Co to jest nerwoból (neuralgia) i zapalenie nerwów?

Nerwoból, czyli neuralgia, to ostry ból wywołany podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwów. Zapalenie nerwów to stan, w którym nerwy stają się spuchnięte i bolesne, często powodując utratę funkcji nerwowych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nerwobólu (neuralgii) i zapalenia nerwów?

Nerwobóle i zapalenie nerwów często wynikają z uszkodzeń nerwów. Mogą być spowodowane przez różne czynniki, takie jak uraz, schorzenia takie jak cukrzyca czy półpasiec, czy też nacisk na nerw spowodowany np. przez krążek międzykręgowy. Często ból jest ostry, piekący lub przypomina porażenie prądem, a także może towarzyszyć mu uczucie mrowienia.

Objawy

Jakie są objawy nerwobólu (neuralgii) i zapalenia nerwów?

Nerwoból (neuralgia) często objawia się jako nagłe, ostre strzały bólu w określonym obszarze. Często występują również takie objawy jak: mrowienie, uczucie szpilkowania „jak igły i szpilki”, ból, drętwienie i osłabienie mięśni.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nerwoból (neuralgię) i zapalenie nerwów?

Diagnoza nerwobólu lub zapalenia nerwów zaczyna się od rozmowy i badania fizykalnego. Lekarz może zlecić badania obrazowe jak rentgen, czy rezonans magnetyczny, aby zobaczyć stan nerwów i okolicznych tkanek. Innym badaniem może być EMG, które testuje aktywność nerwu. Wszystko to pomaga znaleźć przyczynę bólu.

Leczenie

Jak leczy się nerwoból (neuralgię) i zapalenie nerwów?

Leczenie nerwobólów i zapalenia nerwów zależy od przyczyny problemu i może obejmować różne metody. Najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe. Mogą to być leki przeciwzapalne, jak ibuprofen, a w przypadku silnych bólów — leki na receptę. Innym sposobem jest terapia fizykalna, która pomaga wzmocnić mięśnie i poprawić ruchomość. Czasem lekarz może zalecić terapię nerwów za pomocą ciepłych okładów lub terapii elektrycznej. W skrajnych przypadkach mogą być konieczne operacje, które mają na celu zmniejszenie ucisku na nerwy.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nerwobólowi (neuralgii) i zapaleniu nerwów?

Aby zapobiegać nerwobólom, podstawą jest zdrowa dieta, obfitująca w witaminy z grupy B, które wspierają układ nerwowy. Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie krwi, zapobiegając zapaleniu nerwów. Ponadto warto unikać czynników stresujących i nie ignorować bólu, który może być sygnałem problemu z nerwami.