Najczęstszymi objawami choroby są ból i zapalenie stawów z widocznymi obrzękami i wysiękami, które obejmują głównie duże stawy obwodowe. Pojawia się utykanie podczas chodu. Mogą także występować gorączka, wysypka i bóle brzucha. U 40% chorych procesem zapalnym zostają objęte stawy skroniowo-żuchwowe, w niektórych przypadkach zdarzają się zapalenia błony śluzowej oka.
Etiologia młodzieńczego zapalenia stawów pozostaje niejasna. Istnieje hipoteza, która mówi o genetycznie ukształtowanej podatności. Spekuluje się, że może ona doprowadzić do niekontrolowanej i szkodliwej odpowiedzi immunologicznej wymierzonej przeciwko własnym autoantygenom (antygenom własnym obecnym w tkankach ciała, które w zdrowym organizmie nie wywołują reakcji układu odpornościowego), która powstaje pod wpływem ekspozycji na nieznany czynnik środowiskowy. Za czynniki ryzyka rozwoju MIZS uznaje się:
-ekspozycję na antybiotyki,
-bierne palenie,
-obniżony status socjoekonomiczny,
-stres, traumatyczne przeżycia,
-zanieczyszczenie powietrza.
Dużą rolę odgrywają również czynniki genetyczne i obecność chorób autoimmunologicznych w rodzinie. Pod uwagę bierze się również zakażenie patogenami, takimi jak wirus Epsteina-Barr, parwowirus B19 czy infekcje paciorkowcami.
Diagnostyka rozpoczyna się od badania lekarskiego i wywiadu rodzinnego. Wykonywane są badania obrazowe, takie jak RTG, USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, a także badania laboratoryjne – OB, CRP, określenie występowania czynnika reumatoidalnego RF, przeciwciał anty-CCP, obecność antygenów tkankowych HLA i przeciwciał przeciwjądrowych w surowicy oraz morfologię krwi.
Wśród czynników obniżających ryzyko zachorowania wymienia się karmienie piersią i posiadanie rodzeństwa. Drugi element taktuje się jako czynnik zwiększający ekspozycję na patogeny w dzieciństwie, co pomaga w rozwijaniu prawidłowych reakcji układu immunologicznego.
Nie ma jednego, konkretnego schematu leczenia MIZS. Głównym celem jest zapewnienie dziecku normalności w codziennym funkcjonowaniu, zapobieganie objawom choroby, takim jak deformacje czy uszkodzenia stawowe. Stosuje się farmakoterapię, która ma na celu zmniejszenie stanów zapalnych i spowolnienie występowania objawów, a także szeroko pojętą rehabilitację, aby utrzymać funkcję stawów i zapobiegać powikłaniom.
W standardowym leczeniu reumatycznym stosuje się:
-leki modyfikujące przebieg choroby (metotreksat, leflunomid, sulfasalazyna),
-leki biologiczne – inhibitory TNF-α (etanercept, adalimumab, infliximab),
-przeciwciała monoklonalne (tocilizumab, anakinra, kanakinumab).
Koniec.
No more pages to load