboczne, które niekoniecznie dotkną każdego. Możesz odczuwać niestrawność, zgagę i nudności, bóle brzucha, a czasami może pojawić się stan zapalny w żołądku i jelitach. Możesz odczuć zawroty głowy, szumy uszne, zwłaszcza jeżeli jesteś starszym człowiekiem lub dzieckiem. Trudności z oddychaniem, zapalenie błony śluzowej nosa, czy nawet objawy skórne. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek przemijające zaburzenia czynności wątroby lub nerek, prowadzące do krwotoku lub do wystąpienia krwawień, lub do przerwania ściany żołądka lub jelit, skonsultuj się z lekarzem. Wszystko opisane wyżej to działania niepożądane leku. Jeżeli wystąpią u ciebie powyższe objawy lub inne niewymienione w ulotce, powiedz o tym swojemu lekarzowi lub farmaceucie.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Aspirin Cardio?

  Lek Aspirin C nie jest przeznaczony dla osób uczulonych na jakikolwiek jego składnik. Osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak krwawienia, wrzody żołądka, poważne choroby serca, wątroby, nerek czy astma spowodowana przez salicylany lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, także nie powinny go zażywać. Leku nie wolno łączyć z metotreksatem przy dawce co najmniej 15 mg na tydzień. Kobiety w trzecim trymestrze ciąży i dzieci do 12 roku życia nie powinny przyjmować Aspirin C. Osoby z problemami nerkowymi, jak kamienie czy hemochromatoza, również powinny unikać tego leku.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Aspirin Cardio?

  Przedawkowanie leku, zwłaszcza u osób starszych i małych dzieci, może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do zgonu. Objawy łagodnego zatrucia to zawroty głowy, szumy uszne, głuchota, pocenie, nudności, wymioty, ból głowy i dezorientacja. Zatrucie ciężkie może powodować problemy z oddychaniem, gorączkę, kwasice, śpiączkę, wstrząs, niski poziom cukru we krwi, krwiomocz, drgawki, omamy, ketonurię, proteinurię i hipokaliemię.

  Jeśli podejrzewasz przedawkowanie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku ciężkiego zatrucia, bezzwłocznie zabierz pacjenta do szpitala. Leczenie może obejmować płukanie żołądka, podawanie węgla aktywnego, diurezę alkaliczną. W ciężkich przypadkach wymagane może być zastosowanie forsowanej diurezy alkalicznej, dializy otrzewnowej lub hemodializy.

  Wygląd

  Aspirin Cardio to małe białe tabletki, które są umieszczone w blistrze oraz kartonowym pudełku.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Aspirin Cardio to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Aspirin Cardio zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Aspirin Cardio jest Bayer.

  Kategorie

  Postać

  Tabletki powlekane

  Moc

  100 mg

  Tablica pytań o Aspirin Cardio

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Aspirin Cardio to: Acard, Anacard Medica Protect, Polocard.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .