leki-orange

Ropień okołozębowy

Rozdziały

Jakie są objawy Ropnia okołozębowego ?

Najbardziej typowym objawem ropnia jest bardzo silny ból, który pojawia się samoistnie. Ból ten jest określany jako pulsujący, tętniący i może promieniować do innych zębów. Nasila on się podczas ucisku – w trakcie nagryzania chorym zębem, spożywania posiłków. Dodatkowo ból jest gorszy w pozycji leżącej oraz wieczorami i w nocy. Ból pochodzący od ropnia niejednokrotnie powoduje budzenie pacjenta w nocy lub też nie daje mu spać. Dodatkowo objawami towarzyszącymi są obrzęk (opuchlizna) okolicznych tkanek, zaczerwienienie skóry na wysokości zmiany, powiększenie węzłów chłonnych. W zależności od lokalizacji ropnia mogą występować również problemy z otwarciem ust, a przy bardzo nasilonym stanie problemy z oddychaniem. Pacjent może również podawać ogólne osłabienie, często wynikające z odwodnienia i problemów z jedzeniem oraz podwyższoną temperaturę ciała.

Jakie są przyczyny Ropnia okołozębowego ?

Najczęściej przyczyną powstawania ropnia jest stan zapalny w obrębie zęba. W wyniku nieleczonej próchnicy dochodzi do zakażenia miazgi komorowej (naczyń krwionośnych i nerwów w obrębie zęba). Zakażenie rozprzestrzenia się z komory zęba do kanałów korzeniowych, a następnie do tkanek okołokorzeniowych – w okolicy wierzchołków korzeni zęba. Rozprzestrzeniona infekcja powoduje stopniowe niszczenie tkanek otaczających ząb. W efekcie powstaje obszar zniszczonej kości, który wypełniają uszkodzone tkanki, martwe komórki oraz bakterie.

Jak zdiagnozować Ropień okołozębowy ?

Rozpoznanie w przypadku stanów zapalnych zębopochodnych jamy ustnej ustalane jest na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań dodatkowych w postaci diagnostyki radiologicznej.

Najczęściej wykonywany badaniem jest pantomogram, zaś tomografia komputerowa pozwala na większą precyzję w ocenie lokalizacji i rozległości ogniska zapalnego.

Jak zapobiegać Ropniowi okołozębowemu ?

Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać dentystę w celu kontroli stanu uzębienia. W przypadku pojawienia się zmian należy jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem. Dodatkowo nie należy zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej.

Leczenie Ropnia okołozębowego

Leczenie ropnia okołozębowego zależy od stopnia zakażenia i objawów. Może obejmować antybiotyki, drenaż ropnia lub zabieg chirurgiczny.

Loading...

Leki na Ropień okołozębowy

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu Ropnia okołozębowego .
Loading...

Koniec.

No more pages to load