leki-orange

Ostry nieżyt nosa

Rozdziały

Jakie są objawy ostrego nieżytu nosa?

Mało charakterystycznym, choć najczęstszym objawem ostrego nieżytu nosa jest katar – początkowo wodnisty, w dalszej fazie choroby staje się gęstszy, co może utrudniać oddychanie przez nos. Dodatkowym utrudnieniem w prawidłowej wentylacji jamy nosa jest obrzęk błony śluzowej. Może być obecny kaszel, spowodowany podrażnieniem przez spływającą po tylnej ścianie gardła wydzielinę z nosa lub towarzyszącą infekcję gardła (również najczęściej powodowaną przez wirusy). Pacjenci skarżą się ponadto na bóle głowy lub objawy wirusowego zapalenie spojówek spowodowanego przez wirusy, takie jak zaczerwienienie, swędzenie, nadmierne łzawienie.

Jakie są przyczyny ostrego nieżytu nosa?

Jest stanem najczęściej spowodowanym przez wirusy. Patogeny powodujące infekcje to adenowirusy, rhinowirusy, wirusy grypy i paragrypy oraz rzadziej inne. Nieżyt nosa może też być wywołany przez bakterie, np. Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis i Haemophilus influenzae, choć zazwyczaj stanowią one nadkażenie wcześniejszej infekcji wirusowej.

Jak zdiagnozować ostry nieżyt nosa?

Rozpoznanie ustala się najczęściej na podstawie wywiadu (szczególnie dotyczącego środowiska pracy oraz warunków mieszkaniowych, a także okoliczności wystąpienia objawów) i badania otolaryngologicznego, ale na ogół polega na wykluczeniu innych chorób. W przypadku rynoskopii przedniej, czyli badania jamy nosa, widoczny jest znaczny obrzęk błony śluzowej. Konieczne może okazać się wykonanie testów alergicznych i innych dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak np. morfologia krwi obwodowej.

Jak zapobiegać ostremu nieżytowi nosa?

Ważna jest profilaktyka, czyli unikanie osób zmagających się z infekcją, częste mycie rąk, dbanie o dobrą odporność organizmu. Jeśli już dojdzie do nieżytu, należy dbać o drożność nosa, chociażby przez kontrolę wilgotności w mieszkaniu. Suche powietrze powoduje zaostrzenie objawów i utrudnia leczenie choroby.

Leki na ostry nieżyt nosa

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu ostrego nieżytu nosa.
Loading...

Koniec.

No more pages to load