oznaczenie polski lek

Apap

tabletki powlekane500 mg

Apap to tabletki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym zawierające 500 mg paracetamolu. Lek stosowany jest w leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu w tym bólu głowy, gardła, migreny, bólu zębów i bólu menstruacyjnego. Tabletki mogą być również stosowane do objawowego łagodzenia bólów reumatycznych, gorączki, przeziębienia i grypy.

Spis treści

  Opis leku

  Apap – co to?

  Apap to tabletki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym zawierające 500 mg paracetamolu. Lek stosowany jest w leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu w tym bólu głowy, gardła, migreny, bólu zębów i bólu menstruacyjnego. Tabletki mogą być również stosowane do objawowego łagodzenia bólów reumatycznych, gorączki, przeziębienia i grypy.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Apap?

  Zwykle stosowana dawka leku u dorosłych pacjentów to: 1-2 tabletki powlekane (500-1000 mg paracetamolu), w razie konieczności 3-4 razy na dobę (maksymalnie 8 tabletek powlekanych w ciągu doby, czyli 4 g paracetamolu na dobę). Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka powlekana, czyli 500 mg paracetamolu, w razie konieczności 3 do 4 razy na dobę. Należy przestrzegać co najmniej 4 godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami. Konieczna jest konsultacja z lekarzem przed dalszym stosowaniem leku, gdyż nie zaleca się stosowania leku dłużej niż 5 dni w przypadku bólu lub dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Apap?

  Lek Apap powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i wilgoci. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Apap to tabletki powlekane o dawce 500 mg. Lek ten podaje się doustnie, czyli przez połykanie tabletki wraz z wodą.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Apap?

  Jeśli doświadczysz objawów takich jak obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, przyspieszenie czynności serca, spadek ciśnienia krwi, czy ciężkie reakcje skórne, przestań przyjmować lek i natychmiast skontaktuj się z lekarzem. To mogą być stany zagrażające życiu, ale występują bardzo rzadko.

  Rzadkie działania niepożądane obejmują reakcje nadwrażliwości, pokrzywkę, rumień, wysypkę, nudności, wymioty i zaburzenia trawienia. Bardzo rzadko mogą wystąpić trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi), agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów – rodzaj białych krwinek), skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, ostre uszkodzenie wątroby (najczęściej w wyniku przedawkowania) oraz plamica barwnikowa.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Apap?

  Nie powinieneś przyjmować leku APAP, jeśli kiedykolwiek stwierdzono u ciebie uczulenie na paracetamol lub inny składnik leku, masz ciężką niewydolność wątroby lub nerek, posiadasz wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej. Lek ten jest również przeciwwskazany dla dzieci poniżej 12 lat.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Apap?

  Jeśli zażycie leku było większe niż zalecana dawka, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, nawet gdy czujesz się dobrze, ponieważ istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. Objawy takie jak nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i osłabienie mogą pojawić się do kilkunastu godzin po zażyciu leku. Te objawy mogą ustąpić, ale może się rozwijać uszkodzenie wątroby, które objawia się uczuciem rozpierania, powrotem nudności i żółtaczką. Jeśli zażyłeś jednorazowo 5 g paracetamolu lub więcej, wywołaj wymioty, jeśli od spożycia nie minęła więcej niż godzina i natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Możesz również podać 60-100 g węgla aktywnego doustnie, najlepiej wymieszanego z wodą, aby związać pozostałości leku w żołądku.

  Wygląd

  Lek ma postać białej, podłużnej tabletki pokrytej przeźroczystą powłoczką. Na jednej stronie tabletki znajduje się wytłoczony napis APAP.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Apap to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Apap zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Apap jest USP Zdrowie.

  Kategorie

  Postać

  Tabletki powlekane

  Moc

  500 mg

  Tablica pytań o Apap

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Apap to: Apap Caps, Paracetamol Aurovitas, Paracetamol Biofarm.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , , , , .