Apselan Plus

tabletki powlekane200 mg + 30 mg

Apselan Plus jest lekiem złożonym, który udrażnia nos oraz działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Zawiera 2 substancje czynne i działa wielokierunkowo. Ibuprofen zmniejsza ból i gorączkę, a także stan zapalny. Pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie śluzówki w nosie i udrażnia nos oraz zatoki oboczne nosa.

Spis treści

  Opis leku

  Apselan Plus – co to?

  Apselan Plus jest lekiem złożonym, który udrażnia nos oraz działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Zawiera 2 substancje czynne i działa wielokierunkowo. Ibuprofen zmniejsza ból i gorączkę, a także stan zapalny. Pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie śluzówki w nosie i udrażnia nos oraz zatoki oboczne nosa.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Apselan Plus?

  Zalecane dawkowanie dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 15. roku życia to 1-2 tabletki powlekane przyjmowane po posiłku, w razie potrzeby co 4-6 godzin. Istotne jest, aby nie przekraczać maksymalnej dawki dobowej, która wynosi 6 tabletek.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Apselan Plus?

  Lek Apselan Plus powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Lek należy trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Apselan Plus to tabletki powlekane. Lek ten należy przyjmować doustnie, popijając wodą.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Apselan Plus?

  Lek Apselan może powodować działania niepożądane. Można je zmniejszyć, stosując minimalną dawkę. Jeśli wystąpią objawy niepożądane, takie jak krew z żołądka lub jelit, bóle głowy, atak serca lub reakcja alergiczna, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą i przerwać stosowanie leku. W czasie leczenia można odczuwać nudności, biegunkę, problemy ze snem oraz zmęczenie. Stosowanie leku może również zwiększyć ryzyko powstania wrzodów żołądka oraz prowadzić do stanów zapalnych żołądka i jelit. Szczególnie u pacjentów z astmą oskrzelową lub chorobą alergiczną mogą wystąpić problemy z oddychaniem. W najcięższych przypadkach stosowanie leku może prowadzić do niewydolności serca czy zaburzeń funkcjonowania wątroby.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Apselan Plus?

  Nie należy stosować leku Apselan Plus, gdy pacjent ma uczulenie na ibuprofen, aspirynę lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub w przeszłości występowały wysypki skórne, pokrzywka, świąd, trudności z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, obrzęk ust, twarzy, warg lub języka podczas stosowania tych leków. Ponadto nie powinno się stosować leku, jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek z pozostałych składników tego leku oraz u pacjentów ze skazą krwotoczną (skłonnościami do krwawień). Lek jest niewskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca, a także w czasie ciąży i okresie karmienia piersią. Nie wolno stosować leku Apselan Plus u pacjentów, którzy jednocześnie przyjmują inne NLPZ w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych), jak również u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, tachykardią, nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową, częstoskurczem, a także u pacjentów, u których wystąpiło zatrzymanie moczu, z nadczynnością tarczycy, z jaskrą z wąskim kątem, z przebytym krwotocznym udarem mózgu lub występowaniem czynników ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko krwotocznego udaru mózgu. W szczególności nie należy stosować leku Apselan Plus u dzieci i młodzieży poniżej 15 roku życia.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Apselan Plus?

  W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Apselan Plus należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania. Objawy przedawkowania mogą obejmować: nasilone nudności, wymioty, bóle głowy, bóle brzucha, podwyższone ciśnienie krwi oraz zwiększoną częstość akcji serca. Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku Apselan Plus lub jeśli dziecko przypadkowo go zażyło, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, aby ocenić ryzyko dla zdrowia i uzyskać odpowiednią poradę. Objawy przedawkowania mogą obejmować: nudności, bóle brzucha, wymioty (mogą zawierać ślady krwi), bóle głowy, szumy w uszach, dezorientację, oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki leku mogą wystąpić: senność, ból w klatce piersiowej, szybkie bicie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie, zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem. Lekarz zastosuje odpowiednie leczenie objawowe i podtrzymujące. W ciągu godziny po zażyciu leku zaleca się przyjęcie aktywowanego węgla (dorośli: 50 g; dzieci: 1g/kg mc.). W przypadku wystąpienia wymienionych objawów należy sprawdzić stężenie elektrolitów i wykonać elektrokardiografię.

  Wygląd

  Lek Apselan jest tabletką powlekaną, która ma kolor od białego do jasnokremowego. Tabletki są okrągłe, mają średnicę 12 mm i mają ścięte brzegi. Wyglądają one na gładkie, bez jakichkolwiek plam czy uszkodzeń. Lek jest dostępny w opakowaniach zawierających 10, 12, 20 lub 24 tabletki, które są umieszczone w blistrach.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Apselan Plus to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Apselan Plus zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Apselan Plus jest Polfarmex S.A..

  Kategorie

  Postać

  Moc

  Tablica pytań o Apselan Plus

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Apselan Plus to: Acatar Acti Tabs, Ibum Zatoki, Ibuprom Zatoki, Nurofen Zatoki, Sudafed.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , , .