leki-orange

Zapalenie jamy ustnej wywołane przez candida

Rozdziały

Jakie są objawy zapalenia jamy ustnej wywołanego przez candida?

Objawy kandydozy jamy ustnej różnią się w zależności od jej postaci.
Objawy mogą obejmować: kremowobiałe zmiany w jamie ustnej, zaczerwienienie, pieczenie lub bolesność, które mogą być na tyle poważne, aby powodować trudności w jedzeniu lub przełykaniu, lekkie krwawienie, jeśli zmiany są pocierane lub skrobane, pękanie i zaczerwienienie w kącikach ust, uczucie lepkości w ustach, utratę smaku, wrażenie nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jakie są przyczyny zapalenia jamy ustnej wywołanego przez candida?

Choroba jest wywoływana przez drożdżaki z rodzaju Candida – najczęściej Candida albicans. U wielu osób jest on częścią naturalnego składu mikroflory jamy ustnej i nie daje żadnych objawów chorobowych. Do zakażenia dochodzi dopiero, gdy zostanie zachwiana równowaga fizjologiczna w jamie ustnej. Przyczyną tego może być osłabiona odporność, długotrwała antybiotykoterapia, cukrzyca, niedokrwistość, niedobory witaminowe (zwłaszcza witaminy B2), zaniedbanie higieny jamy ustnej, mikrourazy skóry (np. przez źle dopasowaną protezę zębową), zaburzenia hormonalne, nadmierne korzystanie z przeciwbakteryjnych roztworów do płukania jamy ustnej.

Jak zdiagnozować zapalenie jamy ustnej wywołane przez candida?

Rozpoznanie opiera się na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz ocenie objawów klinicznych. Lekarz może także zlecić badania mikrobiologiczne - badanie mykologiczne materiału pobranego ze zmian, a także inne badania np. badanie laboratoryjne krwi.

Jak zapobiegać zapaleniu jamy ustnej wywołanemu przez candida?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kandydozy jamy ustnej istotna jest eliminacja czynników sprzyjających jej powstaniu. Ważne jest świadome i kontrolowane przyjmowanie antybiotyków oraz sterydów wziewnych, leczenie przewlekłych problemów zdrowotnych, ograniczenie palenia papierosów oraz spożycia produktów bogatych w węglowodany. Dieta powinna być bogata w witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy, cynk, żelazo, wapń. Istotne jest także, aby dbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz higienę protez i aparatów ortodontycznych.

Leczenie zapalenia jamy ustnej wywołanego przez candida

Postępowanie terapeutyczne zwykle polega na stosowaniu leków miejscowo działających, ale gdy nie przynosi ono efektu włącza się leki doustne. Stosowane miejscowo maści i płyny przeciwgrzybicze to np. nystatyna w zawiesinie, mikonazol w żelu. Dodatkowo w leczeniu wykorzystywane są środki odkażające błonę śluzową oraz preparaty zawierające witaminy z grupy B. W terapii istotne jest także usunięcie czynników predysponujących np. źle dopasowanej protezy zębowej oraz leczenie chorób sprzyjających zakażeniom drożdżakowym.

Loading...

Leki na zapalenie jamy ustnej wywołane przez candida

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu zapalenia jamy ustnej wywołanego przez candida.