Objawami wrzodów żołądka są tępy ból w żołądku, utrata masy ciała, niechęć do jedzenia z powodu bólu, mdłości lub wymioty, wzdęcia, nawracająca czkawka, uczucie łatwego napełnienia żołądka, bekanie lub kwaśny refluks oraz zgaga. Czasami wrzody żołądka nie dają żadnych objawów. Dolegliwości są w dużej mierze uzależnione od umiejscowienia wrzodu.
Powstawanie wrzodów żołądka często związane jest z zakażeniem Helicobacter pylori lub z przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Do powstawania wrzodów żołądka mogą przyczynić się również niewłaściwa dieta (ciężkostrawne posiłki), przewlekły stres, palenie papierosów oraz czynniki genetyczne.
Badaniem koniecznym do zdiagnozowania wrzodów żołądka jest gastroskopia. Lekarz podczas tego badania pobiera wycinek błony śluzowej żołądka, aby wykluczyć zmiany nowotworowe. Dodatkowo wykonuje się test potwierdzający obecność H. pylori (testy z krwi, test oddechowy, test na obecność antygenu w kale). Badaniem uzupełniającym jest RTG przewodu pokarmowego.
Profilaktyka zachorowania na wrzody żołądka polega na unikaniu czynników, które je powodują. W celu zapobiegania zaleca się unikać nadużywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, starać się unikać stresu, unikać pokarmów ciężkostrawnych, spożywać regularnie posiłki w małych porcjach, ograniczyć picie alkoholu, mocnej kawy i herbaty. W przypadku, gdy wrzody żołądka występują w rodzinie, zaleca się przeprowadzać regularne badania.
Leczenie wrzodów żołądka uzależnione jest od przyczyny ich występowania. Jeśli przyczyną jest H. pylori konieczna jest antybiotykoterapia. Istotne w tym schorzeniu są leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, które hamują nadmierne wydzielanie kwasu. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednio dobrana dieta lekkostrawna. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne.
Koniec.
No more pages to load