Aspirin C

tabletki musujące400 mg+240 mg

Aspirin C to lek w postaci tabletek musujących zawierający kwas acetylosalicylowy oraz witaminę C. Zawarty w preparacie kwas acetylosalicylowy działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, oraz przeciwbólowo. Natomiast witamina C wspomaga pracę układu odpornościowego. Aspirin C jest stosowany w przebiegu przeziębienia i grypy.

Spis treści

    Opis leku

    Aspirin C – co to?

    Aspirin C to lek w postaci tabletek musujących zawierający kwas acetylosalicylowy oraz witaminę C. Zawarty w preparacie kwas acetylosalicylowy działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, oraz przeciwbólowo. Natomiast witamina C wspomaga pracę układu odpornościowego. Aspirin C jest stosowany w przebiegu przeziębienia i grypy.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Aspirin C?

    Zalecane dawkowanie leku Aspirin C, tabletki musujące, 400 mg+240 mg:

    • dla dorosłych: jednorazowo od 1 do 2 tabletek musujących. W razie potrzeby, dawkę jednorazową można powtórzyć co 4 do 8 godzin, jednak nie należy przekraczać 8 tabletek na dobę.
    • dla młodzieży w wieku powyżej 12 lat: lek może być stosowany tylko za zaleceniem lekarza. Jednorazowa dawka to 1 tabletka i nie powinna być powtarzana częściej niż co 4 do 8 godzin. Młodzież nie powinna przyjmować więcej niż 3 tabletki na dobę.

    Nie należy stosować leku dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem. Tabletki musujące należy rozpuścić w szklance wody i wypić powstały płyn. Zaleca się stosowanie leku po posiłkach.

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Aspirin C?

    Lek Aspirin C powinno się przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Ważne jest również, aby trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

    Forma podania

    Lek Aspirin C to tabletki musujące, które zawierają 400 mg kwasu acetylosalicylowego i 240 mg kwasu askorbinowego (witaminy C). Lek podaje się doustnie, poprzez rozpuszczenie tabletki w wodzie.

    Działania niepożądane

    Jakie działania niepożądane może powodować Aspirin C?

    Lek może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak bóle żołądka i brzucha, zgaga, biegunka, nudności, wymioty czy niestrawność. W pewnych sytuacjach mogą wystąpić poważniejsze skutki, takie jak fusowate wymioty, smoliste stolce, obrzęk twarzy, języka i krtani, trudności z oddychaniem czy spadek ciśnienia krwi. W razie zaistnienia ciężkiej reakcji alergicznej, niezbędny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. Przedawkowanie objawia się zawrotami głowy i szumami usznymi.

    Przeciwwskazania

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Aspirin C?

    Lek Aspirin C nie powinien być stosowany jeśli osoba ma alergię na którekolwiek składniki tego leku. Osoby z określonymi problemami zdrowotnymi, takimi jak krwawienia, wrzody żołądka, ciężkie choroby serca, wątroby lub nerek, astma wywołana przez salicylany lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, również nie powinny go używać. Jeśli ktoś przyjmuje równocześnie metotreksat, stosowany w leczeniu niektórych chorób nowotworowych, w dawce 15 mg lub więcej na tydzień nie powinien brać Aspirin C. Kobiety w ostatnim trymestrze ciąży i dzieci poniżej 12 roku życia nie powinny stosować tego leku. Osoby cierpiące na dolegliwości związane z nerkami, takie jak kamienie nerkowe i hemochromatozę, również nie powinny go stosować.

    Przedawkowanie

    Jakie są objawy przedawkowania leku Aspirin C?

    Przyjmowanie leku Aspirin C w nadmiarze lub przez długi czas może prowadzić do zatrucia – łagodnego lub ciężkiego. Objawy zatrucia mogą obejmować zawroty głowy, szumy uszne, nadmierne pocenie się, nudności, bóle głowy czy problemy z mówieniem i myśleniem. W ciężkich przypadkach zatrucia mogą wystąpić problem z oddechem, pracą serca, utrata płynów czy krwawienie z układu pokarmowego. W takim przypadku, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli zatrucie jest ciężkie, pacjenta należy przewieźć do szpitala. Leczenie zatrucia z reguły polega na wypłukaniu żołądka, podaniu węgla aktywowanego i leczeniu objawów. Przedawkowanie witaminy C może prowadzić do problemów z żołądkowo-jelitowymi lub nawet do niewydolności nerek. Przy objawach przedawkowania, odstaw produkt i skontaktuj się z lekarzem. Przy znacznej ilości witaminy C może dojść do wzrostu ilości szczawianów w moczu, co może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Przedawkowanie witaminy C u osób z niedoborem enzymu może prowadzić do hemolizy (rozpadu) czerwonych krwinek.

    Wygląd

    Aspirin C jest w formie białych, okrągłych tabletek musujących.


    Ulotka

    Ulotka leku Aspirin C dla pacjenta

    Pobierz ulotkę PDF

    Skład leku

    Składniki zawarte w leku Aspirin C to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Aspirin C zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Aspirin C jest Bayer.

    Kategorie

    Postać

    Tabletki musujące

    Moc

    400 mg + 240 mg

    Tablica pytań o Aspirin C

    Brak pytań.

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Aspirin C to: Aspirin C Forte, Polopiryna C, Upsarin C.

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , , , .