leki-orange

Ropień skóry

Rozdziały

Jakie są objawy ropnia skóry?

W sytuacji, gdy ropień znajduje się w obrębie powłok skórnych, można zauważyć objawy miejscowe w postaci:
-zaczerwienienia,
-bolesnego obrzęku skóry i sąsiednich tkanek,
-ropni zimnych przy gruźlicy (trzeba je często nakłuwać),
-niewielkiego uwypuklenia skóry,
-chełbotania zmiany podczas badania palpacyjnego (w przypadku dojrzałego ropnia) - skóra nad ropniem jest bardzo cienka, napięta i błyszcząca,
-ucieplenia skóry w zajętym obszarze skóry.

Jakie są przyczyny ropnia skóry?

1. Ropnie zlokalizowane na skórze - biorą się z zakażenia skóry oraz tkanki podskórnej, a ich najczęstszą przyczyną jest oddziaływanie bakterii występujących na skórze jako flora bakteryjna skóry.

Rodzaje bakterii najczęściej wywołujące ropnie:
-Staphylococcus aureus,
-jelitowe pałeczki Gram-ujemne, należące do rodziny Enterobacteriaceae.
-Gram-ujemne pałeczki beztlenowe - Bacteroides.
-ziarenkowce beztlenowe - Peptococcus oraz Peptostreptococcus,
Streptococcus pyogenes.

Jak zdiagnozować ropień skóry?

Ropnie skórne nie stanowią problemu diagnostycznego, ponieważ są widoczne gołym okiem. W przypadku zmian znajdujących się w głębiej położonych tkankach, w których dużo później pojawiają się niepokojące objawy, konieczne jest wykonanie badania USG. Niekiedy przeprowadza się także tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Jak zapobiegać ropniowi skóry?

Główną przyczyną ropnia jest infekcja wywołana przez bakteria czy wirusy, które dostają się do organizmu przez zranione miejsce. By zapobiec jej występowaniu należy pamiętać o przestrzeganiu zasad codziennej higieny.

Powinniśmy zadbać o odkażenie skaleczeń i utrzymanie się gojącej skóry w czystości. Osoba, która podejrzewa u siebie pojawienie się ropnia niezwłocznie powinna udać się do lekarza, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ropy.

Leczenie ropnia skóry

Najczęściej w przebiegu choroby wykonuje się chirurgiczne nacięcie zmiany chorobowej. Metoda ta wykonywana jest przez specjalistę w znieczuleniu ogólnym, zarówno przy zmianach zlokalizowanych powierzchownie jak i głębiej. Chirurg nacina zmianę na samym czubku uwypuklenia ropnia. Jeżeli ujście ropnej wydzieliny nie było poprzedzone nakłuciem diagnostycznym, należy pobrać wypływającą wydzielinę na posiew z oznaczeniem antybiogramu. Po usunięciu zawartości ropnia, lekarz sprawdza palpacyjnie przez kanał cięcia chirurgicznego czy wszystko zostało usunięte. Dzięki temu możliwe jest odnalezienie oraz opróżnienie z ropy zachyłki jamy ropnia.

Leki na ropień skóry

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu ropnia skóry.
Loading...

Koniec.

No more pages to load