Alax

tabletki drażowane

Alax jest lekiem roślinnym przeznaczonym do doraźnego stosowania w przypadku wystąpienia zaparć. Preparat zawiera suchy wyciąg z kory kruszyny oraz sproszkowany sok z liści aloesu. Ze względu na obecność związków antranoidowych, preparat wykazuje działanie przeczyszczające. Lek można stosować od 12. roku życia.

Spis treści

  Opis leku

  Alax – co to?

  Alax jest lekiem roślinnym przeznaczonym do doraźnego stosowania w przypadku wystąpienia zaparć. Preparat zawiera suchy wyciąg z kory kruszyny oraz sproszkowany sok z liści aloesu. Ze względu na obecność związków antranoidowych, preparat wykazuje działanie przeczyszczające. Lek można stosować od 12. roku życia.

  Dawkowanie

  Jak dawkować Alax?

  Preparat ten przeznaczony jest dla osób powyżej 12 roku życia, dorosłych oraz osób starszych. Zaleca się przyjmowanie 1-2 tabletek drażowanych wieczorem, popijając je szklanką wody. Najlepiej stosować go nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu. Optymalna pojedyncza dawka to taka, która wywołuje miękkie wypróżnienie bez nadmiernego wysiłku. Nie należy przekraczać dawki dobowej 30 mg antrazwiązków, co odpowiada około 2 tabletkom na dobę.

  Przechowywanie

  Jak przechowywać Alax?

  Lek Alax w postaci tabletek drażowanych powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i wilgoci. Najlepiej trzymać go w oryginalnym opakowaniu, z dala od dzieci i zwierząt.

  Forma podania

  Lek Alax to tabletki drażowane, czyli małe kulki pokryte specjalną powłoką. Lek należy połykać doustnie, popijając wodą.

  Działania niepożądane

  Jakie działania niepożądane może powodować Alax?

  Używanie kory kruszyny może prowadzić do bólów brzucha i luźnych stolców – to szczególnie prawdopodobne, jeśli już cierpisz na zespół jelita drażliwego. Jeżeli przyjąłeś zbyt dużą dawkę, też mogą wystąpić te objawy – wtedy musisz zmniejszyć dawkę. Długotrwałe zażywanie kory kruszyny może prowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych oraz do białkomoczu i krwiomoczu. Podczas zażywania leku mocz może zmienić kolor na żółty lub czerwono-brązowy – nie jest to jednak poważne.

  Przeciwwskazania

  Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Alax?

  Nie powinieneś stosować leku jeśli masz uczulenie na którykolwiek ze składników leku. Nie bierz Alax, jeśli masz zdiagnozowane problemy z jelitami, takie jak niedrożność, zwężenie, choroby zapalne jelita grubego lub zapalenie wyrostka robaczkowego. Jeżeli doświadczasz bólu brzucha nieznanego pochodzenia, lub masz ciężkie odwodnienie, lek nie jest dla Ciebie odpowiedni.

  Przedawkowanie

  Jakie są objawy przedawkowania leku Alax?

  Jeśli przyjmiesz zbyt dużą dawkę leku, możesz odczuwać silny ból brzucha i cierpieć na ciężką biegunkę, co prowadzi do utraty wody i elektrolitów z twojego ciała, szczególnie potasu. Te straty muszą zostać zrekompensowane. Jeśli podejrzewasz, że zażyłeś zbyt dużo leku, skontaktuj się z lekarzem. Leczenie przedawkowania polega głównie na uzupełnianiu płynów w organizmie.

  Wygląd

  Lek Alax występuje w formie drażowanych tabletek. Opakowanie zawiera 2 blistry, a w każdym z nich znajduje się 10 tabletek drażowanych. Całość jest umieszczona w tekturowym pudełku.

  Skład leku

  Składniki zawarte w leku Alax to:

  Zalecenia stosowania

  Lek Alax zaleca się stosować w przypadku:

  Producent

  Producentem leku Alax jest Poznańskie Zakłady Zielarskie.

  Kategorie

  Postać

  Tabletki drażowane

  Moc

  10,0-15,0 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na aloinę/tabletkę

  Tablica pytań o Alax

  Brak pytań.

  Zamienniki i produkty podobne

  Zamieniki i produkty podobne do Alax to: Xenna Balance, Boldaloin, Radirex.

  Poradniki

  Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .